A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 23.11.2020

Zmarł prof. dr hab. inż. Stanisław F. Ścieszka

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 16 listopada 2020 r. w wieku 77 lat zmarł prof. dr hab. inż. Stanisław F. Ścieszka, emerytowany pracownik byłego Instytutu Mechanizacji Górnictwa, obecnie Katedry Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa, Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.

Był wieloletnim pracownikiem Wydziału Górniczego (później Wydziału Górnictwa i Geologii, a obecnie Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej). W latach 1991-2000 był Kierownikiem Zakładu Podstaw Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn, a w latach 2000-2009 pełnił funkcję Kierownika Zakładu Transportu i Tribotechniki w byłym Instytucie Mechanizacji Górnictwa.

Profesor Stanisław Ścieszka urodził się 25.10.1943r. w Krakowie. Studia magisterskie na Politechnice Śląskiej ukończył w roku 1967. W 1972 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w roku 1977 uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora otrzymał w roku 1999.

Działalność naukowa Profesora Stanisława Ścieszki była ukierunkowana głównie na zagadnienia związane ze zjawiskami tarcia, zużycia i smarowania w budowie i eksploatacji maszyn. Za swą działalność naukową i dydaktyczną otrzymał liczne wyróżnienia, w tym Złoty Krzyż Zasługi (2000 r.), Medal KEN (2002 r.), Odznakę Zasłużony dla Górnictwa RP (2004 r.), Odznakę Zasłużony dla Politechniki Śląskiej (2000 r.). Był członkiem wielu organizacji i towarzystw naukowych, m.in. był członkiem Society of Tribologists and Lubrication Engineers – STLE (USA), członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Tribologicznego. W jego śląskim oddziale pełnił funkcję Prezesa. Był członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma TriboTest (od 1998 r.) , Wydawnictwa John Wiley and Sons, Ltd UK, członkiem. Rady Programowej czasopisma Tribologia (od 2004 r.). Był autorem i współautorem pięciu książek i monografii, ponad 160 prac naukowych opublikowanych w zagranicznych i krajowych czasopismach naukowych z dziedziny tribologii oraz budowy i eksploatacji maszyn. Doświadczenia naukowe zdobywał także na uczelniach brytyjskich, południowoafrykańskich, australijskich i amerykańskich. Wypromował pięciu doktorów. Był pomysłodawcą i konstruktorem licznych stanowisk badawczych, z których większość została opatentowana.

Jego pasją były podróże w dalekie zakątki świata, narciarstwo alpejskie i góry.

Profesor Stanisław Ścieszka był cenionym naukowcem oraz znakomitym wykładowcą i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży, bardzo życzliwym i lubianym nauczycielem, zawsze gotowym do pomocy i wsparcia merytorycznego, a przede wszystkim dobrym człowiekiem. Cieszył się dużym autorytetem wśród współpracowników i nigdy nie odmawiał pomocy.
 
Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Zmarłego wyrazy współczucia i żalu składają
Rektor, Senat, Dziekan Wydziału, Kierownik Katedry oraz cała Wspólnota Akademicka Politechniki Śląskiej
 
Msza święta pogrzebowa odprawiona zostanie w kościele pod wezwaniem Najświętszych Imion Jezusa i Maryi przy ul. Przyklinga 12 w Katowicach-Brynowie w dniu 24 listopada o godzinie 14.00. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się bezpośrednio po Mszy świętej na Cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach.
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie

Brak wpisów

2 z 2

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie