Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 28.07.2018
Zmarł prof. Antoni Niederliński
Z żalem informujemy, że zmarł rektor Politechniki Śląskiej w latach 1984-1987 prof. Antoni Niederliński, wybitny naukowiec i dydaktyk oraz doskonały organizator.
Prof. Antoni Niederliński urodził się w Katowicach 19 maja 1937 r. Studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. W 1964 r. obronił pracę doktorską, uzyskując stopień naukowy doktora nauk technicznych. W 1968 r. uzyskał Certificate of Postgraduate Study in Engineering w University of Cambridge w Wielkiej Brytanii. Habilitował się w 1975 r. na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1980 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1987 roku tytuł profesora zwyczajnego.
Był wybitnym specjalistą w dziedzinie automatyki oraz inicjatorem wielu pionierskich przedsięwzięć naukowych w tym zakresie. Był również cenionym wykładowcą, który opracował wiele nowatorskich wykładów obejmujących kompleksową automatyzację procesów ciągłych, systemy i sterowanie, identyfikację procesów, techniki adaptacyjne, systemy automatycznego wnioskowania, systemy ekspertowe oraz programowanie w logice z ograniczeniami.
Profesor sprawował szereg funkcji administracyjnych na Politechnice Śląskiej. Był prodziekanem ds. wieczorowych studiów zawodowych, a następnie prodziekanem ds. nauczania i wychowania na Wydziale Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej. W latach 1981-1982 był prorektorem ds. organizacji, a w latach 1984-1987 rektorem Politechniki Śląskiej. Przez dwie kadencje był członkiem Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych. Był też członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
Za wyniki osiągnięte w pracy naukowej, organizacyjnej i dydaktycznej prof. Antoni Niederliński został między innymi odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Msza św. pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek, 6 sierpnia, o godz. 11.00 w kościele pw. św. Alberta Wielkiego przy ul. Bolesława Krzywoustego 1 w Gliwicach. Po mszy około godz. 12.00 zaplanowano przejazd autokarem na cmentarz w Ligocie Zabrskiej przy ul. św. Jacka.
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności