A A+ A++
photo
Author: System Published at: 17.04.2018

Politechnika Śląska wspiera edukację zorientowaną na rozwój technologiczny

Politechnika Śląska była gospodarzem wydarzenia naukowego dla młodzieży szkolnej realizowanego w ramach projektu EDUTECH pt. „Efektywna współpraca w edukacji szkolnej zorientowana na rozwój technologiczny",  które odbyło się w dniach 5-12 kwietnia. Wydarzenie jest częścią programu Erasmus+ Partnerstwa strategiczne w dziedzinie edukacji szkolnej. Politechnika Śląska jest liderem konsorcjum tego projektu, a jego koordynatorem jest dr inż. Mariusz Stępień z Wydziału Elektrycznego.
Przez ponad tydzień grupa prawie 50 młodych ludzi z Francji, Estonii i Polski, realizując projekt, uczestniczyła w cyklu wydarzeń popularnonaukowych i poznawczo-kulturalnych, odbywających się zarówno na Politechnice Śląskiej, jak i w okolicy. Uczestnikami wydarzeń projektowych byli uczniowie szkół partnerskich projektu. Dwie spośród nich to szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 5 z Pyskowic i Enseble Scholaire St Leon IX z Nancy (Francja), a także dwie szkoły średnie: Zespół Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego oraz Tallinn Polytechnic School z Tallinna (Estonia).

Zasadniczym celem projektu jest zachęcanie młodzieży do podejmowania kształcenia na kierunkach technicznych. W trakcie działań projektowych młodzi ludzie mieli możliwość poznania obszaru nauk technicznych poprzez zajęcia warsztatowe i wykładowe realizowane na Politechnice Śląskiej oraz w szkołach polskich partnerów, poznania bogactwa śląskiej infrastruktury technicznej, uczestnicząc w zwiedzaniu obiektów ze Szlaku Zabytków Techniki, ciesząc się jednocześnie doskonałą wiosenną pogodą. Ramowy obraz historii Polski został przybliżony grupie poprzez całodzienną wizytę w Krakowie.

Szczególny czas młodzi ludzie spędzili w murach naszej uczelni, gdzie przez dwa pełne dni mieli możliwość poczuć się jak prawdziwi studenci. Podczas pobytu na Politechnice Śląskiej starsi uczniowie mogli uczestniczyć m.in. w zajęciach z programowania PLC, prezentacji wybranych układów napędowych i energoelektronicznych, a młodsi mogli zgłębiać tajniki sterowania robotów mobilnych oraz eksperymentować z lewitacją magnetyczną w laboratorium nadprzewodnictwa. Młodzi pasjonaci nauki spotkali się również z prorektorem ds. nauki i rozwoju prof. Markiem Pawełczykiem, który zaprezentował gościom naszą uczelnię, jej strukturę oraz potencjał naukowy i dydaktyczny. Następnie czekał na nich niezwykle widowiskowy interaktywny wykład na temat DNA, równie spektakularne pokazy z fizyki oraz wykład na temat nowoczesnych materiałów inżynierskich. Kulminacyjnym wydarzeniem całego pobytu było uroczyste wręczenie dyplomów uczestnictwa, które miało miejsce w Sali Rady Wydziału Elektrycznego.

Projekt EDUTECH, finansowany z programu Erasmus+  za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, będzie realizowany jeszcze przez ponad 1,5 roku. Następne spotkania projektowe będą miały miejsce w Estonii i Francji, a na naszą uczelnię młodzież powróci jeszcze wiosną 2019 r.
Share:fbtwitter
photo

Szczepienia dla nauczycieli akademickich

System
2021-02-12 11:11:39
12.02.2021
photo

test1en

skrot1en

Marcin Pocztowski
2021-02-11 12:51:15
2021-02-11 13:06:39
11.02.2021
photo

International Day of Women and Girls in Science

System
2021-02-11 09:12:44
2021-03-07 00:28:10
11.02.2021
photo

Spotkanie w ramach POB5 – cykl „Gość Specjalny”

System
2021-02-11 09:06:06
11.02.2021
2 from 911

Show more

Events

Show all

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie