Aktualności

photo
Autor: System Publikacja: 28.07.2020

Katarzyna Turoń w zarządzie Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców EURODOC

Przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów mgr inż. Katarzyna Turoń została wybrana członkiem zarządu oraz koordynatorem Grupy Roboczej ds. Interdyscyplinarności Naukowej Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców EURODOC.
 
Pierwsze w historii zdalne posiedzenie Rady odbyło się 24 i 25 lipca 2020 roku. Podczas zgromadzenia wybrano nowego prezydenta, zarząd oraz koordynatorów grup roboczych. Warto zaznaczyć, że w poprzedniej kadencji mgr inż. Turoń pełniła funkcję koordynatora Newslettera.
 
— W mojej poprzedniej kadencji byłam członkiem zespołu do spraw komunikacji, planuję wykorzystać zdobyte doświadczenie i jako członek zarządu będę odpowiedzialna za utworzenie nowej strategii komunikacji na linii Eurodoc i narodowe organizacje zrzeszające doktorantów. Aspekt ten jest szczególnie istotny, ponieważ organizacja zrzesza młodych naukowców z różnych środowisk kulturowych — mówi Katarzyna Turoń.
 
— Na Politechnice Śląskiej kładziemy olbrzymi nacisk na kształcenie doktorów. Odbywa się ono we Wspólnej Szkole Doktorskiej, którą powołaliśmy 2 lata temu z jednostkami z całego Śląska, ale z opcją rozszerzenia. Tworzymy ją wspólnie z najlepszymi instytutami Polskiej Akademii Nauk, które posiadają kategorię A. Jest to Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska, Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych, Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej, a także Główny Instytut Górnictwa. W tej chwili jesteśmy w takcie zamykania procesu przyjmowania do Wspólnej Szkoły Doktorskiej również naszego, gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii — podkreśla prof. Janusz Kotowicz, prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym.
 
— Kształcimy doktorantów w najlepszy możliwy sposób. To jest podstawą sukcesu, jaki odniosła pani Turoń. Chcę także dodać, że mamy znaczące osiągnięcia w dziedzinie doktoratów wdrożeniowych. Politechnika Śląska prowadzi ich ponad 210. Pod tym względem zajmujemy pierwsze miejsce wśród uczelni technicznych w Polsce. Doktoraty wdrożeniowe są realizowane wspólnie z przemysłem, więc przyczyniają się nie tylko do rozwoju Politechniki, ale także do rozwoju wielu gałęzi polskiej i światowej gospodarki — dodaje prof. Kotowicz.
 
Organizacji będzie przewodniczyć Giulia Malaguarnera, reprezentująca Italian Association of PhD Candidates and ESRs (ADI). W zarządzie zasiądą ponadto przedstawiciele Instytutu Karolinska ze Szwecji, Politechniki Lwowskiej oraz Uniwersytetu LUISS Guido Carli z Włoch.
 
EURODOC to organizacja zrzeszająca organizacje reprezentujące doktorantów oraz młodych naukowców z 28 organizacji krajowych — około milion osób — i reprezentująca ich interesy na arenie międzynarodowej w szczególności przed Komisją Europejską, Radą Europy oraz w Grupie Monitorującej Proces Boloński (BFUG).
 
— Z kolei zauważając wiele problemów młodych naukowców wynikających z przynależności do różnych dziedzin naukowych, zdecydowałam się kandydować na stanowisko koordynatora Grupy Roboczej ds. Interdyscyplinarności. Chciałbym wzmocnić dyskusję na temat konieczności interdyscyplinarności naukowców podczas różnego rodzaju badań. Wskazać, że nauki techniczne potrzebują silnego wsparcia osób z nauk humanistycznych czy ekonomicznych chociażby po to, aby w przystępniejszy dla społeczeństwa sposób móc popularyzować naukę i komercjalizować wyniki badań. Chciałbym prowadzić badania nad specyficznymi potrzebami młodych naukowców w zakresie interdyscyplinarności dziedzin nauki — od zagadnień wydawniczych, po elementy edukacji i współpracy międzynarodowej. Ponadto w ramach działalności grupy chciałbym pomóc w stworzeniu bazy danych naukowców zrzeszonych w EURODOC, aby w jeszcze prostszy sposób można było odnaleźć partnerów do współpracy przy projektach naukowych, organizacyjnych czy dydaktycznych  — planuje doktorantka z Politechniki Śląskiej.
 
Partnerami EURODOC są m.in. European University Association, Euroscience, Marie Curie Fellows Association, Marie Curie Alumni Association, Euraxess, Initiative for Science in Europe, International Association of Universities, OpenAIRE, International Consortium of Research Staff Associations, Young Academy of Europe, EIT Alumni Community.
 
Jako organizacja non profit EURODOC monitoruje sytuację młodych naukowców w Europie pod względem różnych parametrów, np. mobilności, warunków pracy, możliwości zatrudnienia, ścieżki kariery, nadzoru doktoranckiego i szkoleń. EURODOC wydaje deklaracje polityczne i przedstawia zalecenia instytucjom akademickim, korporacyjnym i instytucjom zarządzającym w kwestiach o szczególnym znaczeniu dla europejskich doktorantów i młodszych naukowców (np. Proces Boloński lub Strategia Lizbońska). W ramach tego działania EURODOC utrzymuje regularne kontakty z głównymi zainteresowanymi stronami w zakresie europejskiej polityki badań i szkolnictwa wyższego, w szczególności z Dyrekcją Generalną ds. Badań (Komisja Europejska) i Europejskim Stowarzyszeniem Uniwersytetów.
 
Każdego roku EURODOC zwołuje międzynarodową konferencję. Celem konferencji jest stworzenie ram dla doktorantów i młodszych naukowców do spotkań z europejskimi liderami politycznymi i gospodarczymi oraz do zaangażowania się w dyskusję na temat budowy Europejskiego Obszaru Badań i Szkolnictwa Wyższego.
W tym roku zdalne zgromadzenie poprzedziła dwudniowa konferencja pt. „Open up your science!”. To dedykowane młodym naukowcom wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Krajową Reprezentacją Doktorantów, a sfinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podczas konferencji poruszone zostały tematy otwartej nauki i otwartego dostępu do publikacji, zarządzania danymi naukowymi w strukturze FAIR, interdyscyplinarnej współpracy naukowej, popularyzacji badań oraz oceny działalności naukowej młodych naukowców.
 
Konferencja obyła się pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uroczystego otwarcia dokonał prof. Wojciech Maksymowicz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Udostępnij:fbtwitter
photo

Światowy Dzień Inżyniera – konferencja online

System
2021-02-24 13:21:05
2021-03-07 00:43:12
24.02.2021
photo

Trzecia edycja Forum Akademicko-Gospodarczego

System
2021-02-24 09:06:32
24.02.2021
photo

Konferencja naukowa w ramach POB6

System
2021-02-24 08:19:15
24.02.2021
photo

Studenci Politechniki Śląskiej laureatami stypendiów Ministra Edukacji i Nauki

System
2021-02-23 14:03:16
2021-03-07 01:15:20
23.02.2021
1 z 911

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
20.12

Finał obchodów Europejskiego Miasta Nauki na Politechnice Śląskiej

16.12

Świąteczne kolędowanie z Chórem Politechniki Śląskiej

16.12

Tydzień Materiałów

09.12

Tydzień Człowieka

04.12

800 pączków na 80-lecie Politechniki Śląskiej

27.11

XXII Międzynarodowa Konferencja naukowo-techniczna projektowanie, innowacje remontowe i modernizacje w energetyce

25.11

Tydzień Energii

21.11

XXVIII Gliwickie Spotkania Naukowe

18.11

IV Konferencja sprawozdawcza w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”

18.11

Tydzień Klimatu

16.11

Piknik Lotniczy dla dzieci pracowników Politechniki Śląskiej

11.11

Tydzień Robotów

28.10

II konferencja popularnonaukowa „Promieniotwórczość”

28.10

Tydzień Czarownic

24.10

Konferencja Young Science Beyond Borders dla młodych naukowców

23.10

Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia

21.10

Wykład prof. Ilana Rotha z Berkeley University

21.10

Tydzień Przemysłu 4.0

21.10

Inżynierskie Targi Pracy, Przedsiębiorczości, Technologii i Dostępności - jesień 2024

14.10

Tydzień Kreatywności

12.10

Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki 2024

02.10

Inauguracja nowego roku akademickiego na Politechnice Śląskiej

02.10

Konferencja PRECOP

30.09

Tydzień Tańca

27.09

Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego

23.09

Tydzień Turystyki

21.09

Rajd Rowerowy Politechniki Śląskiej

16.09

Tydzień Szczęścia

09.09

Tydzień Katowic

06.09

Kosmotrend – Naturalne surowce kosmetyczne

02.09

Tydzień Raka w Europejskim Mieście Nauki

31.08

Gliwicka Konferencja RPG

26.08

Tydzień Olimpizmu w Mieście Nauki

19.08

Tydzień Eko

05.08

Tydzień Nudy

29.07

Tydzień Muzyki

25.07

Seminarium Centrum Elektroniki Organicznej i Nanohybrydowej

22.07

Tydzień Głosu

15.07

Tydzień Mikroświata

21.06

Chemikalia: Twoja atomowa uczta wiedzy!

20.06

Wykład otwarty prof. Dierka Raabe

17.06

Politechnika Śląska zaprasza na Tydzień Transportu Przyszłości

13.06

Europejskie Targi Talentów (EU Talent Fair)

12.06

Wykład dr Ericha Wimmera na Politechnice Śląskiej

12.06

EuroScience Open Forum 2024

10.06

Tydzień Kryształów w Europejskim Mieście Nauki

06.06

Konferencja „Projekty szansą rozwoju uczelni”

03.06

Konferencja „Energia, środowisko, eksploatacja kopalin – zarządzanie i zrównoważony rozwój

27.05

Tydzień Latania w Mieście Nauki

21.05

Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG®2024

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie