A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 03.12.2019

Wybitni naukowcy na uczelniach w Metropolii. Ruszył nabór wniosków

Nawet 99 procent dofinansowania mogą otrzymać uczelnie wyższe działające na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Funduszu Wspierania Nauki. Nabór wniosków o przyznanie dotacji właśnie został uruchomiony, a w ciągu trzech najbliższych lat do rozdania jest 8 milionów złotych! Dzięki funduszowi studenci będą mogli wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez światową elitę naukowców z takich uniwersytetów jak np. Harvard, Stanford czy Cambridge.
 
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zrzesza 28 uczelni wyższych, na których kształci się blisko 120 tys. studentów. Wkrótce będą oni mogli wziąć udział w wykładach, seminariach lub laboratoriach prowadzonych przez wybitnej klasy naukowców, wykładających na co dzień w pierwszej dwudziestce najlepszych uczelni na świecie.

Nawet 99 procent kosztów związanych z wynagrodzeniem zaproszonego naukowca dofinansuje Metropolia w ramach Funduszu Wspierania Nauki. Metropolia chce w ten sposób pomóc uczelniom podnieść atrakcyjność ich oferty naukowej i edukacyjnej oraz zachęcić studentów do tego, by związali swoją przyszłość z jej miastami i gminami –  zamieszkali w nich, a po skończeniu nauki realizowali się zawodowo.

- W ręce naszych uczelni oddajmy decyzję dotyczącą tego, którzy to będą naukowcy. Niemniej jednak, patrząc na aktualne wyniki czterech najbardziej prestiżowych rankingów światowych, będą to wykładowcy m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Singapuru albo Chin - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Metropolii.

Uruchomiony właśnie nabór będzie odbywał się w sposób ciągły ¬– uczelnie w dowolnym momencie roku będą mogły zwrócić się do Metropolii z wnioskiem o dofinansowanie przygotowywanego przez nie projektu. Przez trzy najbliższe lata będą mogły otrzymać łącznie 8 milionów złotych: po 3 mln zł w roku 2020 i 2022 oraz 2 mln zł w 2021.

- Mamy nadzieję, że współpraca nawiązana w trakcie trwania konkretnego projektu, będzie kontynuowana również w przyszłości i pozwoli na przykład doktorantom skorzystać z możliwości odbycia zagranicznego stażu na macierzystej uczelni wybitnego naukowca – dodaje Karolczak.

Składając wniosek o przyznanie dotacji, uczelnie będą musiały przedstawić CV światowej klasy naukowca, jego wstępną zgodę do wzięcia udziału w planowanym projekcie, dorobek naukowy oraz zaprezentować opis i zakres planowanej współpracy, np. liczbę wykładów otwartych, indywidualnych konsultacji oraz czas trwania specjalistycznego seminarium. Dotacje będzie można otrzymać na jednostkowe wydarzenia, ale premiowane będą pobyty, które potrwają dłużej niż jeden miesiąc. Dodatkowe punkty będzie można również uzyskać, jeśli uczelnie z Metropolii będą współpracować ze sobą podczas realizacji danego projektu –np. podczas wymiany studentów czy poprowadzenia przez zaproszonego naukowca zajęć na partnerskiej uczelni. Dofinansowanie otrzymane w danym roku budżetowym będzie musiało zostać rozliczone do końca grudnia.

Regulamin Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki oraz wniosek znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej.
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020
1 z 1

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie