Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 15.09.2017
10.40-10.50 wprowadzenie do tematyki konferencji
prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej
Konferencja „Unia energetyczna – implikacje dla Polski”
W poniedziałek, 18 września, w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 22B odbędzie się konferencja „Unia energetyczna – implikacje dla Polski”. Gośćmi wydarzenia będą m.in. przedstawiciele Ministerstw: Energii, Środowiska oraz Spraw Zagranicznych, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim prof. Jerzy Buzek, a także przedstawiciele samorządów lokalnych i koncernów energetycznych.
Podczas konferencji specjaliści ze świata nauki, polityki, przemysłu i samorządu będą dyskutować m.in. na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski w kontekście unijnej polityki energetycznej, o wynikających z unii energetycznej konsekwencjach dla naszego kraju, a także na temat głównych kierunków unii energetycznej z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego państwa. Organizatorami wydarzenia są Politechnika Śląska oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów.
Jednym z priorytetowych zadań każdego państwa realizowanym przez jego systemy energetyczne jest konieczność zapewnienia bezpiecznych, zrównoważonych i konkurencyjnych dostaw relatywnie taniej energii dla wszystkich obywateli. Trudności w pełnej realizacji tego celu w wielu krajach Unii Europejskiej wynikają m.in. z nadmiernego uzależnienia tych krajów od ograniczonej liczby źródeł dostaw surowców energetycznych, konieczności zmniejszenia udziału paliw kopalnych w produkcji energii, a także z konieczności obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Skuteczną reakcją na te wyzwania jest opracowanie bardziej spójnego zestawu działań w różnych obszarach polityki, na szczeblu unijnym i krajowym. Tym celom miałaby m.in. służyć właśnie unia energetyczna.
Unia energetyczna w świetle założeń opiera się na trzech ugruntowanych celach polityki energetycznej Unii Europejskiej: bezpieczeństwie dostaw, zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności. Aby osiągnąć te cele, unia koncentruje się na pięciu wzajemnie przenikających się priorytetowych obszarach. Są to: bezpieczeństwo energetyczne, solidarność i zaufanie; wewnętrzny rynek energii; efektywność energetyczna jako wkład w ograniczanie zapotrzebowania na energię; obniżenie emisyjności gospodarki; a także pobudzanie badań naukowych, innowacji i konkurencyjności.
Ramowy program konferencji
10.30-10.40 powitanie gości i otwarcie konferencji
prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej
Jacek Krywult, Prezydent Miasta Bielska-Białej, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów
prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej
Jacek Krywult, Prezydent Miasta Bielska-Białej, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów
10.40-10.50 wprowadzenie do tematyki konferencji
prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej
I blok – 10.50-12.20
10.50-11.20 Bezpieczeństwo energetyczne Polski w kontekście unijnej polityki energetycznej (w tym przyjętych przez Polskę zobowiązań w postaci pakietu klimatyczno-energetycznego, postanowień obowiązujących aktów prawnych oraz faktycznego stanu sektora energetycznego)
11.50-12.10 Geneza unii energetycznej i ewolucja jej koncepcji aż do chwili obecnej
12.20-12.40 Spotkanie z mediami
II blok – 12.40-15.10
13.00-13.20 Elektroenergetyka w Polsce w 2017 r. – doktryna bezpieczeństwa energetycznego Polski w kontekście unii energetycznej
13.20-13.40 Badania naukowe prowadzone w Polsce w zakresie energii i kierunki kształcenia energetyków
13.40-14.00 Unia energetyczna z perspektywy przedsiębiorstw energetycznych
14.00-14.20 Główne kierunki unii energetycznej z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego państwa
14.45-15.00 Podsumowanie i zamknięcie konferencji
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności