Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 14.11.2014
Śląski Salonik Kulturalny otwiera swoje podwoje!
Pierwsze spotkanie w ramach Śląskiego Saloniku Kulturalnego odbędzie się w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej przy ul. Banacha 3 w Gliwicach 18 listopada o godz. 18:00. Spotkanie poświęcone „Śląskiemu humorowi dawniej i dziś” poprowadzi Jerzy Ciurlok – dziennikarz, felietonista, radiowiec i współtwórca Kabaretu Masztalskich. Wstęp wolny.
Jerzy Ciurlok jako publicysta, felietonista miłośnik wiedzy i kolekcjoner-bibliofil od wielu lat zajmuję się poznawaniem kilku obszarów kultury. Do kręgu jego zainteresowań należą m.in. zagadnienia dotyczące przeszłości i teraźniejszości szeroko pojętej kultury materialnej i duchowej oraz historia Śląska. Oprócz tego pasjonuje się historią książki i drukarstwa na ziemiach polskich. W swojej kolekcji posiada „białe kruki” w postaci pierwszych i rzadkich wydań dzieł najważniejszych polskich pisarzy –od Kochanowskiego po Szymborską, poprzez Krasickiego, Bogusławskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Fredrę, Sienkiewicza, Prusa, Wyspiańskiego, Reymonta, Żeromskiego, Zegadłowicza, Skamandrytów i twórców awangardy.
Od 26 lat Jerzy Ciurlok współtworzy Kabaret Masztalskich. Z powodzeniem bawi też publiczność, opowiadając żarty i przedstawiając skecze m.in. o dowcipie, humorze i ich historii, a także o roli śmiechu w kulturze i jego wykorzystaniu w medycynie. Jako dziennikarz i prezenter radiowy przez ponad 40 lat zajmował się muzyką rockową i big beatową. Posiada więc obszerną wiedzę o historii tej muzyki i jej wykonawcach.
Na kolejnych spotkaniach odbywających się w ramach Śląskiego Saloniku Kulturalnego Jerzy Ciurlok przybliży słuchaczom zagadnienia związane z specyfiką i historią ślónskij godki, skarbami w śląskiej ziemi oraz początkami śląskiej tożsamości. Oprócz tego opowie o czynach i wyczynach śląskich książąt oraz o tym, jak zmieniały się śląskie granice. Wszystkie spotkania ilustrowane będą odpowiednimi eksponatami historycznymi. Serdecznie zapraszamy.
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności