A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 15.03.2019

Kolejny nabór do Legii Akademickiej na Politechnice Śląskiej

Legia Akademicka jest uruchomionym przez Ministerstwo Obrony Narodowej programem ochotniczego szkolenia wojskowego studentów. Politechnika Śląska jako jedna z nielicznych uczelni w regionie została wybrana do realizacji drugiej edycji programu „Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej”. W czwartek, 14 marca, w auli 200 budynku Wydziału Górnictwa i Geologii odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej ze studentami.
 
Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się ze sposobem funkcjonowania rezerw osobowych w strukturach współczesnych sił zbrojnych, a także z rolą, jaką w obronności kraju może pełnić student Politechniki Śląskiej. Program Legii Akademickiej realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej ma na celu odbudowę potencjału rezerw osobowych do poziomu nawet oficerów rezerwy.
 
– To już druga edycja naboru do Legii Akademickiej na naszej uczelni – powiedział otwierający spotkanie prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Tomasz Trawiński – pierwsza zakończyła się bardzo dużym sukcesem. Mam nadzieję, że tegoroczna edycja ten sukces co najmniej powtórzy.
 
Przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej płk Maciej Dymitrowicz zwrócił uwagę na fakt, że aktualnie wojsko poszukuje osób zorientowanych na rozwój intelektualny. Obecnie, gdy konflikt zbrojny nie musi oznaczać jedynie otwartego starcia militarnego, a bardzo często przenosi się do cyberprzestrzeni, szczególnie cenny jest potencjał wiedzy reprezentowany przez studentów wyższych uczelni technicznych. Studenci biorący udział w spotkaniu mieli możliwość zapoznania się z ofertą szkoleń organizowanych w ramach programu cyber.mil.pl, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni.
 
Program szkolenia podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną. Zajęcia w części teoretycznej będą odbywały się w Gliwicach w godzinach popołudniowych. Następnie, po zaliczeniu tej części i po złożeniu przez uczestnika wniosku do organów wojskowych o powołanie na ćwiczenia wojskowe, zostanie on skierowany na część praktyczną, która odbędzie się w wytypowanej jednostce wojskowej.
 
Uzupełnieniem spotkania była prezentacja na placu Krakowskim sprzętu i wyposażenia wojskowego, zorganizowana przez pododdziały jednostek wojskowych stacjonujących w Gliwicach.
 
I edycja naboru do Legii Akademickiej przyciągnęła 155 studentów i studentek, z czego pełny cykl szkolenia ukończyły 62 osoby. Nabór do drugiej edycji trwa do 18 marca.
 
 
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020
1 z 1

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie