Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 19.08.2014
4. miejsce ekipy High Flyers w zawodach IMAV i spotkanie z zespołem
Zespół Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers zdobył czwarte miejsce podczas tegorocznej edycji zawodów bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro. W konkursie towarzyszącym międzynarodowej konferencji IMAV, która odbyła się w Holandii w ubiegłym tygodniu, startująca z trzema platformami wielowirnikowymi reprezentacja Politechniki Śląskiej zmierzyła się z drużynami z Singapuru, Niemiec, Francji, Iranu, Wielkiej Brytanii i Rosji.
Międzynarodowa konferencja IMAV (ang. International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition), połączona z zawodami bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro, odbyła się w Holandii między 11 a 15 sierpnia w Holandii. W konkursie Politechnikę Śląską reprezentował zespół z Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers w składzie: Wojciech Dudzik, Michał Hecel, Marcin Janik, Marcin Kolny, Oliver Kurgan, Kornel Matusiak, Paweł Matyszok, Łukasz Sobota, Łukasz Szczurowski, Mateusz Ucher, Paulina Wilk, Grzegorz Wójcik oraz Agnieszka Ziebura.
Zawody bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro rozegrane zostały w miasteczku treningowym bazy wojskowej Oostdorp w Holandii. Zadania postawione przed uczestnikami konkursu składały się natomiast w spójny scenariusz akcji wywiadowczo-ratunkowej obejmującej elementy zarządzania kryzysowego. Zawodnicy musieli wykonać nie tylko mapę terenu dotkniętego klęską żywiołową, ale również dokonać jej analizy pod kątem dostępności dróg, przeprowadzić inspekcję wnętrz budynków, a także zlokalizować rannych i ofiary. Jury konkursowe doceniło autonomiczny lot nad miasteczkiem i trafne zlokalizowanie przeszkód na drogach, inspekcję wskazanego budynku, samodzielny start oraz wielokrotne precyzyjne lądowanie w wykonaniu platformy wielowirnikowej skonstruowanej przez studentów zrzeszonych w Międzywydziałowym Kole Naukowym High Flyers. Politechniczna platforma sprawdziła się znakomicie, gdyż jako jedna z nielicznych potrafiła swobodnie manewrować w trudnych warunkach bojowych, gdzie momentami średnia prędkość wiatru wynosiła 35km/h. Ostatecznie ekipa High Flyers zdobyła czwarte miejsce, ustępując drużynom z National University of Singapore, Team Dipole z Niemiec oraz Ecole Nationale de l'Aviation Civile z Francji.
Z uczestnikami zawodów będzie można spotkać się w najbliższy czwartek 21 sierpnia o godz. 11:00 w auli F Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki przy ul. Akademickiej 16 w Gliwicach. Członkowie Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers odpowiedzą o udziale w zawodach, przygotowaniach do konkursu i wynikach, jakie udało się uzyskać skonstruowanym przez nich platformom wirnikowym. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
Udział zespołu Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers w zawodach bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro jest jednym z elementów projektu pt. „Rozwój bezzałogowych systemów latających wyposażonych w moduły widzenia maszynowego oraz wielofunkcyjne układy sterowania zwiększające stopień autonomii lotu”, realizowanego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, pod kierunkiem dr. inż. Romana Czyby, przy wsparciu merytorycznym dr. inż. Marcina Lemanowicza oraz mgr. inż. Grzegorza Szafrańskiego. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach pierwszej edycji programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Generacja Przyszłości”.
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności