A A+ A++

Projekt międzynarodowy, współfinansowany nr W66/HE/2022

Tytuł projektu (nazwa zadania): Niestandardowe metody przetwarzania danych i obrazów – od optyki nieliniowej do obliczeń kwantowych (akronim: OptiQ) ID: 564819, realizowany w ramach programu Horyzont Europa na podstawie umowy nr 101080374 zawartej z Komisją Europejską reprezentowaną European Research Executive Agency (REA).

Projekt (zadanie)  dofinansowany z budżetu Państwa przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu: Projekty międzynarodowe, współfinansowane.

Dofinansowanie:  1 353 105,00 zł
Całkowita wartość: 1 503 451,00zł

Opis projektu (zadania)

Głównymi celami projektu OptiQ są: wykraczające poza obecny state-of-the-art zastosowania zjawisk optyki kwantowej w kwantowej komunikacji i obliczeniach, w szczególności w kwantowym przetwarzaniu obrazów.

Celami badawczymi w skali światowej są:

1) oparty o optykę kwantową protokół do przetwarzania obrazów, który zostanie opracowany oraz zaimplementowany jako eksperymentalny proof-of-concept (TRL3),

2) gra testująca łamanie nierówności Bell’a z udziałem rzeczywistych użytkowników – walidacja jako eksperymantalny proof-of-concept (TRL3).

3)Reprezentacja obrazów w optycznym układzie kwantowym – walidacja jako eksperymentalny proof-of-concept (TRL3)

Celami innowacyjnymi w skali światowej są:

1) Narzędzie oparte o technologię poszerzonej rzeczywistości do projektowania, wizualizacji i symulacji optycznych układów kwantowych – demonstracja prototypu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych (TRL6),

2) Detekcja i rozpoznawanie obiektów z obrazów na rzeczywistym komputerze NISQ (Noisy, Intermediate Scale Quantum computer) – demonstracja prototypu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych (TRL6).

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie