Konkurs OptiQ Bell Game
Rejestracja on-line | 09.09.2024 - 21.09.2024 |
Składanie zgłoszeń w pierwszym etapie: | 09.09.2024 - 06.10.2024 |
Koniec pierwszego etapu oceny: | 11.10.2024 |
Prezentacje drugiego etapu: | 14.11.2024 |
Wyniki końcowe: | 18.11.2024 |
Opis konkursu
Konkurs dotyczy opracowania założeń do poważnej gry. Jego głównym celem jest wygenerowanie sekwencji symboli pseudolosowych w oparciu o zachowanie Gracza wewnątrz gry i w sposób przejrzysty dla tego Gracza. Propozycja powinna mieć formę dokumentu Game Design Document (tzw. GDD), proof-of-concept oraz prezentacji pitch-deck, która będzie pokazywana podczas procesu rozliczeniowego. Wzór dokumentu GDD stanowi załącznik do niniejszego opisu. Eksperyment nierówności Bella planowany do przeprowadzenia w ramach projektu zakłada udział człowieka. W związku z tym opracowana poważna gra ma za zadanie wygenerować pseudolosowe dane, które zostaną dostarczone do realizującego ją systemu kwantowego. Proces ten powinien być z jednej strony transparentny dla ludzkiego gracza. Użytkownik nie może dowiedzieć się zarówno kiedy takie dane są generowane, jak i że w ogóle są generowane. Z drugiej jednak strony ich generowanie powinno być spowodowane działaniami Gracza w grze. Generowane dane są bardzo proste – wymagany jest jedynie ciąg zer i jedynek oznaczających Prawdę i Fałsz lub Orła i Głowę, które powinny być losowane z rozkładem równomiernym w zależności od działań Gracza w grze. Jeśli gra spełni wymagania projektu, zostanie zaimplementowana w projekcie OptiQ (WP5). Uczestnicy mogą wziąć udział w tym wdrożeniu zdalnie lub jako osoby oddelegowane do projektu.
Kto może wziąć udział?
Uczestnikami konkursu mogą być studenci studiujący w krajach Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych z projektem Horyzont Europa (takich jak Ukraina czy Wielka Brytania).
Dopuszczalne jest wsparcie uczestnika przez formalną lub nieformalną grupę sympatyków (Koło Naukowe, grupa kolegów itp.), jednak w przypadku wygranej udział w Szkole Tematycznej będzie bezpłatny tylko dla uczestnika. Cała grupa może uczestniczyć w pozostałych benefitach.
Czego oczekuje się od uczestników?
Do prawidłowego zgłoszenia pracy do konkursu wymagane są co najmniej następujące elementy:
- Opracowanie Game Design Document (GDD) zgodnie z podanym szablonem pobierz.
- Proof – of – concept wykonany w silniku Unity 3D lub Unreal 3D, opublikowany na publicznym repozytorium udostępnionym przez Organizatora. Powinna to być krótka, ale grywalna demonstracja pomysłu na grę, np. jeden poziom lub nawet jego fragment, fragment lokacji itp.
- Film z proof-of-concept aplikacji.
- Opis metody generowania sekwencji 0-1. Powinien to być tylko opis w osobnym dokumencie, a nie implementacja.
Propozycja implementacji eksperymentu dotyczącego nierówności Bella, zasilanego wspomnianym ciągiem zer i jedynek, nie jest wymagana do zgłoszenia, ale jest bardzo mile widziana. Za jej zaproponowanie zostaną przyznane dodatkowe punkty.
Korzyści
Dla wszystkich uczestników (w tym sympatyków):
- Aktywny udział w interesującym i międzynarodowym projekcie badawczym – OptiQ
- Bezpłatny zdalny udział w co najmniej trzech webinariach, które zostaną zorganizowane w pierwszym etapie zgłoszeń. Webinaria będą miały formę streamowanych, zdalnych wykładów lub warsztatów. Udział w streamingu umożliwi zadawanie pytań prowadzącemu, w tym dotyczących wymagań dla projektowanej poważnej gry.Dla zwycięzcy, drugiego i trzeciego miejsca:
Dla zwycięzcy, drugiego i trzeciego miejsca:
- Bezpłatny i osobisty udział w Szkole Tematycznej poświęconej generowaniu splątanych fotonów i eksperymentom związanym z nierównością Bella. Ponadto zwycięzca może wskazać osobę towarzyszącą spośród sympatyków. Jeśli go nie wskaże, zaprosimy uczestnika, który zajął czwarte miejsce.
- Jeśli zwycięski projekt gry spełni wymagania projektu, zostanie zaimplementowany jako część projektu, a uczestnik i wszyscy sympatycy zostaną wymienieni w odpowiedniej publikacji naukowej jako współautorzy.
- Wszyscy uczestnicy (zwycięzca, zdobywca drugiego i trzeciego miejsca) zostaną zaproszeni do zdalnego udziału w realizacji poważnej gry w ramach projektu OptiQ.
- Wszyscy tacy Uczestnicy, w przypadku spełnienia kryteriów kwalifikowalności określonych w regulaminie MSCEA SE, zostaną zaproszeni do pełnienia roli osób oddelegowanych do projektu, w ramach limitu wolnych miejsc w projekcie OptiQ.