Start - Aktualności
Aktualności
Politechnika Śląska na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2020
Europejski Kongres Gospodarczy zainaugurowano 2 września w Katowicach. Wydarzenie jest okazją do wymiany wiedzy i doświadczenia pomiędzy biznesem, przemysłem, nauką i administracją. Politechnikę Śląską – jednego z partnerów instytucjonalnych – reprezentował prof. Tomasz Trawiński, Prorektor ds. Infrastruktury i Promocji.
12. Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) został poświęcony przemianom gospodarczo-społecznym, dotyczącym m.in. szeroko rozumianej przedsiębiorczości i przemysłu, zrównoważonego rozwoju, wyzwań gospodarki w obliczu kryzysu, ochrony środowiska, w tym planu Europejskiego Zielonego Ładu, a także innowacji w kształceniu w odpowiedzi na wymagania współczesnego rynku pracy. Prelegenci oraz uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w 70 sesjach plenarnych.
— Kongres pozostał, mimo ograniczeń wynikających z pandemii, szerokim, otwartym forum wymiany opinii i wiedzy o polskiej i europejskiej gospodarce, z którego co roku płyną wskazania zjawisk, trendów o kluczowym znaczeniu dla perspektyw gospodarczego i społecznego rozwoju — powiedział podczas inauguracji wydarzenia Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, prezes PTWP SA.
Jednym z zagadnień poruszanych podczas Kongresu było nowoczesne kształcenie, które powinno odpowiadać na cele współczesnej gospodarki. Podczas sesji pn. „Kadry dla cybergospodarki” uczestnicy Kongresu wysłuchali rozmowy z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciechem Murdzkiem. W spotkaniu na żywo wzięli udział prof. Tomasz Trawiński – Prorektor ds. Infrastruktury i Promocji Politechniki Śląskiej, Łukasz Czajkowski – Dyrektor Generalny Software Development Association Poland, Łukasz Otta – Digital Transformation Director, Siemens Sp. z o.o., dr hab. inż. Paweł Śniatała – Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Poznańskiej, Mateusz Wodejko – Wiceprezes Zarządu PERN SA, Izabela Żmudka – Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Prof. Tomasz Trawiński podkreślił, że nabywane przez studentów kompetencje to nie tylko wiedza z zakresu danej dziedziny nauk technicznych, ale także umiejętności zarządzania projektem i pracy w grupie. — Bardzo poważnie traktujemy sprawę współpracy studentów, którzy muszą się porozumieć w kwestii tego, kto będzie kierownikiem projektu, zastępcą, a kto będzie dostarczał materiały. Przede wszystkim uczą się, jak zorganizować dzień pracy i jakie efekty są realizowane. Myślę, że właśnie w tym kierunku poprzez kształcenie zorientowane projektowo i pracę w grupie jesteśmy w stanie dostarczyć bardzo wartościowych pracowników dla wymagającego współczesnego przemysłu – wskazał prof. Tomasz Trawiński.
Po raz pierwszy Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) został zorganizowany w 2008 roku. Każda z edycji zrzesza oraz angażuje przedstawicieli wielu sfer – m.in. biznesu, przemysłu, nauki, administracji – włączając do wspólnego działania na rzecz najważniejszych kwestii ekonomii, ochrony środowiska, zarządzania, inwestycji, edukacji. Wydarzenie jest niezwykłą okazją do poznania najnowszych trendów i zjawisk oddziałujących na współczesną gospodarkę.