Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 08.12.2016
Politechnika Śląska kuźnią prezesów. Niezmiennie!
Politechnika Śląska znalazła się na czwartym miejscu w ogólnopolskim rankingu uczelni kształcących kadrę menedżerską w kraju. Z zestawienia dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że 6,24 proc. prezesów w Polsce ukończyło naszą uczelnię.
W corocznym badaniu „Rzeczpospolitej” wzięło udział 561 szefów firm, którzy odpowiedzieli na przygotowaną przez dziennik ankietę. Okazało się, że 42,6 proc. kadry zarządzającej największymi przedsiębiorstwami w naszym kraju to absolwenci uczelni technicznych. W tegorocznym zestawieniu na pierwszym miejscu uplasowały się ex aequo Politechnika Warszawska i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, których absolwenci stanowią – w obu przypadkach – 6,6 proc. polskich menedżerów. Kolejna w klasyfikacji jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie z wynikiem 6,42 proc., a tuż za nią Politechnika Śląska, której absolwenci stanowią 6,24 proc. kadry menedżerskiej kraju. Identyczny wynik uzyskał Uniwersytet Warszawski.
Jak czytamy w komentarzu do publikowanego na łamach „Rzeczpospolitej” rankingu, przewaga absolwentów politechnik nie jest niczym zdumiewającym. – Precyzyjne i logiczne myślenie, szybkie wyciąganie wniosków, strategiczne i pragmatyczne podchodzenie do problemów, rozumienie świata techniki także w dobie digitalizacji to cechy mocno wykształcone podczas studiów technicznych, które świetnie sprawdzają się w każdym biznesie – mówi Krystyna Boczkowska, prezes Robert Bosch Polska, która ukończyła oczywiście studia techniczne. W zestawieniu szkół wyższych, których absolwenci zarządzają polskimi przedsiębiorstwami, pozostałe uczelnie – ze względu na rodzaj kształcenia – uplasowały się w następującej kolejności: uczelnie ekonomiczne (23,5%), uniwersyteckie (22,8%), rolnicze(5,2%), zagraniczne (3%) i inne (2,9%).
Ranking „Rzeczpospolitej” dowodzi, że Politechnika Śląska to niekwestionowany lider w zakresie kształcenia kadry zarządzającej w naszym regionie. Kolejne uczelnie ze Śląska znalazły się poza pierwszą dziesiątką zestawienia.
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności