Start - Aktualności
Autor: System Publikacja: 20.01.2021
Nowe programy – zatrudnianie i zapraszanie wybitnych naukowców. Każdy może pomóc znaleźć odpowiednich kandydatów!
Uruchomiono drugą edycję programu związanego z zapraszaniem na Uczelnię wybitnych doświadczonych i wybitnych młodych naukowców.
W ramach realizacji programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB), Politechnika Śląska kontynuuje prace w zakresie wzmocnienia kadry naukowej poprzez zatrudnienie wybitnych doświadczonych oraz wybitnych młodych naukowców, w szczególności z zagranicy, mogących tworzyć i poprowadzić zespoły naukowe, złożyć w ciągu roku wniosek o finansowanie projektu w programie Horyzont, a także publikacje do renomowanych czasopism.
Zaktualizowane ogłoszenia konkursowe w drugiej edycji programu, w języku polskim oraz angielskim, opublikowano na stronie Uczelni:
• Ogłoszenie IDUB na stanowisko Associate Professor
• Ogłoszenie IDUB na stanowisko Assistant Professor
• Ogłoszenie IDUB na stanowisko Assistant Professor
stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w międzynarodowym portalu dla mobilnych naukowców EURAXESS. W celu rozpropagowania załączonych ogłoszeń po raz kolejny zachęcamy pracowników Politechniki Śląskiej do ich udostępniania wśród znanych im naukowców, spełniających postawione w nich kryteria. Kryteria te są wymagające, ale możliwości jakie Uczelnia oferuje są znaczące i konkurencyjne względem czołowych uczelni zagranicznych. Potencjalnym kandydatom warto przede wszystkim zwrócić uwagę na pakiet programów projakościowych Politechniki Śląskiej, których będą mogli być beneficjentami, zwłaszcza jeśli w trakcie pracy na Uczelni wykażą się osiągnięciami porównywalnymi do wymaganych w kryteriach konkursowych. W pozyskaniu wybitnych naukowców znaczenie może mieć także możliwość świadczenia znacznej części pracy z miejsca ich stałego pobytu. W wyniku przeprowadzonej pierwszej edycji konkursów zatrudnienie zaproponowano czterem kandydatom.
Politechnika Śląska zamierza także w ramach programu IDUB zaprosić na dłuższe lub krótsze, nawet kilkudniowe, pobyty osoby wyjątkowe – w szczególności noblistów, laureatów medalu Fieldsa, nagrody Kioto, nagrody Miesa van der Rohe, osoby aktualnie realizujące granty ERC lub posiadające status Highly Cited Researcher, a także pracujące naukowo na najlepszych uczelniach zagranicznych (zwłaszcza notowanych na pierwszych 20. miejscach rankingów ARWU, QS lub THE).
Ich obecność pozwoli poznać uczelniane zespoły badawcze, naukowców oraz infrastrukturę i technologię. W wielu przypadkach może to zaowocować nawiązaniem efektywnej współpracy z ich ośrodkami i przełoży się na dynamiczny wzrost dorobku naukowego pracowników Politechniki Śląskiej oraz udział w realizacji projektów międzynarodowych.
Program ten jest wspierany finansowo przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (https://metropoliagzm.pl/fundusz-wspierania-nauki/). Od zaproszonych gości oczekujemy: wygłoszenia co najmniej dwóch wykładów (min. 1,5 godziny), przeprowadzania seminarium z doktorantami i/lub zajęć ze studentami, zapoznania się z naszymi laboratoriami związanymi co najmniej z szeroko rozumianą tematyką badawczą zaproszonego naukowca. W związku z trwającą sytuacją epidemiologiczną możliwa jest realizacja tych aktywności w formie zdalnej. Pracowników, którzy dysponują kontaktem z takimi osobami oraz mogliby wesprzeć oficjalne zaproszenie z Uczelni, prosimy o przekazanie informacji do Biura Rozwoju. Już w pierwszej połowie 2021 r. spodziewamy się wystąpień pierwszych zaproszonych gości.
Pierwsza publikacja: 2021-01-15 14:15 autor: Aleksandra Weber
Aktualności
Pokaż wszystkieOtwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.
IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności