Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 25.04.2014
List Rektora do Nauczycieli Akademickich Politechniki Śląskiej
Szanowni Państwo, Nauczyciele Akademiccy Politechniki Śląskiej,
Analizując dane dotyczące uczestnictwa pracowników Politechniki Śląskiej w realizacji projektów badawczych i edukacyjnych można zaobserwować stopniowe wygaszanie dotychczasowych i tworzenie się nowych źródeł finansowania projektów krajowych. Wzrastają przy tym wymagania formalne aplikowania do źródeł finansowania projektów. Głównymi kryteriami oceny kierownika projektu aplikującego o nowe typy grantów w NCN stają się index H, cytowalność, wcześniejsze kierowanie projektami. Wprowadzono również karencję dla wniosków, które znajdą się w grupie 20% najniżej ocenionych w danym konkursie. Z kolei w konkursach ogłaszanych przez NCBR duży naciski jest położony na współpracę z przemysłem, w tym tworzenie konsorcjów z przedsiębiorstwami i ich obligatoryjna partycypacja finansowa w budżecie projektu. Aplikowanie o granty badawcze wiąże się z wysoką konkurencją w ogłaszanych konkursach. Pojawia się duża liczba aplikacji w stosunku do umiarkowanych nakładów przewidzianych na dany konkurs. Również projekty finansowane ze źródeł europejskich charakteryzują się coraz trudniejszymi mechanizmami finansowania, co dla pracowników Politechniki Śląskiej w nowej perspektywie budżetowej może wpłynąć negatywnie na aplikowanie o tego typu projekty.
Pragnę zwrócić Państwa uwagę na możliwe działania kierowników projektów oraz członków zespołów projektowych dla poprawienia skuteczności aplikowania do źródeł finansowania projektów:
- Nawiązywanie współpracy z przedsiębiorstwami w celu tworzenia wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych.
- Poczynienie wysiłków w celu poprawy dorobku publikacyjnego i cytowalności (Index H), planowanie publikacji dokumentujących wyniki w budżetach projektów.
- Każdorazowa dokładna analiza tematyki projektów – aplikowanie do odpowiedniego dla rodzaju badań źródła finansowania.
- Dokładne zapoznawanie się z dokumentacją konkursową (regulaminy, wytyczne, załączniki).
- Konieczne jest staranne przygotowywanie wniosków projektowych. Prace nad formularzami aplikacyjnym przy wsparciu odpowiedniego biura CZP należy rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem, co niweluje ryzyko błędów formalnych (udostępnianie aplikacji projektowych – redaktor pomocniczy/czytelnik).
- W aplikacjach składanych przez konsorcja z udziałem zespołów Politechniki Śląskiej konieczna jest aktywna praca nad wnioskiem wszystkich partnerów, zarówno lidera jak i konsorcjantów.
- Zalecam kontakt z Centrum Zarządzania Projektami w celu udziału w szkoleniach członków zespołów projektowych Politechniki Śląskiej oraz innych tematycznych, wewnętrznych i dedykowanych szkoleniach dla pracowników Politechniki Śląskiej organizowanych przez CZP.
- Zalecam udział przedstawicieli Politechniki w spotkaniach brokerskich organizowanych w całej Europie o których informacje znajdują się m.in. w newsleterze Eurotechnika z możliwością zrefundowania kosztów podróży z uczelnianego Grantu na Grant zgodnie z Zarządzeniem Rektora Nr 42/12/13:
https://administracja.polsl.pl/dokispr/Dokumenty/BAZA/ZARZ/Z1213/Z42R1213.pdf - Zalecam aktywne uczestnictwo w europejskich platformach technologicznych:
http://cordis.europa.eu/technology-platforms/individual_en.html - Polecam uwadze rejestrację pracowników Uczelni jako ekspertów oceniających projekty dla Komisji Europejskiej na portalu Participant Portal:
http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/experts/index.html?utm_content=bufferf0fbe&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer - Konieczny jest bardziej aktywny udziału pracowników jednostek w międzynarodowych stypendiach, stażach i spotkaniach oferowanych przez różne programy.
Rektor Politechniki Śląskiej
Prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności