Aktualności

photo
Autor: System Publikacja: 30.04.2020

Prof. Arkadiusz Mężyk Rektorem Politechniki Śląskiej w kadencji 2020-2024

28 kwietnia 2020 r. na Politechnice Śląskiej odbyły się wybory rektora na kadencję 2020-2024. Na stanowisko rektora zgłoszono jednego kandydata – prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka, obecnego Rektora Politechniki Śląskiej, który pełni tę funkcję od 2016 r. 

W wyborach wzięło udział 298 elektorów spośród 300 uprawnionych do głosowania. Minimalna liczba ważnie oddanych głosów potrzebna do wyboru wynosiła 150. Na prof. Arkadiusza Mężyka zagłosowały 252 osoby; 21 osób wstrzymało się od głosu, 25 było przeciw. Profesor Arkadiusz Mężyk jest 17. Rektorem Politechniki Śląskiej, wybranym na tę funkcję już po raz drugi! Kadencja potrwa od 1 września 2020 do 31 sierpnia 2024 r.

Po raz pierwszy w historii Uczelni, z uwagi na stan epidemii w Polsce, wybory zostały przeprowadzone w trybie zdalnym, online.
 
Pierwsze słowa po ogłoszeniu wyników Rektor – elekt skierował do Wspólnoty Akademickiej Politechniki Śląskiej. – Mijająca kadencja 2016-2020 upłynęła nam w atmosferze zmian w systemie szkolnictwa wyższego, a na zakończenie tego okresu zaburzenie w funkcjonowaniu Uczelni wprowadziła epidemia. Jednak jestem optymistą. Wspólnota Akademicka Politechniki Śląskiej sprawdziła się w tych trudnych czasach. Dzięki wytężonej pracy i dobrej współpracy osiągnęliśmy bardzo wiele. To jest nasz wspólny sukces. Szanujmy owoce tego sukcesu i wykorzystajmy je do budowania dalszego prestiżu Politechniki Śląskiej. Pragnę podziękować Kolegium Elektorów za tak liczne uczestnictwo w wyborach na rektora Politechniki Śląskiej. Dziękuję bardzo Uczelnianej Komisji Wyborczej i wszystkim osobom zaangażowanym w wybory, ponieważ były one wyborami nietypowymi. Wszystkie procedury były nowe i musieliśmy się wszystkiego nauczyć od nowa. Ta praca została wykonana bardzo dobrze. Zapraszam do współpracy i budowania prestiżu Politechniki Śląskiej. Wszystkiego dobrego, dużo zdrowia!
 
Kadencja 2020-2024 będzie kontynuacją prac rozpoczętych na Politechnice Śląskiej w latach 2016-2020. – Decyzja o kandydowaniu na drugą kadencję była spowodowana tym, że pewien proces rozpocząłem i chciałbym ten proces dokończyć, by efekty naszych działań przyniosły korzyść dla Politechniki Śląskiej. Uzyskaliśmy status uczelni badawczej w pierwszym konkursie, chciałbym żeby w kolejnym Politechnika Śląska również znalazła się w gronie ośmiu uczelni, które status uczelni badawczej posiadają.
 
Rektor – elekt zasygnalizował także, czym będzie różnić się nadchodząca kadencja od mijającej. – Przede wszystkim zmiany, które były niezbędne do wprowadzenia i które wynikały m.in. z nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zostały wprowadzone na przełomie 2019 i 2020 roku, a zatem będziemy w tej chwili optymalizować funkcjonowanie Politechniki w zakresie realizowanym wewnątrz Uczelni. Będziemy doskonalić nasz proces dydaktyczny, ofertę dydaktyczną, będziemy również walczyli o rozpoznawalność międzynarodową. To są nasze główne zadania na najbliższą kadencję, no i pełna realizacja programu „Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza” – powiedział.
 
Na sukces złożyło się zarówno uznanie Wspólnoty Politechniki Śląskiej dla dotychczasowych działań prof. Mężyka, jak i program dalszego rozwoju Uczelni, a w nim strategia na następne 4 lata.
 
Do największych osiągnięć Rektora Mężyka w mijającej kadencji należy niewątpliwie wprowadzenie Politechniki Śląskiej do elitarnej grupy 10 uczelni badawczych w Polsce oraz reorganizacja Uczelni w myśl nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 2018 r. Ponadto: zapewnienie miejsca Politechnice w ścisłej czołówce polskich uczelni technicznych, uruchomienie 30 programów projakościowych; komunikacja wewnętrzna, np. szerokie konsultacje najważniejszych dokumentów z członkami wspólnoty akademickiej, a także program „Uczelnia bliska każdemu”; blisko 800 grantów o wartości 3 mln zł; szkolenia i kursy dla niemal 500 pracowników; przejrzysta polityka zatrudnienia i możliwość wyboru ścieżki kariery; podniesienie atrakcyjności kształcenia oraz wartości dyplomu Politechniki Śląskiej; ścisła współpraca Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym i komercjalizacja badań i kształcenia.
 
– Najważniejszym zadaniem dla kadr zarządzających Uczelni było zapewnienie Politechnice Śląskiej miejsca w czołówce polskich uczelni akademickich, a wyniki podjętych działań przerosły nasze oczekiwania. Dowodzi to ogromnego potencjału rozwojowego naszej Wspólnoty Akademickiej. Politechnika Śląska znalazła się w prestiżowym gronie 10 najlepszych uczelni akademickich – laureatów konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Ten ogromny sukces całej Wspólnoty to nie przypadek, ale wynik wytężonej pracy, wypracowania nowoczesnego planu rozwoju Uczelni i przemyślanej koncepcji rozwoju badań i kształcenia. Bardzo dobry wynik w 2019 r. daje nam mocne podstawy podejmowania działań inwestycyjnych w nadchodzącej kadencji oraz umożliwia rozwój Politechniki Śląskiej w nadchodzących latach – mówi Rektor, prof. Arkadiusz Mężyk.
 
W programie wyborczym i strategii rozwoju Politechniki Śląskiej na lata 2020-2024 prof. Mężyk zapowiada kontynuację sprawdzonych działań i dobrych praktyk oraz doskonalenie funkcjonowania Uczelni. – Uważam, że głównym naszym zadaniem jest zbudowanie poczucia Wspólnoty Akademickiej, co umożliwi realizację badań naukowych, doskonalenie dydaktyki i przełoży się na intensywny rozwój PŚ oraz dalszy wzrost jej prestiżu – dodaje. Wśród zadań wymienia realizację programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, rozwój badań w priorytetowych obszarach badawczych, dalsze umiędzynarodowienie badań i kształcenia, sprawy kadrowe i zatrudnienie, infrastrukturę i inwestycje, usprawnienia administracyjne, współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz komunikację wewnętrzną. Zapowiada modernizację i inwestycje w laboratoria badawcze, centra technologiczne i informatyczne. 
 
 
Oprócz planów na przyszłość konieczne jest zmierzenie się z problemami życia codziennego i zwalczanie skutków epidemii koronawirusa. – Jest to nieplanowany fragment mojego programu wyborczego, który przygotowywałem na początku tego roku, spowodowany sytuacją bieżącą. W tym zakresie priorytetem dla mnie i władz Uczelni jest zapewnienie bezpieczeństwa członkom Wspólnoty Akademickiej na terenie Politechniki Śląskiej. Kluczowe jest zapewnienie stabilności procesów zachodzących w Uczelni. Jest to niezwykle istotne zagadnienie, szczególnie w związku z sytuacją ekonomiczną nie tylko w kraju, ale także na całym świecie, spowodowaną wstrzymaniem działalności większości firm i jednostek gospodarczych – wyjaśnia prof. A. Mężyk. Jak zapewnia, rozwiązania będą wypracowywane na bieżąco, a obecne, wymagające warunki stwarzają nowe przestrzenie dla rozwoju. – To odpowiedni moment do nawiązywania nowych kontaktów we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, włączania się w procesy badawczo-rozwojowe, naukowe zmierzające do likwidacji skutków epidemii – zaznacza, odwołując się do efektywnego obszaru współdziałań na linii nauka – biznes, realizowanych na Politechnice Śląskiej ostatnio także w ramach akcji „Politechnika przeciw epidemii”.
 
---------------------------
 
Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk urodził się w 1962 roku w Wodzisławiu Śląskim. Rektor Politechniki Śląskiej w kadencjach 2016-2020 i 2020-2024; dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego w latach 2012-2016. Tytuł doktora uzyskał w 1994 roku, doktora habilitowanego w 2002 roku, profesora w 2007 roku.

Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 180 publikacji naukowych w czasopismach naukowych i materiałach konferencyjnych krajowych i zagranicznych, w tym 6 monografii naukowych oraz 2 skrypty. Współautor 18 patentów i 2 wzorów przemysłowych oraz promotor 13 zakończonych przewodów doktorskich. 27 recenzji rozpraw doktorskich, 15 recenzji w postępowaniach habilitacyjnych, 17 recenzji w postępowaniach o nadanie tytułu profesora i ok. 30 recenzji artykułów dla czasopism zagranicznych i o zasięgu międzynarodowym. Prowadzi wykłady na uczelniach technicznych w Portugalii, Belgii, Francji oraz w Niemczech. Doktor Honoris Causa Gheorghe Asachi Technical University of Iaşi.
 
Wiceprzewodniczący i członek prezydium Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. W 2018 r. został wybrany wiceprezesem Polskiego Forum Akademicko – Gospodarczego. Członek Komitetów Mechaniki PAN i Budowy Maszyn PAN.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. Honorowej Złotej Odznaki Krajowej Izby Gospodarczej (2019), Platynowego lauru „Nauka i Innowacyjność” RIG w Katowicach (2018); otrzymał także Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Ministra Obrony Narodowej (2015), Złotą Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” (2013); odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2002 r., a w ostatnim czasie tytułem Gliwiczanina Roku „Gliwicjusz 2019”.
 
Pierwsza publikacja: 2020-04-28 o 18:21 przez Jadwiga Witek
Udostępnij:fbtwitter
photo

Światowy Dzień Inżyniera – konferencja online

System
2021-02-24 13:21:05
2021-03-07 00:43:12
24.02.2021
photo

Trzecia edycja Forum Akademicko-Gospodarczego

System
2021-02-24 09:06:32
24.02.2021
photo

Konferencja naukowa w ramach POB6

System
2021-02-24 08:19:15
24.02.2021
photo

Studenci Politechniki Śląskiej laureatami stypendiów Ministra Edukacji i Nauki

System
2021-02-23 14:03:16
2021-03-07 01:15:20
23.02.2021
1 z 911

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
20.12

Finał obchodów Europejskiego Miasta Nauki na Politechnice Śląskiej

16.12

Świąteczne kolędowanie z Chórem Politechniki Śląskiej

16.12

Tydzień Materiałów

09.12

Tydzień Człowieka

04.12

800 pączków na 80-lecie Politechniki Śląskiej

27.11

XXII Międzynarodowa Konferencja naukowo-techniczna projektowanie, innowacje remontowe i modernizacje w energetyce

25.11

Tydzień Energii

21.11

XXVIII Gliwickie Spotkania Naukowe

18.11

IV Konferencja sprawozdawcza w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”

18.11

Tydzień Klimatu

16.11

Piknik Lotniczy dla dzieci pracowników Politechniki Śląskiej

11.11

Tydzień Robotów

28.10

II konferencja popularnonaukowa „Promieniotwórczość”

28.10

Tydzień Czarownic

24.10

Konferencja Young Science Beyond Borders dla młodych naukowców

23.10

Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia

21.10

Wykład prof. Ilana Rotha z Berkeley University

21.10

Tydzień Przemysłu 4.0

21.10

Inżynierskie Targi Pracy, Przedsiębiorczości, Technologii i Dostępności - jesień 2024

14.10

Tydzień Kreatywności

12.10

Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki 2024

02.10

Inauguracja nowego roku akademickiego na Politechnice Śląskiej

02.10

Konferencja PRECOP

30.09

Tydzień Tańca

27.09

Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego

23.09

Tydzień Turystyki

21.09

Rajd Rowerowy Politechniki Śląskiej

16.09

Tydzień Szczęścia

09.09

Tydzień Katowic

06.09

Kosmotrend – Naturalne surowce kosmetyczne

02.09

Tydzień Raka w Europejskim Mieście Nauki

31.08

Gliwicka Konferencja RPG

26.08

Tydzień Olimpizmu w Mieście Nauki

19.08

Tydzień Eko

05.08

Tydzień Nudy

29.07

Tydzień Muzyki

25.07

Seminarium Centrum Elektroniki Organicznej i Nanohybrydowej

22.07

Tydzień Głosu

15.07

Tydzień Mikroświata

21.06

Chemikalia: Twoja atomowa uczta wiedzy!

20.06

Wykład otwarty prof. Dierka Raabe

17.06

Politechnika Śląska zaprasza na Tydzień Transportu Przyszłości

13.06

Europejskie Targi Talentów (EU Talent Fair)

12.06

Wykład dr Ericha Wimmera na Politechnice Śląskiej

12.06

EuroScience Open Forum 2024

10.06

Tydzień Kryształów w Europejskim Mieście Nauki

06.06

Konferencja „Projekty szansą rozwoju uczelni”

03.06

Konferencja „Energia, środowisko, eksploatacja kopalin – zarządzanie i zrównoważony rozwój

27.05

Tydzień Latania w Mieście Nauki

21.05

Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG®2024

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie