Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 03.01.2019
Studenci Politechniki Śląskiej skonstruowali łazika marsjańskiego
Drużyna Silesian Phoenix z SKN Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH skonstruowała niezwykłego robota – marsjańskiego łazika – do eksploracji planet. Robot Phoenix I znakomicie zaprezentował się na European Rover Challenge 2018 – największych w Europie zawodach robotyczno-kosmicznych dla studentów z całego świata.
Podczas swojego debiutu w European Rover Challenge 2018, które odbyły się w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, nasi studenci zajęli 19. miejsce na 65 drużyn z 20 krajów.
– Konkurs był nie lada wyzwaniem, ale też możliwością przetestowania unikatowego podwozia gąsienicowego oraz autorskiego manipulatora i próbnika. Konkurencja była spora, dlatego jako debiutanci cieszymy się z 19. miejsca w zawodach, to dla nas wielkie doświadczenie i przygoda – mówi Marcin Nagi, koordynator ds. organizacji Silesian Phoenix. - W kolejnych latach chcemy zmodernizować łazik i walczyć o wyższe miejsce na podium – dodaje.
Eliminacje trwały kilka miesięcy, a uczestnicy musieli sprawdzić się w czterech konkurencjach: science task, w której zadaniem robota marsjańskiego jest pobranie z głębszych warstw Mars Yardu próbki gleby i zabezpieczenie jej do badania; maintenance task, w której łazik musiał pokonać wytyczoną trasę, przełączać włączniki do właściwych pozycji, wykonać pomiar parametrów elektrycznych i obserwacji paneli kontrolnych; collection task, podczas której robot pokonywał trudną drogę, szukał ukrytego przedmiotu i przetransportowywał go w wyznaczone miejsce oraz traverse task, kiedy zespoły musiały dotrzeć robotem do wskazanych miejsc na terenie Mars Yardu.
Drużynę Silesian Phoenix tworzy dwóch opiekunów i czternastu studentów Wydziału Mechanicznego Technologicznego, Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, należących do międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH. Zespół działa przy Instytucie Podstaw Konstrukcji Maszyn. Projekt realizowany przez Silesian Phoenix został objęty patronatem miasta Gliwice.
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności