Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 27.06.2018
Trzy nowe projekty z Horyzontu 2020 na Politechnice Śląskiej!
Politechnice Śląskiej udało się pozyskać aż trzy nowe projekty w programie Horyzont 2020 w ramach schematu finansowania Research and Innovation Staff Exchange (RISE). Jeden z nich będzie przez Politechnikę Śląską koordynowany.
Program Horyzont 2020 jest największym w Europie programem finansowania badań i innowacji na lata 2014-2020. Granty w ramach programu są realizowane w konsorcjach międzynarodowych, a projekty typu RISE mają na celu rozwój mobilności akademickiej. Naukowcy z Politechniki Śląskiej będą współpracowali z partnerami z sektora nieakademickiego oraz z partnerami z krajów trzecich (poza Europą) w wybranych przez siebie tematach. Dzięki realizacji projektów zbudują m.in. prototyp innowacyjnego symulatora lotu.
Przyznane zostały następujące projekty:
- WrightBroS (Working in a Collaborative Factory of the Flight Simulators Branch of RISE),
- BIOTRAFO (Raising knowledge and developing technology for the design and deployment of high-performance power transformers immersed in biodegradable fluids),
- i-Weld (Integration of advanced experiments, computation and data for Duplex Stainless Steel joining Innovation).
- WrightBroS (Working in a Collaborative Factory of the Flight Simulators Branch of RISE),
- BIOTRAFO (Raising knowledge and developing technology for the design and deployment of high-performance power transformers immersed in biodegradable fluids),
- i-Weld (Integration of advanced experiments, computation and data for Duplex Stainless Steel joining Innovation).
Celem projektu WrightBroS jest opracowanie i zbudowanie prototypu innowacyjnego symulatora lotu. Symulator ma wykorzystywać najnowsze osiągnięcia technologii rzeczywistości poszerzonej, bazując na tworzonym w projekcie systemie pozyskiwania i przetwarzania eksperckiej wiedzy proceduralnej dotyczącej obsługi i serwisowania. Projekt koordynowany będzie przez Laboratorium Wirtualnego Latania na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej i realizowany we współpracy z partnerami z Austrii (firmą LG Nexera Business Solutions AG z Wiednia) oraz ze Słowacji (producentem profesjonalnych symulatorów lotu – firmą Virtual Reality Media z Trenczyna). Kierownikiem projektu jest prof. Krzysztof Cyran z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, kierownik Laboratorium Wirtualnego Latania.
W projekcie BIOTRAFO analizowany będzie wpływ temperatury na konstrukcje transformatorów mocy, w których wykorzystywane są biodegradowalne estry jako płyny chłodnicze. Ponadto badane będą aspekty środowiskowe oraz zagrożenia pożarowe związane z wykorzystaniem tych czynników. W projekcie, którego koordynatorem jest Uniwersytet Kantabryjski z Santander w Hiszpanii, współpracować będzie 14 jednostek z całego świata. Kierownikiem projektu jest prof. Jacek Smołka z Instytutu Techniki Cieplnej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.
Projekt i-Weld obejmie badania nad spawaniem stali nierdzewnej typu duplex za pomocą nowoczesnego systemu wymiany danych, a jego celem jest opracowanie nowych materiałów i procesów przetwarzania. W ramach projektu zostaną ustalone optymalne warunki spawania zapewniające wysokie własności mechaniczne i odporność korozyjną. Uzyskane dane zostaną następnie wykorzystane do opracowania nowej technologii wytwarzania. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Johna Mooresa w Liverpoolu (Wielka Brytania), a jego koordynatorem na Politechnice Śląskiej z ramienia Wydziału Mechanicznego Technologicznego jest dr inż. Zbigniew Brytan.
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności