Organizacja Zakładowa NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
Politechnika Śląska

Autor: Adam Marek Publikacja: 07.03.2024 Aktualizacja: 08.03.2024

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Politechniki Śląskiej

Doskonała wiadomość dla Członków Społeczności Akademickiej Politechniki Śląskiej

– duży krok w dobrym kierunku

W dniu 7 marca 2024 r. 4 organizacje związkowe Politechniki Śląskiej (OZ NSZZ Solidarność Politechnika Śląska) oraz władze Uczelni, reprezentowane przez Prorektora ds. Ogólnych prof. dr hab. inż. Bogusława Łazarza podpisały porozumienie w sprawie waloryzacji wynagrodzeń od stycznia 2024 r.

Podstawą do wyliczenia 31% podwyżki dla nauczycieli akademickich oraz 21% podwyżki dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi jest stan wynagrodzeń na dzień 31.12.2023 r.

Wyrównanie, liczone od stycznia 2024 r., ma pojawić się w postaci wypłat do końca marca 2024 r.

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników szkolnictwa wyższego to wynik wieloletnich starań przedstawicieli Prezydium OZ NSZZ Solidarność Politechnika Śląska reprezentowanych w strukturach Krajowej Sekcji Nauki Solidarność oraz Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność.

OZ NSZZ Solidarność Politechnika Śląska nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa – przed nami dalsze negocjacje w zakresie zwiększenia dofinansowania pracowników nauki polskiej.

21 lutego 2024 r. Minister nauki podpisał rozporządzenie w sprawie określenia minimalnej wysokości wynagrodzenia zasadniczego profesora uczelni publicznej. Przewiduje ono podniesienie płac od 1 stycznia 2024 r. o 30 proc. Oznacza to, że wynagrodzenie profesora wzrośnie z obecnego poziomu 7210 zł do 9370 zł. Środki na podwyżki pensji nauczycieli akademickich w uczelniach publicznych zostały zabezpieczone w ustawie budżetowej na 2024 r.

Link do dokumentu:  D2024000023501

Nauczyciele akademiccy w 2024 r. będą zarabiać więcej. Minimalne wynagrodzenie zasadnicze profesora wyniesie 9370 zł, profesora uczelni – 7777,10 zł, a adiunkta – 6840,10 zł.

Środki na wzrost wynagrodzeń nauczycieli akademickich w uczelniach publicznych zostały zabezpieczone w ustawie budżetowej na 2024 r. Przepisy rozporządzenia wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2024 r. Oznacza to, że wraz z podwyżką akademicy dostaną wyrównanie.

Link do dokumentu:  20240223_komunikat_o_zwiększeniach_subwencji_podwyżki_20%_i_30%

Z minimalnym wynagrodzeniem profesora są skorelowane wynagrodzenia nauczycieli akademickich i pracowników naukowych PAN oraz inne świadczenia w systemie szkolnictwa wyższego.

Zgodnie z ustawą prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50 proc. wynagrodzenia profesora, z tym że dla:

• profesora uczelni – nie niższa niż 83 proc.
  • adiunkta – nie niższa niż 73 proc.
    – tego wynagrodzenia.

Określone w rozporządzeniu minimalne wynagrodzenie profesorskie wpływa także na szereg innych świadczeń w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, np. na wysokość:

• łącznej miesięcznej kwoty stypendium socjalnego i stypendium rektora jaką może otrzymać student,
  • miesięcznego wynagrodzenia członków rady uczelni,
  • dodatku funkcyjnego pracownika uczelni publicznej, w tym rektora,
  • wynagrodzenia w postępowaniach awansowych,
  • miesięcznego stypendium doktoranckiego.

Faktyczną wysokość wynagrodzeń w uczelniach publicznych kształtują samodzielnie władze uczelni w ramach posiadanej w tym zakresie autonomii, indywidualnie w odniesieniu do każdego pracownika i z uwzględnieniem posiadanych zasobów finansowych.

Tuż przed podpisaniem rozporządzenia w sprawie określenia minimalnej wysokości wynagrodzenia zasadniczego profesora uczelni publicznej, w dniu 12 lutego 2024 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Prezydium Rady Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” z Dariuszem Wieczorkiem Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Szczegółowe informacje w Komunikacie ze spotkania Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariuszem Wieczorkiem w dn. 12.02.2024 r.

Link do dokumentu:  2024.02.12 Komunikat ze spotkania KSN MNiSW

Data aktualności