Start - Aktualności
Autor: System Publikacja: 13.01.2017
Naukowcy i studenci Politechniki Śląskiej skonstruowali wózek dla niepełnosprawnego psa!
Cierpiąca na porażenie czterokończynowe suczka Agnes otrzymała wczoraj opracowany specjalnie dla niej przez naukowców i studentów z Wydziału Inżynierii Biomedycznej wózek inwalidzki. Dzięki niemu Agnes będzie mogła ponownie się poruszać!
Agnes jest sparaliżowana czterokończynowo, cierpi na polineuropatię, czyli zapalenie wielomięśniowe, i nie potrafi poruszać się samodzielnie ani ustać na własnych łapach. Jest podopieczną Fundacji Węgielek, gdzie trafiła z objętych działaniami wojennymi terenów Ukrainy. Aby polepszyć komfort życia Agnes, naukowcy i studenci z Wydziału Inżynierii Biomedycznej podjęli się zadania zaprojektowania i skonstruowania przeznaczonego specjalnie dla niej wózka inwalidzkiego. Po kilku miesiącach pracy i dwóch przymiarkach wózek jest już gotowy i wczoraj został przekazany trzyletniej suczce.
– Wózek został skonstruowany specjalnie dla Agnes z uwzględnieniem wszystkich jej wymiarów oraz jej sposobu poruszania się. Ma on za zadanie podtrzymywać ją od góry, odciążać kończyny i umożliwiać w miarę swobodne poruszanie się – tłumaczy prof. Robert Michnik z Katedry Biomechatroniki.
Współpraca pomiędzy naszą uczelnią a Fundacją Węgielek rozpoczęła się podczas wakacji. Fundacja wysłała zapytanie w sprawie zaprojektowania specjalnego wózka dla Agnes do kilku uczelni technicznych. – W ciągu pięciu minut otrzymaliśmy wiadomość zwrotną z Politechniki Śląskiej, że są zainteresowani. Jesteśmy bardzo wdzięczni pracownikom i studentom uczelni, że zaangażowali się w temat i że dzięki temu Agnes będzie mogła się poruszać – podkreśla Agata Magiera z Fundacji Węgielek.
Wózek został opracowany przez zespół z Katedry Biomechatroniki, w skład którego weszli: prof. Robert Michnik, dr inż. Kamil Joszko, dr inż. Agata Guzik-Kopyto oraz mgr inż. Maksymilian Śmiech wraz z kolegami ze Studenckiego Koła Naukowego Biokreatywni. Wykonaniem wózka zajęła się firma Rehatronics S.A.
Gratulujemy!
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności