A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 16.01.2014

Nowe laboratorium i specjalność na mechatronice

Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym już w lutym zostanie uruchomiona nowa specjalność. Aplikacje napędowe, bo o nich mowa, rozszerzyły dotychczasową ofertę kierowaną do studentów studiów II stopnia na kierunku mechatronika. Rozbudowa listy specjalności to wynik porozumienia o współpracy zawartego z firmą SEW-EURODRIVE Polska Sp. z o.o. Dzięki niemu na wydziale powstało także nowoczesne laboratorium.
 
W ramach nowej – siódmej już – specjalności wybieralnej na kierunku mechatronika przewidziano zajęcia m.in. z projektowania, uruchamiania i diagnostyki kompletnych aplikacji napędowych, w tym wind, stołów rolkowych, przenośników czy systemów bezkontaktowego przekazywania energii, a także napędów typu serwo. Oprócz tego studenci uczyć się będą montażu silników i motoreduktorów, programowania i parametryzacji przetwornic częstotliwości oraz sterowników, a także posługiwania się przemysłowymi sieciami komunikacyjnymi.
Program zajęć prowadzonych w ramach nowej specjalności został od podstaw opracowany przez pracowników Instytutu Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania wspólnie z ekspertami z SEW-EURODRIVE. – Jestem przekonany, że potencjał naukowy i dydaktyczny zarówno profesorów, jak i adiunktów wydziału, połączony z praktyczną wiedzą i doświadczeniem inżynierów aplikacyjnych naszego partnera sprawi, że absolwenci nowej specjalności będą w niedalekiej przyszłości ekspertami w zakresie typowych we współczesnym przemyśle mechatronicznych aplikacji napędowych oraz systemów ich sterowania i diagnostyki – mówi prof. Jerzy Świder, dyrektor Instytutu.
 
W rozpoczynającym się w połowie lutego semestrze letnim zajęcia praktyczne odbywać się będą w tyskiej siedzibie spółki, ćwiczeniowe natomiast w powstającym w budynku wydziału przy ul. Konarskiego 18 w Gliwicach Laboratorium Mechatroniki Aplikacji Napędowych. Laboratorium to, wyposażone przez spółkę, dedykowane jest nowym technologiom w obszarze napędów i sterowania. – Już dziś przekazane przez spółkę sprzęt laboratoryjny, oprogramowanie oraz know-how znakomicie służą studentom mechatroniki naszego wydziału – przyznaje prof. Jerzy Świder. – Z drugiej strony nasi absolwenci to cenny kapitał ludzki spółki, która od wielu lat jest ważnym partnerem przemysłowym naszego wydziału w obszarze mechatroniki – dodaje profesor.
Potwierdza to Stanisław Nawracaj, dyrektor ds. techniczno-handlowych SEW EURODRIVE, który bardzo wysoko ocenia kwalifikacje absolwentów naszej uczelni. – Szeregi naszej firmy rytmicznie zasilają absolwenci Politechniki Śląskiej i nigdy się nie zawiedliśmy. Liczymy, że nasza współpraca z uczelnią w ramach nowej specjalności będzie istotnym krokiem w kierunku dynamicznego adaptowania programów edukacyjnych do wymogów przemysłu – mówi Stanisław Nawracaj. – Współczesny przemysł i rynek pracy nie oferują już czasu na zbieranie doświadczeń zawodowych dla absolwentów dopiero po zatrudnieniu – tymi kompetencjami trzeba już dysponować kończąc uczelnię – dodaje dyrektor.
 
Oprócz utworzenia specjalności i w pełni profesjonalnego laboratorium, porozumienie o współpracy obejmuje również kierowanie studentów nowej specjalności na praktyki i staże przemysłowe w firmie. Przewidziane jest także opracowywanie i wydawanie podręczników akademickich, stanowiących obudowę dydaktyczną zajęć z zakresu mechatroniki napędów. Ponadto partnerzy zobowiązali się do kreowania tematów projektów inżynierskich, prac dyplomowych, jak również prac doktorskich, wykorzystujących technologie SEW-EURODRIVE. Spółka zadeklarowała wsparcie dla dodatkowej aktywności studentów poprzez zainicjowanie utworzenia studenckiego koła naukowego i roztoczenie nad nim swojego patronatu.
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Jak zapisać się do Biblioteki ROZ

Drodzy studenci i wykładowcy serdecznie Was witamy i zapraszamy do Biblioteki ROZ.

Katarzyna Braszczok
2024-10-09 20:32:01
2024-10-10 10:40:50
09.10.2024
photo

Biblioteka ROZ już otwarta

Proces reorganizacji Biblioteki ROZ, którego zasadniczą częścią była przeprowadzka księgozbioru lingwistycznego z Gliwic do Zabrza, dobiegł końca.

Katarzyna Braszczok
2024-10-09 20:14:00
2024-10-09 20:28:11
09.10.2024
photo

Karta obiegowa studenta

Studenci kończący naukę na Wydziale Organizacji i Zarządzania zobligowani są do uzyskania potwierdzenia uregulowania zobowiązań wobec Biblioteki ROZ.

Katarzyna Braszczok
2024-06-17 11:32:00
2024-06-17 11:43:39
17.06.2024
photo

Witryna Biblioteki

Miło nam poinformować o uruchomieniu nowej witryny Biblioteki Wydziału Organizacji i Zarządzania.

Katarzyna Braszczok
2024-03-15 12:38:43
2024-03-20 12:58:18
15.03.2024
1 z 2

Więcej aktualności

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie