Aktualności

photo
Autor: System Publikacja: 25.11.2019

Wicepremier Jarosław Gowin na nadzwyczajnym posiedzeniu Senatu Politechniki Śląskiej

Otwarte, nadzwyczajne posiedzenie Senatu Politechniki Śląskiej z udziałem wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina oraz władz Politechniki Śląskiej, odbyło się dziś, 25 listopada, w Centrum Edukacyjno-Kongresowym. Spotkanie było związane z otrzymaniem przez Politechnikę Śląską statusu uczelni badawczej. Przed posiedzeniem Senatu zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra Jarosława Gowina oraz rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusza Mężyka. 
 
30 października ogłoszono wyniki pierwszego konkursu w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Celem konkursu było wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, a także będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Spośród uprawnionych do startu w konkursie dwudziestu najlepszych uczelni w Polsce, międzynarodowy zespół ekspertów wyłonił dziesięć, które w latach 2020–2026 będą otrzymywać subwencję zwiększoną o 10 procent.

– To wielkie wyróżnienie, ale także ogromna szansa rozwoju. Status laureata konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem finansowania, które może być przeznaczone na programy projakościowe. Jest to 10 procent naszej subwencji w 2019 roku, czyli blisko 35 milionów rocznie w latach 2020 – 2026. To także inny algorytm podziału subwencji, ukierunkowany bardziej na efekty działalności badawczej, ale także na doskonałość w zakresie kształcenia, na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz umiędzynarodowienie uczelni we wszystkich obszarach – powiedział podczas konferencji prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Wicepremier Jarosław Gowin podkreślał, że to wspaniała wiadomość dla całego śląskiego środowiska akademickiego, ale też ogromne wyzwanie dla uczelni. – To wielkie wyróżnienie, wymierne korzyści, przede wszystkim finansowe, ale też ogromne zobowiązania – do tego, że właśnie ta dziesiątka w światowych rankingach ma podjąć rywalizację z czołowymi uczelniami, na razie Europy, ale z czasem świata. To był wyjątkowy konkurs, miał charakter ściśle transparentny i ekspercki. Najpierw wyłoniliśmy dwadzieścia polskich uczelni w oparciu o obiektywne kryterium, jakim są kategorie naukowe. W tej dwudziestce znalazły się Politechnika Śląska i Uniwersytet Śląski. Do współpracy następnie zaprosiliśmy grono piętnastu wybitnych europejskich uczonych, reprezentujących większość krajów Unii Europejskiej, którzy wykonali tytaniczną pracę. Zapoznali się z reformą, którą przeprowadziliśmy rok temu, a także z pięcioma tysiącami stron wniosków dwudziestu uczelni. Każdy został szczegółowo zaopiniowany przez trzech ekspertów, następnie odbyły się rozmowy – rodzaje przesłuchań przedstawicieli władz tej dwudziestki. Na koniec eksperci poprosili ministerstwo o przedstawienie skrótów statutów. Politechnika Śląska wypadła naprawdę znakomicie, i to na każdym z etapów. Bardzo wysoko oceniono wniosek, potem świetnie prezentację przedstawioną przez rektora, wreszcie wysoko został oceniony statut jako dokument, który rzeczywiście wyraża wolę zmian i doskonalenia się. Eksperci zwrócili uwagę na znakomity plan współpracy z biznesem. Politechnika Śląska spośród wszystkich polskich uczelni wyróżnia się bardzo przemyślaną koncepcją tego, jak wpływać na rozwój polskiej gospodarki. Bardzo wysoko eksperci ocenili też pomysł na szkoły doktorskie. Doktoranci będą kształceni we współpracy z instytutami badawczymi i innymi polskimi uczelniami. Ta koncepcja, bardzo interdyscyplinarna, nowoczesna, znalazła uznanie w oczach wybitnych uczonych. Wreszcie trzecia rzecz, o której już wspomniałem – wola zmian. Pan rektor i współpracownicy przekonali ekspertów, że Politechnika naprawdę chce podjąć rywalizację z najlepszymi uczelniami Europy i świata. Jestem przekonany, że ta konkurencja już teraz daje znakomite efekty. Chcę zwrócić uwagę, że po siedmiu latach nastąpi bardzo surowa ocena tego, w jaki sposób uczelnie wywiązały się z podjętych zobowiązań. Dwie spośród dziesięciu uczelni odpadną, a w ich miejsce wejdą dwie nowe. Ewaluacja śródokresowa nastąpi wcześniej. Po trzy i pół roku grono zagranicznych ekspertów oceni, czy poszczególne uczelnie realizują swoje zapowiedzi konsekwentnie. Znając determinację rektora i przygotowanie naukowe i dydaktyczne kadry Politechniki Śląskiej, jestem pewny, że i za trzy i pół roku, i za siedem lat dorobek Politechniki zostanie oceniony jeszcze wyżej – podkreślał wicepremier Jarosław Gowin.

Anna Budzanowska, dyrektor generalny Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podkreślała natomiast szeroki zakres współpracy Politechniki Śląskiej z innymi uczelniami: – Politechnika Śląska doskonale współpracuje z uczelniami, które są nie w samym sercu Śląska – w Częstochowie, Bielsku-Białej, Opolu, ale też z Politechniką Lwowską. Te wszystkie atuty, które udało się wypracować w ostatnim czasie, eksperci zagraniczni docenili i efekt tej synergii jest widoczny.

Rektor Politechniki Śląskiej podkreślił ponadto, że jednym z kluczowych elementów w ramach konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” było zdefiniowanie priorytetowych obszarów badawczych: – Były definiowane na podstawie audytów przeprowadzonych w uczelni, określały one z jednej strony potencjał rozwojowy uczelni, dotychczasowe osiągnięcia, a także uwzględniano wpływ danej dyscypliny na rozwój cywilizacyjny i technologiczny. Politechnika Śląska zdefiniowała sześć takich obszarów: onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna; sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych; materiały przyszłości; inteligentne miasta, mobilność przyszłości; automatyzacja procesów i Przemysł 4.0 oraz ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka. W tych obszarach potencjał jest ogromny.

Tuż przed rozpoczęciem konferencji prasowej, Politechnika Śląska podpisała z przedstawicielami czternastu firm porozumienie na temat powołania konsorcjum, którego celem jest utworzenie dwusemestralnych studiów podyplomowych o nazwie pełnomocnik ds. czystości technicznej.

Po konferencji wicepremier Jarosław Gowin wziął udział w otwartym, nadzwyczajnym posiedzeniu Senatu Politechniki Śląskiej.

Fotorelacja z nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Politechniki Śląskiej znajduje się w galerii zdjęć.
Udostępnij:fbtwitter
photo

Finał uczelnianych akcji świątecznych

System
2020-12-29 10:45:31
29.12.2020
photo

Wyniki XVII edycji konkursu „Mój Pomysł na Biznes”

System
2020-12-23 09:30:39
23.12.2020
photo

Życzenia JM Rektora Politechniki Śląskiej na Boże Narodzenie 2020

System
2020-12-22 11:09:56
22.12.2020
photo

Złoto i srebro w międzynarodowych konkursach wynalazków i wzornictwa dla pracowników Politechniki Śląskiej

System
2020-12-21 09:00:26
21.12.2020
7 z 911

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
20.12

Finał obchodów Europejskiego Miasta Nauki na Politechnice Śląskiej

16.12

Świąteczne kolędowanie z Chórem Politechniki Śląskiej

16.12

Tydzień Materiałów

09.12

Tydzień Człowieka

04.12

800 pączków na 80-lecie Politechniki Śląskiej

27.11

XXII Międzynarodowa Konferencja naukowo-techniczna projektowanie, innowacje remontowe i modernizacje w energetyce

25.11

Tydzień Energii

21.11

XXVIII Gliwickie Spotkania Naukowe

18.11

IV Konferencja sprawozdawcza w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”

18.11

Tydzień Klimatu

16.11

Piknik Lotniczy dla dzieci pracowników Politechniki Śląskiej

11.11

Tydzień Robotów

28.10

II konferencja popularnonaukowa „Promieniotwórczość”

28.10

Tydzień Czarownic

24.10

Konferencja Young Science Beyond Borders dla młodych naukowców

23.10

Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia

21.10

Wykład prof. Ilana Rotha z Berkeley University

21.10

Tydzień Przemysłu 4.0

21.10

Inżynierskie Targi Pracy, Przedsiębiorczości, Technologii i Dostępności - jesień 2024

14.10

Tydzień Kreatywności

12.10

Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki 2024

02.10

Inauguracja nowego roku akademickiego na Politechnice Śląskiej

02.10

Konferencja PRECOP

30.09

Tydzień Tańca

27.09

Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego

23.09

Tydzień Turystyki

21.09

Rajd Rowerowy Politechniki Śląskiej

16.09

Tydzień Szczęścia

09.09

Tydzień Katowic

06.09

Kosmotrend – Naturalne surowce kosmetyczne

02.09

Tydzień Raka w Europejskim Mieście Nauki

31.08

Gliwicka Konferencja RPG

26.08

Tydzień Olimpizmu w Mieście Nauki

19.08

Tydzień Eko

05.08

Tydzień Nudy

29.07

Tydzień Muzyki

25.07

Seminarium Centrum Elektroniki Organicznej i Nanohybrydowej

22.07

Tydzień Głosu

15.07

Tydzień Mikroświata

21.06

Chemikalia: Twoja atomowa uczta wiedzy!

20.06

Wykład otwarty prof. Dierka Raabe

17.06

Politechnika Śląska zaprasza na Tydzień Transportu Przyszłości

13.06

Europejskie Targi Talentów (EU Talent Fair)

12.06

Wykład dr Ericha Wimmera na Politechnice Śląskiej

12.06

EuroScience Open Forum 2024

10.06

Tydzień Kryształów w Europejskim Mieście Nauki

06.06

Konferencja „Projekty szansą rozwoju uczelni”

03.06

Konferencja „Energia, środowisko, eksploatacja kopalin – zarządzanie i zrównoważony rozwój

27.05

Tydzień Latania w Mieście Nauki

21.05

Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG®2024

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie