Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 15.01.2014
Dzisiejsze otwarte seminarium naukowe
Otwarte seminarium naukowe pt. „Wytwarzanie i charakteryzacja cienkich warstw tlenku cynku dla zastosowań w fotowoltaice i sensoryce” odbędzie się w auli 300 Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej przy ul. Akademickiej 2 w Gliwicach dzisiaj o godz. 14:00. Wykład poprowadzi dr inż. Maciej Krzywiecki z Zakładu Fizyki Stosowanej. Wstęp wolny. Zapraszamy.
Tlenek cynku (ZnO) jest szerokoprzerwowym półprzewodnikiem o dużej przezroczystości w zakresie światła widzialnego. Właściwości ZnO w znacznym stopniu umożliwiają jego zastosowanie w urządzeniach elektronicznych i optoelektronicznych takich jak sensory gazowe, przezroczyste elektrody w ogniwach fotowoltaicznych, sensory z powierzchniową falą akustyczną i wiele innych. Jako półprzewodnik typu n, ZnO zdaje się być doskonałym kandydatem dla zastosowań w konstrukcji ekscytonowych ogniw fotowoltaicznych. Jednakże, aby móc w pełni wykorzystać wskazany powyżej potencjał ZnO, niezbędna jest jego dokładna charakteryzacja, przy użyciu wielu wzajemnie uzupełniających się metod.
W wystąpieniu dr inż. Maciej Krzywiecki z Zakładu Fizyki Stosowanej z Instytutu Fizyki Centrum Naukowo-Dydaktycznego Politechniki Śląskiej przedstawi m.in. wyniki wstępnych badań nad cienkimi warstwami ZnO wytworzonymi metodą zol-żel i spin-coat. W swoich doświadczeniach użył różnych roztworów ZnO, badając wpływ wysokotemperaturowego wygrzewania na właściwości strukturalne i chemiczne uzyskanych warstw. Morfologia i topografia były badane metodami mikroskopii skaningowych (AFM i SEM). Z kolei chemiczną kompozycję powierzchni badano spektroskopią EDX i XPS. W celu sprawdzenia struktury wewnętrznej otrzymanych warstw użyto metod XRD oraz spektroskopii Ramana. Całość została uzupełniona pomiarami elipsometrycznymi.
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności