Start - Aktualności
Autor: System Publikacja: 18.12.2017
Owocna wizyta w Szanghaju
Prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk oraz dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego prof. Anna Timofiejczuk wzięli udział w misji województwa śląskiego do Szanghaju, która trwała od 6 do 9 grudnia.
Podczas wizyty naszej delegacji doszło do uroczystego podpisania umowy pomiędzy Politechniką Śląską a School of Mechanical Engineering w Shanghai Jiao Tong University – jedną z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie. Współpraca Politechniki Śląskiej z tą uczelnią ma miejsce od wielu lat w ramach indywidualnych kontaktów. Została ona znacząco zintensyfikowana od 2016 r., a na przełomie września i października br. na miesięczny staż wyjechało 8 naszych naukowców. Umowa ta otwiera szansę na znacznie szerszą współpracę zarówno w zakresie badań naukowych, jak i wymiany studenckiej wielu wydziałom Politechniki Śląskiej.
Szanse na współpracę naszej uczelni dają również odbyte wizyty na Shanghai International Studies University oraz Shanghai Normal University. Istotnym elementem wizyty było również spotkanie w ShanghaiRanking Consultancy – agencji prowadzącej tzw. listę szanghajską uczelni (Academic Ranking of World Universities) i dyscyplin (Global Ranking of Academic Subjects), w szczególności spotkanie z menedżer odpowiedzialną za ten ranking i jej współpracownikami. – Z udostępnionych materiałów wynika między innymi, że Politechnika Śląska znajduje się obecnie na 993. miejscu, które jest 10. miejscem wśród uczelni polskich, a 4. miejscem wśród polskich uczelni technicznych. W wielu dyscyplinach pozycja naszej uczelni jest szczególnie wysoka, a uzyskane informacje pozwolą nam na podjęcie działań zwiększających poziom badań naukowych i rozpoznawalność Politechniki Śląskiej w świecie – podkreśla prorektor prof. Marek Pawełczyk.
Wraz z innymi członkami misji – przedstawicielami władz samorządowych województwa i miast, Uniwersytetu Śląskiego oraz biznesu – nasza delegacja wzięła również udział w wielu innych spotkaniach, w szczególności w targach One Belt & One Road dotyczących strategicznego projektu rządu chińskiego poświęconego reaktywacji jedwabnego szlaku. Województwo śląskie było gościem specjalnym na targach. Delegacja z naszego regionu wzięła także udział w spotkaniach z władzami Chińskiej Rady Promocji Handlu Zagranicznego, władzami Szanghaju oraz spółki miejskiej zarządzającej zasilaną elektrycznie komunikacją publiczną w mieście.
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności