Aktualności

photo
Autor: System Publikacja: 01.09.2020

Nowy rok szkolny w Akademickich Liceach Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej

1 września uczniowie rybnickiego oraz gliwickiego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęli nowy rok szkolny. Po przerwie związanej z epidemią koronawirusa i nauczaniem w trybie zdalnym, licealiści wrócili do klas.
 
W tym roku po raz trzeci Akademickie Licea Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz w Rybniku zainaugurowały nowy rok szkolny. Obie szkoły rozpoczęły działalność w 2018 roku. Ich organem prowadzącym jest Politechnika Śląska.
 
Podczas uroczystej inauguracji JM Rektor prof. Arkadiusz Mężyk zwrócił uwagę na kwestie związane z korzyściami wynikającymi z kształcenia w liceum akademickim oraz z historią Uczelni w roku Jubileuszu. — Politechnika Śląska, czerpiąc z tradycji Politechniki Lwowskiej, bardzo intensywnie się rozwija. W październiku 2019 roku uzyskała status uczelni badawczej jako jedna z 10 polskich uczelni akademickich. Jest to naprawdę elitarne grono: 5 uniwersytetów, 4 uczelnie techniczne, 1 uczelnia medyczna. Status uczelni badawczej zobowiązuje nas nie tylko do prowadzenia badań naukowych na najwyższym poziomie, ale również do prowadzenia kształcenia. Bardzo istotna z punktu widzenia funkcjonowania Politechniki Śląskiej jest tzw. trzecia misja Uczelni, czyli oddziaływanie na otoczenie, społeczności lokalne, na rozwój środowiska, w którym Uczelnia się znajduje, na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Stąd też wśród wielu inicjatyw, które są podejmowane, było również utworzenie 3 lata temu Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Jedno powstało w Gliwicach i jedno w Rybniku — dodaje JM Rektor.
 
Poprzez współpracę z Politechniką Śląską uczniowie zyskują dostęp do kadry nauczycieli akademickich oraz ich mentoring. Mają możliwość zdobywania wiedzy na poziomie szkoły wyższej, a także uczestniczenia w wykładach eksperckich, laboratoriach i wizytach studyjnych na Uczelni. Mogą także działać w studenckich kołach naukowych. Do politechnicznych liceów jest przyjmowana młodzież z najlepszymi wynikami w nauce oraz osiągnięciami w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Uczniowie są przygotowywani do kontynuacji kształcenia w szkołach wyższych, szczególnie na kierunkach technicznych i ścisłych. — Uczelnia rozwija się, liceum również bardzo szybko się rozwija, a dobre tradycje zostały zaszczepione — podkreśla prof. Arkadiusz Mężyk. — Grono nauczycielskie jest wybitne, to w dużej mierze nauczyciele akademiccy, ale przede wszystkim atmosferę w szkole tworzą uczniowie.
 
W tym roku naukę w gliwickiej szkole będzie pobierało łącznie 187 osób w 7 oddziałach, natomiast w rybnickim liceum – 163 uczniów w 6 oddziałach. Tegoroczna inauguracja odbyła się bez udziału gości, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i zastosowaniem wymogów sanitarnych.
 
Miniony rok szkolny postawił wielu przed ogromnym wyzwaniem – ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2 od marca do czerwca bezpośrednie zajęcia były zawieszone, a nauczyciele i uczniowie kontynuowali edukację z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W nowym roku szkolnym uczniowie rozpoczną jednak tradycyjne lekcje, a organizacja pracy będzie zależna od bieżących wytycznych i zaleceń wydawanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia.
 
— Ten rok szkolny, z uwagi na sytuację związaną z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2, będzie dla nas rokiem szczególnym. Musieliśmy przeorganizować zupełnie tryb pracy, zmienić zasady funkcjonowania szkoły w okresie pandemii — mówi mgr Krzysztof Lazaj, Dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku. — Od 1 września do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych, sugerujących infekcję dróg oddechowych i jeśli domownicy nie przebywają na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych lub innych — dodaje.
 
— Wszystkie środki bezpieczeństwa zostały podjęte. Szkoła jest przygotowana na pracę w specjalnych warunkach bezpieczeństwa — podkreśla dr Małgorzata Borysławska, Dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach.
 
Uczniowie, pracownicy oraz rodzice będą zobowiązani do przestrzegania zasad i obowiązków, m.in. dezynfekcji rąk, zakrywania nosa i ust w strefach wspólnych, korzystania z wyznaczonych stref oraz zachowywania w nich dystansu 1,5 metra. — Zapewniliśmy również sposoby szybkiej i skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowanym i stosowanym przez nas sposobem jest wykorzystanie technik komunikacji na odległość — wyjaśnia mgr Krzysztof Lazaj. — W szkole posiadamy termometr bezdotykowy. Jesteśmy w stanie w sytuacji podejrzenia gorączki sprawdzić temperaturę ucznia. W przypadku kiedy objawy będą wskazywały na infekcję dróg oddechowych, uczeń będzie odizolowany w osobnym, wyznaczonym pomieszczeniu, będziemy informowali rodzica i zapewniali bezpieczną procedurę odbioru dziecka ze szkoły.
 
Jak wskazuje mgr Krzysztof Lazaj, zasady bezpieczeństwa w związku z sytuacją epidemiczną dotyczą także korzystania z sal lekcyjnych, przyborów szkolnych oraz biblioteki. — Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach, których nie można skutecznie umyć lub zdezynfekować, zostały usunięte lub uniemożliwiono do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń, wykorzystywane podczas zajęć, będą czyszczone lub dezynfekowane. Każdy uczeń będzie posiadał własne przybory i podręczniki, które mogą znajdować się na stoliku szkolnym, w tornistrze lub szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi pomiędzy sobą. Sale będą wietrzone, części wspólne również, co najmniej raz na godzinę oraz w czasie przerw — mówi.
 
W liceach Politechniki Śląskiej przygotowano także inne rozwiązania, które mogą wystąpić podczas zaostrzenia obostrzeń związanych z epidemią. — Oczywiście mamy przygotowany „plan B”. Jeśli cokolwiek się wydarzy, od razu przejdziemy na nauczanie hybrydowe. Chcielibyśmy tego uniknąć, ale jeżeli będzie to konieczne, to część klas będzie uczyła się w szkole, a część będzie oglądała relacje z zajęć w domu. Przygotowujemy całą infrastrukturę: komputery, kamery, mikrofony. Mamy nadzieję, że będziemy z nich korzystać jak najmniej w tym roku — wyjaśnia dr Małgorzata Borysławska. 
 
— Politechnika Śląska wspomaga Akademickie Licea Ogólnokształcące we wszystkich działaniach, które są związane z bezpieczeństwem, ponieważ bezpieczeństwo uczniów, studentów, pracowników jest naszym celem nadrzędnym — podkreśla JM Rektor.
 
Na różne scenariusze związane z pandemią koronawirusa będą przygotowani także studenci Politechniki Śląskiej. W zależności od stanu pandemii na Uczelni możliwe są trzy tryby realizacji procesu kształcenia w nowym roku akademickim. W przypadku zniesienia obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych nauczyciele oraz studenci będą studiować w sposób bezpośredni, kontaktowy. Jeśli niektóre z obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych zostaną utrzymane, kształcenie będzie prowadzone w sposób mieszany: z wykorzystaniem metod nauki zdalnej, a także bezpośrednio. Zwiększenie obostrzeń będzie oznaczało powrót do stanu pomiędzy 12 marca a 25 maja 2020 roku z kształceniem prowadzonym wyłącznie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Studenci uczący się zdalnie ponownie będą korzystali z Platformy Zdalnej Edukacji, na której do czerwca 2020 roku przeprowadzono 7793 kursy oraz zrealizowano 4254 przedmioty.
 
Politechnika Śląska od początku pandemii angażuje się w zwalczanie wirusa SARS-CoV-2 poprzez prowadzenie badań naukowych, produkcję sprzętu ochronnego i jego elementów oraz wytwarzanie wynalazków. Zostało uruchomionych 14 bram odkażających, 4 systemy przesiewowego mierzenia temperatury ciała z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, 3 platformy usprawniające diagnostykę COVID-19. Przygotowano także 4000 przyłbic oraz 1200 przejściówek różnego typu do masek i filtrów HEPA. Opracowano m.in. ozonatory, autonomiczny robot asystujący, respirator z funkcją telemetrii, automatyczny resuscytator czy też sterylizator filtrów HEPA. W działanie włączyli się pracownicy wszystkich wydziałów Politechniki Śląskiej oraz instytutów, a także studenci.
 
 
Fotorelację z uroczystej inauguracji roku szkolnego 2020/2021 Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej można zobaczyć w galerii zdjęć.
 
Udostępnij:fbtwitter
photo

Światowy Dzień Inżyniera – konferencja online

System
2021-02-24 13:21:05
2021-03-07 00:43:12
24.02.2021
photo

Trzecia edycja Forum Akademicko-Gospodarczego

System
2021-02-24 09:06:32
24.02.2021
photo

Konferencja naukowa w ramach POB6

System
2021-02-24 08:19:15
24.02.2021
photo

Studenci Politechniki Śląskiej laureatami stypendiów Ministra Edukacji i Nauki

System
2021-02-23 14:03:16
2021-03-07 01:15:20
23.02.2021
1 z 911

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
20.12

Finał obchodów Europejskiego Miasta Nauki na Politechnice Śląskiej

16.12

Świąteczne kolędowanie z Chórem Politechniki Śląskiej

16.12

Tydzień Materiałów

09.12

Tydzień Człowieka

04.12

800 pączków na 80-lecie Politechniki Śląskiej

27.11

XXII Międzynarodowa Konferencja naukowo-techniczna projektowanie, innowacje remontowe i modernizacje w energetyce

25.11

Tydzień Energii

21.11

XXVIII Gliwickie Spotkania Naukowe

18.11

IV Konferencja sprawozdawcza w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”

18.11

Tydzień Klimatu

16.11

Piknik Lotniczy dla dzieci pracowników Politechniki Śląskiej

11.11

Tydzień Robotów

28.10

II konferencja popularnonaukowa „Promieniotwórczość”

28.10

Tydzień Czarownic

24.10

Konferencja Young Science Beyond Borders dla młodych naukowców

23.10

Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia

21.10

Wykład prof. Ilana Rotha z Berkeley University

21.10

Tydzień Przemysłu 4.0

21.10

Inżynierskie Targi Pracy, Przedsiębiorczości, Technologii i Dostępności - jesień 2024

14.10

Tydzień Kreatywności

12.10

Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki 2024

02.10

Inauguracja nowego roku akademickiego na Politechnice Śląskiej

02.10

Konferencja PRECOP

30.09

Tydzień Tańca

27.09

Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego

23.09

Tydzień Turystyki

21.09

Rajd Rowerowy Politechniki Śląskiej

16.09

Tydzień Szczęścia

09.09

Tydzień Katowic

06.09

Kosmotrend – Naturalne surowce kosmetyczne

02.09

Tydzień Raka w Europejskim Mieście Nauki

31.08

Gliwicka Konferencja RPG

26.08

Tydzień Olimpizmu w Mieście Nauki

19.08

Tydzień Eko

05.08

Tydzień Nudy

29.07

Tydzień Muzyki

25.07

Seminarium Centrum Elektroniki Organicznej i Nanohybrydowej

22.07

Tydzień Głosu

15.07

Tydzień Mikroświata

21.06

Chemikalia: Twoja atomowa uczta wiedzy!

20.06

Wykład otwarty prof. Dierka Raabe

17.06

Politechnika Śląska zaprasza na Tydzień Transportu Przyszłości

13.06

Europejskie Targi Talentów (EU Talent Fair)

12.06

Wykład dr Ericha Wimmera na Politechnice Śląskiej

12.06

EuroScience Open Forum 2024

10.06

Tydzień Kryształów w Europejskim Mieście Nauki

06.06

Konferencja „Projekty szansą rozwoju uczelni”

03.06

Konferencja „Energia, środowisko, eksploatacja kopalin – zarządzanie i zrównoważony rozwój

27.05

Tydzień Latania w Mieście Nauki

21.05

Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG®2024

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie