A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 25.04.2014

List Rektora do Nauczycieli Akademickich Politechniki Śląskiej

Szanowni Państwo, Nauczyciele Akademiccy Politechniki Śląskiej,
 
Analizując dane dotyczące uczestnictwa pracowników Politechniki Śląskiej w realizacji projektów badawczych i edukacyjnych można zaobserwować stopniowe wygaszanie dotychczasowych i tworzenie się nowych źródeł finansowania projektów krajowych. Wzrastają przy tym wymagania formalne aplikowania do źródeł finansowania projektów. Głównymi kryteriami oceny kierownika projektu aplikującego o nowe typy grantów w NCN stają się index H, cytowalność, wcześniejsze kierowanie projektami. Wprowadzono również karencję dla wniosków, które znajdą się w grupie 20% najniżej ocenionych w danym konkursie. Z kolei w konkursach ogłaszanych przez NCBR duży naciski jest położony na współpracę z przemysłem, w tym tworzenie konsorcjów z przedsiębiorstwami i ich obligatoryjna partycypacja finansowa w budżecie projektu. Aplikowanie o granty badawcze wiąże się z wysoką konkurencją w ogłaszanych konkursach. Pojawia się duża liczba aplikacji w stosunku do umiarkowanych nakładów przewidzianych na dany konkurs. Również projekty finansowane ze źródeł europejskich charakteryzują się coraz trudniejszymi mechanizmami finansowania, co dla pracowników Politechniki Śląskiej w nowej perspektywie budżetowej może wpłynąć negatywnie na aplikowanie o tego typu projekty.
 
Pragnę zwrócić Państwa uwagę na możliwe działania kierowników projektów oraz członków zespołów projektowych dla poprawienia skuteczności aplikowania do źródeł finansowania projektów:
  1. Nawiązywanie współpracy z przedsiębiorstwami w celu tworzenia wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych.
  2. Poczynienie wysiłków w celu poprawy dorobku publikacyjnego i cytowalności (Index H), planowanie publikacji dokumentujących wyniki w budżetach projektów.
  3. Każdorazowa dokładna analiza tematyki projektów – aplikowanie do odpowiedniego dla rodzaju badań źródła finansowania.
  4. Dokładne zapoznawanie się z dokumentacją konkursową (regulaminy, wytyczne, załączniki).
  5. Konieczne jest staranne przygotowywanie wniosków projektowych. Prace nad formularzami aplikacyjnym przy wsparciu odpowiedniego biura CZP należy rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem, co niweluje ryzyko błędów formalnych (udostępnianie aplikacji projektowych – redaktor pomocniczy/czytelnik).
  6. W aplikacjach składanych przez konsorcja z udziałem zespołów Politechniki Śląskiej konieczna jest aktywna praca nad wnioskiem wszystkich partnerów, zarówno lidera jak i konsorcjantów.
  7. Zalecam kontakt z Centrum Zarządzania Projektami w celu udziału w szkoleniach członków zespołów projektowych Politechniki Śląskiej oraz innych tematycznych, wewnętrznych i dedykowanych szkoleniach dla pracowników Politechniki Śląskiej organizowanych przez CZP.
  8. Zalecam udział przedstawicieli Politechniki w spotkaniach brokerskich organizowanych w całej Europie o których informacje znajdują się m.in. w newsleterze Eurotechnika  z możliwością zrefundowania kosztów podróży z uczelnianego Grantu na Grant zgodnie z Zarządzeniem Rektora Nr 42/12/13:
    https://administracja.polsl.pl/dokispr/Dokumenty/BAZA/ZARZ/Z1213/Z42R1213.pdf
  9. Zalecam aktywne uczestnictwo w europejskich platformach technologicznych:
    http://cordis.europa.eu/technology-platforms/individual_en.html
  10. Polecam uwadze rejestrację pracowników Uczelni jako ekspertów oceniających projekty dla Komisji Europejskiej na portalu Participant Portal:
    http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/experts/index.html?utm_content=bufferf0fbe&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer
  11. Konieczny jest bardziej aktywny udziału pracowników jednostek w międzynarodowych stypendiach, stażach i spotkaniach oferowanych przez różne programy.

Rektor Politechniki Śląskiej
Prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Jak zapisać się do Biblioteki ROZ

Drodzy studenci i wykładowcy serdecznie Was witamy i zapraszamy do Biblioteki ROZ.

Katarzyna Braszczok
2024-10-09 20:32:01
2024-10-10 10:40:50
09.10.2024
photo

Biblioteka ROZ już otwarta

Proces reorganizacji Biblioteki ROZ, którego zasadniczą częścią była przeprowadzka księgozbioru lingwistycznego z Gliwic do Zabrza, dobiegł końca.

Katarzyna Braszczok
2024-10-09 20:14:00
2024-10-09 20:28:11
09.10.2024
photo

Karta obiegowa studenta

Studenci kończący naukę na Wydziale Organizacji i Zarządzania zobligowani są do uzyskania potwierdzenia uregulowania zobowiązań wobec Biblioteki ROZ.

Katarzyna Braszczok
2024-06-17 11:32:00
2024-06-17 11:43:39
17.06.2024
photo

Witryna Biblioteki

Miło nam poinformować o uruchomieniu nowej witryny Biblioteki Wydziału Organizacji i Zarządzania.

Katarzyna Braszczok
2024-03-15 12:38:43
2024-03-20 12:58:18
15.03.2024
1 z 2

Więcej aktualności

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie