Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 30.10.2018
Pracownik i studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej projektują nowy Stadion Miejski w Katowicach
Projekt pracownika oraz studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Urbanistyczno-Architektonicznym na Projekt Stadionu Miejskiego w Katowicach. Pomysł spotkał się z dużą przychylnością jury i zostanie wdrożony. Budowa stadionu ruszy za dwa lata.
Autorami projektu są dr inż. arch. Damian Radwański z Wydziału Architektury i Marius Schlesiona, którzy wspólnie tworzą firmę RS-Architekci. Współpracowali przy nim również studenci Politechniki Śląskiej: Jakub Kapral, Karolina Rusek, Piotr Szenkowski oraz Marcin Woźnica.
Nowy obiekt powstanie w pobliżu autostrady A4, przy wjeździe do Katowic od strony Wrocławia. Cały kompleks będzie się składał z 6 boisk treningowych, parkingu dla 1,7 tys. samochodów, stadionu piłkarskiego dla 15 tys. kibiców, wielofunkcyjnej hali sportowej dla ok. 3 tys. widzów, a także zaplecza sportowego i innych funkcji.
– Głównym elementem kompleksu sportowego jest obiekt stadionu miejskiego zintegrowany z obiektem hali. Razem tworzą jedną zwartą budowlę. Widownię współtworzą 4 nachylone trybuny (zachodnia, północna, wschodnia i południowa). Murawa wyposażona jest w systemy podgrzewania, odwodnienia, nawodnienia, napowietrzania itp. Każda z trybun zbudowana jest z 20 rzędów, na których zasiądzie w przyszłości 15 tys. kibiców. Niespełna 800 miejsc wydzielonych w narożniku północno-wschodnim przeznaczonych zostało dla gości przyjezdnych. Ponad 500 miejsc w centralnej części trybuny zachodniej stanowić będzie strefę VIP, a ok. 800 miejsc zlokalizowanych w narożniku południowo-zachodnim współtworzyć będzie strefę sektora rodzinnego. Projekt zakłada także integrację systemu odwodnienia dachu z systemem nawodnienia murawy boiska – wyjaśnia dr inż. arch. Damian Radwański.
Jury przyznało I nagrodę za stworzenie jednorodnego, zintegrowanego zespołu o minimalistycznej architekturze i kameralnej skali, naturalnie wykorzystującego topografię terenu i jego warunki przyrodnicze. – Otwarcie zespołu na południe, na zieleń poprzez pejzażowy plac wejściowy i sprzężoną z nim aleję wejściową tworzą współczesną otwartą przestrzeń o cechach adekwatnych do charakteru obiektu. Praca jest w pełni zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w tym obszarze i możliwa do realizacji bez uwag i zmian do studium w całości – czytamy w uzasadnieniu.
1 października rozpoczęły się prace nad projektem, które potrwają do końca listopada 2019 roku. Budowa stadionu ruszy w 2020 roku i planowo ma potrwać do 2021 roku.
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności