Start - Aktualności
Aktualności

Autor: System Publikacja: 07.02.2017
Absolwent Wydziału Architektury laureatem prestiżowego konkursu Archi World Academy Awards
Maciej Warot – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej – został jednym z 12 zwycięzców prestiżowego konkursu Archi World Academy Awards. Nagrodę wręczono podczas BAU 2017 International Building & Architecture exhibition w Monachium w połowie stycznia. Gratulujemy.
Tegoroczne Archi World Academy Awards to trzecia edycja konkursu, którego celem jest wyłonienie – spośród tysięcy prac nadesłanych przez adeptów architektury – najlepszych projektów studenckich. W skład jury konkursowego każdorazowo wchodzą wybitni architekci z całego świata, wśród nich inicjator całego przedsięwzięcia fiński architekt i myśliciel, były rektor Instytutu Sztuk Przemysłowych w Helsinkach Juhani Pallasmaa.
W tegorocznej edycji konkursu, zatytułowanej „Responsible Future Architecture”, spośród ponad dwóch tysięcy nadesłanych prac wyłoniono 12, którym przyznano równorzędne nagrody bez precyzowania ich kolejności. Wśród nagrodzonych znalazł się magisterski projekt dyplomowy „Dom w Katowicach. Mieszkanie w Ogrodzie” autorstwa Macieja Warota, który ukończył studia II stopnia na kierunku architektura na Politechnice Śląskiej w 2016 r. Nagrodzony projekt, który został wykonany pod kierunkiem promotora dr. hab. inż. arch. Grzegorza Nawrota, stanowi próbę określenia współczesnego sposobu mieszkania w mieście. Autor przeciwstawia filozoficznej metaforze domu-gmachu – dom kompilacyjny jako miejsce do życia dla różnorakich grup mieszkańców. Idąc krok dalej, konstruuje w Katowicach Bogucicach taki właśnie eksperymentalny, wielorodzinny zespół mieszkaniowy dla dedykowanych grup społecznych, z przestrzeniami wspólnymi, współdzielonymi ogrodami tematycznymi i ogródkami sąsiedzkimi. Zaprojektowana w ten sposób przestrzeń mieszkalna warunkowana jest przez czynności i potrzeby poszczególnych grup lokatorów, tworząc zespół przenikających się miejsc o różnorodnych znamionach prywatności i otwarcia. Połączone domy kompilacyjne, uzupełnione o współdzielone ogrody tematyczne, wraz z zaprojektowanymi funkcjami komplementarnymi, miejscami spotkań wspólnoty i placem społecznym, tworzą eksperymentalne założenie miejsca do życia w Katowicach. „Dom w Katowicach. Mieszkanie w Ogrodzie” to nie tylko projekt architektoniczny spójnego zespołu wielorodzinnych budynków mieszkalnych, ale przede wszystkim próba zaproponowania życia w strukturze społecznej za pomocą architektury w kontekście własnych ogrodów, przestrzeni publicznych, przestrzeni współdzielonych, a także miejsc pracy.







Więcej aktualności Mniej aktualności