A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 18.05.2018

Powstało Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich

Eksperci z Niemiec i Polski, w tym z Politechniki Śląskiej, będą wspólnie prowadzić badania nad nowymi materiałami oraz konstrukcjami hybrydowymi. Uroczyste podpisanie porozumienia o utworzeniu Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich odbyło się 17 maja w ratuszu miejskim w Gliwicach.
 
Porozumienie, będące następstwem podpisanego w sierpniu zeszłego roku listu intencyjnego, zostało zawarte pomiędzy Politechniką Śląską, miastem Gliwice, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Federacją Firm Lotniczych „Bielsko” (koordynatorem Śląskiego Klastra Lotniczego), Instytutem Lekkiej Inżynierii i Technologii Polimerowej Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, a także Uniwersytetem Technicznym Bergakademie Freiberg.
 
Współpraca pomiędzy przedstawicielami z obszaru nauki, przemysłu i samorządu z Polski i Niemiec ma na celu przede wszystkim rozwój nowoczesnych technologii projektowania konstrukcji lekkich, a także edukacji w tym zakresie. Utworzenie centrum to odpowiedź na oczekiwania nowoczesnego przemysłu dotyczące rozwoju innowacyjnych technologii materiałowych oraz szybkiej komercjalizacji wyników badań naukowych.
– Inżynieria materiałowa jest jednym z filarów rozwoju cywilizacyjnego. Chodzi przy tym zarówno o opracowywanie nowych materiałów, jak również o zastosowanie ich w projektowaniu nowych systemów, by dążyć do zmniejszania masy konstrukcji przy jednoczesnym zwiększaniu ich wytrzymałości. Okazuje się, że poprzez odpowiednią obróbkę technologiczną i odpowiednie ukształtowanie struktury jesteśmy w stanie uzyskać znacznie lepsze parametry wytrzymałościowe niż w przypadku elementów wykonywanych z litego materiału. Dlatego właśnie konstrukcje hybrydowe są coraz częściej stosowane w przemyśle zaawansowanych technologii, zwłaszcza w przemyśle samochodowym czy lotniczym – wyjaśnia rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Na gliwickiej uczelni już od kilku lat prowadzone są badania naukowe nad materiałami jednorodnymi oraz hybrydowymi i kompozytowymi, wykorzystywanymi do budowy konstrukcji lekkich. Utworzenie Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich i jeszcze ściślejsza współpraca z partnerami centrum bez wątpienia pozwoli te działania zintensyfikować.
 
Centrum będzie zlokalizowane w budynku biura gliwickiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Rybnickiej 29 w Gliwicach.
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Jak zapisać się do Biblioteki ROZ

Drodzy studenci i wykładowcy serdecznie Was witamy i zapraszamy do Biblioteki ROZ.

Katarzyna Braszczok
2024-10-09 20:32:01
2024-10-10 10:40:50
09.10.2024
photo

Biblioteka ROZ już otwarta

Proces reorganizacji Biblioteki ROZ, którego zasadniczą częścią była przeprowadzka księgozbioru lingwistycznego z Gliwic do Zabrza, dobiegł końca.

Katarzyna Braszczok
2024-10-09 20:14:00
2024-10-09 20:28:11
09.10.2024
photo

Karta obiegowa studenta

Studenci kończący naukę na Wydziale Organizacji i Zarządzania zobligowani są do uzyskania potwierdzenia uregulowania zobowiązań wobec Biblioteki ROZ.

Katarzyna Braszczok
2024-06-17 11:32:00
2024-06-17 11:43:39
17.06.2024
photo

Witryna Biblioteki

Miło nam poinformować o uruchomieniu nowej witryny Biblioteki Wydziału Organizacji i Zarządzania.

Katarzyna Braszczok
2024-03-15 12:38:43
2024-03-20 12:58:18
15.03.2024
1 z 2

Więcej aktualności

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie