Start - Aktualności
Autor: System Publikacja: 18.01.2021
Ruszyła rekrutacja na studia MBA
Międzynarodowe Centrum Badań Interdyscyplinarnych rozpoczęło rekrutację na studia MBA. Są one kontynuacją uruchomionego przez Politechnikę Śląską dwuletniego programu kształcenia na poziomie MBA, które było możliwe dzięki ministerialnemu programowi „Dialog”. Zgodnie z jego założeniem, finansowe wsparcie działań Uczelni było możliwe w trzech obszarach: doskonałość naukowa, nauka dla innowacyjności oraz humanistyka dla rozwoju.
Przyszli kandydaci na studia Master of Business Administration w Międzynarodowym Centrum Badań Interdyscyplinarnych mogą aplikować na trzy komercyjne profile: Przemysł 4.0, profil ochrona zdrowia i profil usługi publiczne. Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie MCBI.
12 grudnia zeszłego roku odbyły się pierwsze obrony absolwentów z grupy 25 studentów kierunku Master of Bussines Administration o profilu Przemysł 4.0. Byli oni egzaminowani przez Dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Interdyscyplinarnych dr hab. Małgorzatę Dobrowolską, prof. PŚ – kierownik studiów podyplomowych i recenzentkę prac dyplomowych, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego dr hab. inż. Annę Timofiejczuk, prof. PŚ – promotorkę prac dyplomowych, dr. hab. inż. Jarosław Brodnego, prof. PŚ – zastępcę dyrektora Kolegium Studiów.
Wystąpieniom absolwentów przysłuchiwali się także recenzenci prac dyplomowych: prof. dr hab. inż. Jerzy Świder, prof. dr hab. inż. Wojciech Moczulski, dr hab. inż. Leszek Remiorz, prof. PŚ, dr hab. inż. Marek Salamak, prof. PŚ, dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ.
— To kolejny etap integracji Uczelni ze środowiskiem biznesowym, otoczeniem społeczno-gospodarczym. Funkcjonujemy w szczególnym regionie. Regionie, w którym przemysł nowych technologii pociąga za sobą zapotrzebowanie na doskonałe kadry. Politechnika Śląska stara się przygotowywać kształcenie, począwszy od pierwszego poziomu studiów, poprzez drugi i studia doktoranckie, ale chcielibyśmy także kształcić menadżerów najwyższej jakości — mówi Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk.
Same obrony prac końcowych przebiegały w miłej, ale i pełnej skupienia atmosferze, niepozbawionej burzliwych dyskusji i wytyczania kierunków dalszych działań. Wszyscy mieli świadomość znaczenia dyplomu MBA oraz faktu, że ubiega się o niego historyczny, bo pierwszy rocznik absolwentów Politechniki Śląskiej, kończących studia na poziomie Master of Bussines Administration. Ze względu na sytuację epidemiczną część obron odbyła się online, a pozostałe w formie hybrydowej. Relację z przebiegu wydarzenia można zobaczyć na kanale YouTube Politechniki Śląskiej.
Nowatorski, interdyscyplinarny program zaawansowanych kompetencji menedżerskich Master of Business Administration o profilu Industry 4.0 (MBA, Przemysł 4.0) Politechnika Śląska uruchomiła 2 lata temu. Obejmował on wiedzę nie tylko z zakresu specjalności technicznych czy wprowadzania nowych technologii, ale również osiągnięcia wielu współczesnych dyscyplin: ekonomii i finansów, zarządzania, psychologii, prawa, a także nauk o komunikacji społecznej i mediach.
— Myślę, że jako organizatorzy nie rozczarowaliśmy nikogo. Przeciwnie – postawiliśmy mocno na takie innowacyjne metody kształcenia i mimo trudnych warunków, bo rzeczywiście pandemia postawiła trochę różnych wyzwań, udało się je zrealizować. Były to gry menadżerskie, treningi menadżerskie, spotkania z praktykami, wizyty w różnych firmach. Włączyliśmy szereg różnych partnerów biznesowych, ponadnarodowych — wyjaśnia Dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Interdyscyplinarnych dr hab. Małgorzata Dobrowolska, prof. PŚ.
Pierwsi absolwenci kierunku MBA zgodnie podkreślili, że studia dały im możliwość poznania i skonfrontowania swoich kompetencji z wiedzą i doświadczeniami innych osób. Pozwoliły też na ugruntowanie wiedzy merytorycznej dotyczącej biznesu oraz poprawę umiejętności i kompetencji społecznych. Ich ukończenie to szansa na rozwój zawodowy i korzystny zwrot w karierze. Tym bardziej, iż oferta Politechniki Śląskiej spełnia nie tylko najwyższe standardy edukacyjne, ale także jest w pełni przystosowana do stale zmieniającego się, wysoce konkurencyjnego rynku pracy.
— Byli to ludzie, którzy mieli już doświadczenie nie tylko w pracy, ale również w zarzadzaniu zespołami. Spotkali się z różnymi problemami i projektami w swoim życiu zawodowym. Stąd te dyskusje, rozmowy i doświadczenia były niezwykle ciekawe — podkreśla dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ.
— Dla naszej Uczelni było to wielkie wydarzenie, ponieważ był to pierwszy cykl tego typu studiów — mówi dr hab. inż. Jarosław Brodny, prof. PŚ.
Ukończenie studiów menedżerskich pozwoliło 25 absolwentom MBA o profilu Przemysł 4.0 zdobyć interdyscyplinarną, profesjonalną wiedzę na światowym poziomie oraz zaawansowane kompetencje menedżerskie, uwzględniające wymogi postępu społecznego i technologicznego.
Pierwsza publikacja: 2021-01-18 08:14 autor:Aleksandra Weber
Aktualności
Pokaż wszystkieOtwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.
IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności