Aktualności

photo
Autor: System Publikacja: 01.11.2020

Pomóż w walce z COVID-19, wspierając produkcję ozonatorów z Politechniki Śląskiej

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali ozonatory pozwalające na szybką i skuteczną dezynfekcję pomieszczeń. Uczelnia przekazała już 30 urządzeń placówkom medycznym; trwają prace nad wytworzeniem kolejnych egzemplarzy. Zapotrzebowanie jest znacznie większe, dlatego Politechnika Śląska zaprasza do współpracy firmy, instytucje i wszelkie podmioty gospodarcze i samorządowe. Możliwe jest także indywidualne wsparcie finansowe w ramach akcji „Politechnika przeciw epidemii”.
 
Do tej pory w ramach walki z koronawirusem do placówek medycznych, ratowniczych, a także innych jednostek Uczelnia przekazała 30 takich urządzeń. — Od początku pandemii w Polsce Politechnika Śląska współpracuje ze środowiskiem medycznym. Zaczęliśmy od produkcji przyłbic, które drukowaliśmy i wytwarzaliśmy rożnymi metodami, później drukowaliśmy przejściówki do różnych typów masek i filtrów HEPA jako elementy ochrony dla lekarzy, a od kilku miesięcy wytwarzamy także ozonatory — mówi dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. — W tej chwili ze względu na nasilenie się pandemii zapotrzebowanie na te urządzenia jest ogromne. Proszę w imieniu swoim i zespołu, który buduje ozonatory, o wsparcie zarówno finansowe, jak i w wytwarzaniu oraz dostarczaniu elementów do tych ozonatorów — dodaje. 
 
Ozonator wykonany na Politechnice Śląskiej wyróżnia się szybkością działania – generowanie 40 g ozonu w ciągu godziny pozwala na skrócenie czasu pracy urządzenia do 15 minut. Może pracować nieustannie przez maksymalnie 2 godziny. Ze względu na opracowane szczegółowe instrukcje jest łatwy w użytkowaniu. Posiada także wbudowany programator, umożliwiający ustawienie czasu działania. — Przez to, że ozonatory są produkowane naszymi siłami przy współpracy partnerów z otoczenia społeczno-gospodarczego, są znacznie tańsze od urządzeń dostępnych na rynku i jednocześnie oferują bardzo dobre i wysokie parametry pracy — wskazuje dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ. — W zależności od tego, ile zamawiamy części, kosztują ok. 1000 zł. Praktycznie od samego początku pomaga nam w ich wytworzeniu firma APA, która robi to całkowicie bezkosztowo.
 
Jak podkreśla dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ, Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Mechanicznego Technologicznego, ozonator usuwa mikroby, pleśnie, bakterie oraz wirusy. — Odkażamy za pomocą ozonu, czyli cząsteczki tlenu – O3. Ten dodatkowy atom powoduje, że ta cząsteczka nie jest cząstką standardowego tlenu. Stara się ona wejść w reakcje chemiczne, rozbijając związki i czyniąc je niegroźnymi. Utlenianie wszystkich elementów, które są dla nas groźne, to metoda pozbycia się wirusa ze wszystkich powierzchni — dodaje. Ze względu na bezpieczeństwo w ozonowanym miejscu nie mogą przebywać ludzie, a także zwierzęta. Przed rozpoczęciem działania należy usunąć z pomieszczenia rośliny oraz zabezpieczyć sprzęt elektroniczny, a po zakończonej pracy ozonatora wywietrzyć pomieszczenie.

Urządzenie można uruchomić zarówno w budynkach, jak i we wnętrzach pojazdów. — Ozonować można każde pomieszczenie, szczególnie to, w którym przybywały osoby zarażone wirusem. W związku z czym urządzenie można wykorzystać we wszelkich środkach komunikacja miejskiej, takich jak autobusy, tramwaje, pociągi, w przestrzeniach i budynkach użyteczności publicznej: karetkach, szpitalach, domach opieki społecznej, a nawet w domu. Po ozonowaniu wirus zostanie utleniony i usunięty — wyjaśnia dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ.
 
— Używamy ozonatorów od kilku miesięcy, są doskonałe i niezawodne. Kolejny raz użyjemy ich w domu opieki społecznej. Dziękuję w imieniu ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR — mówi Jacek Dutkiewicz, lekarz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
 
Pozyskanie wsparcia pozwoli na przygotowanie dowolnej liczby ozonatorów i dalsze działania związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. W prace nad procesem złożenia kolejnych urządzeń włączyli się także studenci Politechniki Śląskiej we współpracy z naukowcami. 

Akcja „Politechnika przeciw epidemii”, którą Politechnika Śląska prowadzi od początku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, ma na celu wsparcie finansowe realizacji działań, badań oraz przedsięwzięć na rzecz walki z COVID-19 i przeciwdziałaniu skutkom pandemii. Wpłaty są w pełni dobrowolne. Mogą zostać dokonane przez osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
 
Więcej informacji o akcji „Politechnika przecie epidemii” https://www.polsl.pl/Informacje/komunikaty/Strony/politechnika_przeciw_epidemii.aspx.
Ozonatory to jeden z przykładów działalności podejmowanej na Politechnice Śląskiej w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Od początku epidemii pracownicy, doktoranci oraz studenci włączają się w pomoc personelowi medycznemu i społeczeństwu. W związku z potrzebą wyposażenia ośrodków medycznych w środki ochrony osobistej w pierwszych tygodniach epidemii na Uczelni przygotowano z wykorzystaniem technik druku 3D przyłbice oraz maski z filtrami HEPA. Naukowcy Politechniki Śląskiej przygotowywali także inne rozwiązania wspierające walkę z wirusem, takie jak m.in. bramy odkażające, autonomiczny system asystujący w szpitalach zakaźnych, systemy przesiewowego mierzenia temperatury z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, automatyczny resuscytator, system wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19, respirator z funkcją telemetrii  RespiSave, komora do sterylizacji filtrów HEPA, internetowy system zbierania ankiet dotyczących zaburzeń poznawczych u osób z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS-CoV-2.
 
 
 
Udostępnij:fbtwitter
photo

Światowy Dzień Inżyniera – konferencja online

System
2021-02-24 13:21:05
2021-03-07 00:43:12
24.02.2021
photo

Trzecia edycja Forum Akademicko-Gospodarczego

System
2021-02-24 09:06:32
24.02.2021
photo

Konferencja naukowa w ramach POB6

System
2021-02-24 08:19:15
24.02.2021
photo

Studenci Politechniki Śląskiej laureatami stypendiów Ministra Edukacji i Nauki

System
2021-02-23 14:03:16
2021-03-07 01:15:20
23.02.2021
1 z 911

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
27.11

XXII Międzynarodowa Konferencja naukowo-techniczna projektowanie, innowacje remontowe i modernizacje w energetyce

18.11

IV Konferencja sprawozdawcza w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”

16.11

Piknik Lotniczy dla dzieci pracowników Politechniki Śląskiej

13.11

800 pączków na 80-lecie Politechniki Śląskiej

28.10

II konferencja popularnonaukowa „Promieniotwórczość”

28.10

Tydzień Czarownic

24.10

Konferencja Young Science Beyond Borders dla młodych naukowców

23.10

Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia

21.10

Wykład prof. Ilana Rotha z Berkeley University

21.10

Tydzień Przemysłu 4.0

21.10

Inżynierskie Targi Pracy, Przedsiębiorczości, Technologii i Dostępności - jesień 2024

14.10

Tydzień Kreatywności

12.10

Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki 2024

02.10

Inauguracja nowego roku akademickiego na Politechnice Śląskiej

02.10

Konferencja PRECOP

30.09

Tydzień Tańca

27.09

Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego

23.09

Tydzień Turystyki

21.09

Rajd Rowerowy Politechniki Śląskiej

16.09

Tydzień Szczęścia

09.09

Tydzień Katowic

06.09

Kosmotrend – Naturalne surowce kosmetyczne

02.09

Tydzień Raka w Europejskim Mieście Nauki

31.08

Gliwicka Konferencja RPG

26.08

Tydzień Olimpizmu w Mieście Nauki

19.08

Tydzień Eko

05.08

Tydzień Nudy

29.07

Tydzień Muzyki

25.07

Seminarium Centrum Elektroniki Organicznej i Nanohybrydowej

22.07

Tydzień Głosu

15.07

Tydzień Mikroświata

21.06

Chemikalia: Twoja atomowa uczta wiedzy!

20.06

Wykład otwarty prof. Dierka Raabe

17.06

Politechnika Śląska zaprasza na Tydzień Transportu Przyszłości

13.06

Europejskie Targi Talentów (EU Talent Fair)

12.06

Wykład dr Ericha Wimmera na Politechnice Śląskiej

12.06

EuroScience Open Forum 2024

10.06

Tydzień Kryształów w Europejskim Mieście Nauki

06.06

Konferencja „Projekty szansą rozwoju uczelni”

03.06

Konferencja „Energia, środowisko, eksploatacja kopalin – zarządzanie i zrównoważony rozwój

27.05

Tydzień Latania w Mieście Nauki

21.05

Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG®2024

20.05

Tydzień Pieniądza w Mieście Nauki

13.05

Konferencja naukowa PM Nights

29.04

Tydzień Architektury w Europejskim Mieście Nauki

22.04

Tydzień Organów w Mieście Nauki

11.04

LabOpenDays na Politechnice Śląskiej

25.03

Piknik rodzinny, koncerty dla seniorów w Mrowisku i bezpłatne badania profilaktyczne

22.03

Międzynarodowe Spotkanie Wielkanocne

22.03

Dzień otwarty z nauką w Instytucie Fizyki Politechniki Śląskiej!

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie