Start - Aktualności
![photo](/wp-content/uploads/api-cache-images/7120/d4486b31-7eea-4b08-9ccc-2963e0204ec7.png)
Autor: System Publikacja: 31.10.2019
Pierwsze w semestrze Otwarte Seminarium Naukowe w Instytucie Fizyki
Dyrekcja Instytutu Fizyki CND zaprasza wszystkich pracowników, studentów i uczniów, na pierwsze w tym semestrze Otwarte Seminarium Naukowe, które odbędzie się 6 listopada o godz. 14:00 w auli B, w budynku Centrum Nowych Technologii przy ul. Konarskiego 22B. Wykład pt. „100 lat z ferroelektrycznością” wygłosi prof. dr hab. Jan Dec z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego.
Dziś trudno wyobrazić sobie diagnostykę medyczną bez ultrasonografu czy też średniej klasy samochód bez czujników parkowania. W powszechnym użyciu mamy zapalniczki piezoelektryczne oraz czujniki ruchu. Skonstruowano nowej generacji radar, wykorzystywany m.in. w rakietowym systemie PATRIOT. A wszystko zaczęło się 100 lat temu za sprawą Joseph'a Valaska – fizyka amerykańskiego czeskiego pochodzenia, który jako pierwszy zaobserwował ferroelektryczną pętlę histerezy. Z inżynierskiego punktu widzenia, ferroelektryk jako materiał charakteryzuje się spontanicznym, makroskopowym spolaryzowaniem, którego kierunek może być zmieniony za pomocą zewnętrznego pola elektrycznego (tzw. przepolaryzowanie). Jest to zatem elektryczny analog ferromagnetyka.
Materiały o właściwościach ferroelektrycznych, są klasycznymi materiałami wielofunkcyjnymi. Stąd wynikają ich różnorakie zastosowania praktyczne odbiegające od ich podstawowej właściwości. Podczas wykładu zostaną, w przystępny sposób, przedstawione trudne początki, stan obecny, a także perspektywy dalszego rozwoju tej klasy materiałów.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Aktualności
Pokaż wszystkie![photo](/wp-content/themes/politechnika-v2/assets/images/cover-images/270x212.png)
![photo](/wp-content/themes/politechnika-v2/assets/images/cover-images/270x212.png)
![photo](/wp-content/themes/politechnika-v2/assets/images/cover-images/270x212.png)
![photo](/wp-content/themes/politechnika-v2/assets/images/cover-images/270x212.png)
Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.
![photo](/wp-content/themes/politechnika-v2/assets/images/cover-images/270x212.png)
IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności