Start - Aktualności
Wideokonferencja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Politechniki pomagają”
19 maja odbyło się spotkanie online z udziałem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciecha Murdzka, Wiceministrów: Anny Budzanowskiej i Wojciecha Maksymowicza oraz przedstawicieli uczelni technicznych – wśród nich Politechniki Śląskiej.
Politechnikę Śląską reprezentował prof. dr hab. inż. Wojciech Szkliniarz, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia. Inicjatorem wydarzenia była Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i ds. Studenckich Uczelni Technicznych.
Środowisko naukowe zaangażowało się w działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 oraz wsparcie dla personelu medycznego. Nieocenioną pomocą w zakresie nowoczesnych technologii walczących z koronawirusem okazały szkoły wyższe kształcące na kierunkach technicznych oraz inżynierskich. Wśród nich nie zabrakło Politechniki Śląskiej, której naukowcy oraz studenci od początku trwania epidemii włączali się w walkę z epidemią i jej skutkami.
– Energia uruchomiona w tym trudnym czasie – od badań naukowych, osiągnięć dotyczących testów na koronawirusa, tworzenia przyłbic, szycia maseczek, aż po gesty ludzkiej solidarności – dostarczanie leków, żywności osobom potrzebującym, zaangażowanie w domach pomocy społecznej, gdzie sytuacja przerastała możliwości osób tam pracujących, gdzie czasem upadał już duch - to niezwykle cenne historie – mówił podczas spotkania Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek.
Uczestnicy wideokonferencji mogli m.in. zapoznać się z filmem, zaprezentowanym przez przedstawicieli Politechniki Śląskiej, poświęconym działaniom podejmowanym na Uczelni w związku z zapobieganiem COVID-19. Wśród prezentowanych wynalazków i urządzeń znalazły się: brama odkażająca, automatyczny resuscytator, respirator z funkcją telemetrii, internetowy serwis CIRCA do wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19, system przesiewowego mierzenia temperatury pacjentów z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, przyłbice ochronne, przejściówki do masek ochronnych, sterylizator filtrów HEPA, ozonator, urządzenie sprawdzające skuteczność nieatestowanych maseczek ochronnych, a także działania związane z pracą nad jednym z kluczowych enzymów wirusa SARS-CoV-2. Naukowcy Politechniki Śląskiej podejmujący realizację zadań związanych z zapobieganiem COVID-19 otrzymali wsparcie w postaci ogłoszonego przez władze Uczelni programu projakościowego na dofinansowanie badań i programu „Politechnika przeciw epidemii”, polegającego na udzielaniu dobrowolnych wpłat na finansowanie prac naukowych.
Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego działaniom Politechniki Śląskiej przeciw epidemii koronawirusa prezentowanego podczas wideokonferencji.
Aktualności
Pokaż wszystkieOtwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.
IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności