Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 02.12.2014
Wysoka nota w rankingu kuźni prezesów!
Politechnika Śląska znalazła się na drugim miejscu – ex aequo z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie – rankingu uczelni kształcących kadrę menedżerską kraju. Według raportu „Rzeczpospolitej” aż 7,29% szefów największych polskich przedsiębiorstw ukończyło naszą uczelnię. Spośród wszystkich szkół wyższych w województwie, Politechnika Śląska jako jedyna znalazła się w pierwszej szesnastce zestawienia „Rzeczpospolitej” i po raz piąty z rzędu stanęła na podium.
W rankingu „Rzeczpospolitej”, która na podstawie danych pochodzących z Listy 2000 przeanalizowała szkoły ukończone przez szefów dużych polskich firm, od siedmiu lat konsekwentnie wiodą prym uczelnie techniczne. I tak, w tegorocznym zestawieniu – podobnie jak ubiegłym roku – na najwyższych miejscach uplasowały się: Politechnika Warszawska (7,92%) oraz Politechnika Śląska (7,29%) ex aequo z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie (7,29%). Dyplomy tych trzech uczelni ma 22,5% top menedżerów w Polsce.
Na potrzeby tegorocznego zestawienia analizie poddano kariery zawodowe 480 prezesów przedsiębiorstw znajdujących się na Liście 2000 „Rzeczpospolitej”. Z rankingu wynika, że niemal połowa badanych (45,2%) na swoje pierwsze studia wybrała uczelnię techniczną. Na drugim miejscu znajdują się wyższe szkoły ekonomiczne (21,5%), a na trzecim uniwersytety (20,6%). Warto zauważyć, że z roku na rok systematycznie przybywa absolwentów uczelni ekonomicznych (21,5% w 2014 r. vs 23,7% w 2013 r.) i uniwersytetów (20,6% w 2014 r. vs 18,4% w 2013 r.). Niemniej zmiana ta nie jest na tyle istotna, by zagrozić pozycji uczelni technicznych w rankingu szkół wyższych ukończonych przez szefów dużych polskich firm.
Poza Politechniką Warszawską, Politechniką Śląską i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, w pierwszej dziesiątce kuźni prezesów znalazły się: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (5,42%%), Uniwersytet Warszawski (5%), Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (4,58%), Politechnika Wrocławska (4,38%), Politechnika Łódzka (3,13%), Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (3,13%) oraz Uniwersytet Gdański (3,13%).
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności