Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 29.05.2014
Klub Podróżnika: biało-niebieska kraina pełna zapachów i achów
Najbliższe spotkanie w Klubie Podróżnika odbędzie się w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej przy ul. Banacha 3 w Gliwicach dzisiaj, 29 maja, o godz. 18:00. O swojej wyprawie na Półwysep Arabski, do Omanu, opowie Leszek Szczasny. Wstęp wolny.
Slajdowisko pt. „Biało-niebieska kraina pełna zapachów i achów” to relacja z ubiegłorocznego, dwutygodniowego pobytu Leszka Szczasnego na Półwyspie Arabskim. W ciągu trzydziestu lat – jak relacjonuje niezależny globtroter – Oman z zabiedzonego kraju stał się jednym z lepiej rozwiniętych na świecie. Jego górzyste, pustynne i nadmorskie drogi Szczasny pokonywał autostopem. Będący z wykształcenia politologiem i filozofem podróżnik badał oczywiście stolicę Omanu, czyli dostojny i nowoczesny Muscat, ale również z przyjemnością i bez pośpiechu penetrował prowincję i mało uczęszczane zakątki, nie mogąc się nadziwić omańskiej gościnności i szczerości. Dotarł m.in. do Suru, gdzie przypatrywał, jak budować statki bez niepotrzebnych gwoździ, czy zagubionego starożytnego miasta Qalhat, gdzie po szkolnym apelu grał z nauczycielami w ping-ponga. Odwiedził również górskie kaniony, czyli tzw. wadi, które stanowią największą atrakcję Omanu oraz będące źródłem bogactwa kraju pola naftowe. Podczas czwartkowego slajdowiska w Klubie Pracowników politechniki Śląskiej przyjrzymy się m.in. licznym mniejszościom narodowym zamieszkującym Oman – Hindusom, Pakistańczykom czy Bengalczykom oraz oświeconemu sułtanowi Al Qaboosowi, dbającemu nie tylko o ład przestrzenny w swojej ojczyźnie...
Leszek Szczasny jest raciborzaninem (ur. 1975), z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem. Ponieważ podróżuje za przysłowiowy grosz stanowi żywy dowód na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę pt. „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Aktualnie piszę kolejną pt. „Afrykański rytm” i jednocześnie prowadzi blog.
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności