A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 02.10.2014

Silesian Greenpower symbolem technologicznym Śląska!

Bolid Silesian Greenpower został symbolem technologicznym województwa śląskiego. W internetowym głosowaniu, realizowany na Politechnice Śląskiej międzywydziałowy projekt studencki, otrzymał największą ilość głosów, zyskując tym samym miano symbolu technologicznego Śląska.
 
W odbywającym się za pośrednictwem strony www.tworzymyslaskie.pl głosowaniu na symbol technologiczny regionu, internauci mogli oddawać swoje głosy na przedsiębiorstwa, wynalazki i związane ze Śląskiem inicjatywy. W finałowej dziesiątce znalazły się aż trzy projekty związane z Politechniką Śląską – egzoszkielet ramienia autorstwa mgr. inż. Michała Mikulskiego, najszybszy na świecie mikroprocesor DQ80251 zaprojektowany przez firmę, którą założyło trzech absolwentów naszej uczelni, oraz zwycięski – jak okazało się ostatniego września – bolid Silesian Greenpower. Skonstruowany przez studentów Wydziałów Mechanicznego Technologicznego oraz Automatyki, Elektroniki i Informatyki pojazd elektryczny dwukrotnie wygrał zawody Greenpower Corporate Challenge, wyprzedzając m.in. ekipy Jaguar Land Rover Driven czy Lockheed Martin.
Przypomnijmy, że ideą wyścigu, w którym reprezentacja Politechniki Śląskiej bierze udział od 2010 roku, jest przejechanie jak największej liczby okrążeń przy kontrolowanym zużyciu energii w określonym czasie. Jako debiutanci, cztery lata temu, członkowie zespołu Silesian Greenpower zajęli na torze w Silverstone w Wielkiej Brytanii szóste miejsce. Rok później byli drudzy, a w dwóch kolejnych konkursach wywalczyli najwyższe miejsca na podium.
Politechniczny bolid, który otrzymał 1479 głosów, wyprzedził w internetowym głosowaniu m.in. takie konstrukcje, jak stosowany w górnictwie kombajn ścianowy KSW-1500EU czy ReligaHeart EXT, będący najnowocześniejszym na świecie sztucznym sercem.
 
Zachęcamy do lektury wywiadu z prof. Andrzejem Baierem, koordynatorem projektu Silesian Greenpower oraz do obejrzenia materiału TVP Katowice zarejestrowanego wczoraj na terenie kampusu Politechniki Śląskiej.
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie

Brak wpisów

2 z 3

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie