A A+ A++
photo
Author: System Published at: 15.06.2015

Mobilne szkolenie zawodowe w zakresie ergonomii małoinwazyjnych zabiegów ortopedycznych

Na Politechnice Śląskiej realizowany jest międzynarodowy projekt pt. „Mobilne szkolenie zawodowe w zakresie ergonomii małoinwazyjnych zabiegów ortopedycznych”. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia, w którym nasza uczelnia pełni rolę partnera, jest opracowanie profesjonalnego kursu dla chirurgów oraz pielęgniarek w zakresie ergonomicznych metod posługiwania się narzędziami chirurgii małoinwazyjnej i kształtowania ergonomicznych warunków pracy w obrębie zabiegów ortopedycznych biodra i kręgosłupa.
 
Projekt pt. „Mobilne szkolenie zawodowe w zakresie ergonomii małoinwazyjnych zabiegów ortopedycznych” (ang. online vocational training course on ergonomics for orthopaedic minimally invasive surgery) realizowany jest w ramach programu Erasmus+: Cooperation for innovation and the exchange of good practices. Koordynatorem międzynarodowego przedsięwzięcia jest Instituto de Biomecánica de Valencia z Hiszpanii. Grupę wykonawców tworzą ponadto: Centro de Cirugia de Mínima Invasión (Hiszpania), Berufsgenossenschaftliche Unfallklinik Murnau (Niemcy) oraz Instytut Mechanizacji Górnictwa KOMAG (Polska). Kierownikiem zespołu badawczego na Politechnice Śląskiej, która pełni w projekcie rolę partnera, jest dr inż. Joanna Bartnicka z Instytutu Inżynierii Produkcji Wydziału Organizacji i Zarządzania.
 
Na potrzeby adresowanego do chirurgów oraz pielęgniarek kursu opracowane zostaną ergonomiczne metody posługiwania się narzędziami chirurgii małoinwazyjnej oraz kształtowania warunków pracy w obrębie zabiegów ortopedycznych biodra i kręgosłupa. Gotowy kurs będzie udostępniony w czterech językach: polskim, angielskim, hiszpańskim i niemieckim na platformie e-learningowej. Dostęp do niego będzie bezpłatny. By wypracować wspomniane metody i warunki pracy przeprowadzone zostaną badania wstępne mających na celu rozpoznanie potrzeb szkoleniowych w zakresie ergonomii pracy. Zakres badań obejmować będzie wywiady z celową grupą 4-5 chirurgów wykonujących zabiegi ortopedyczne techniką małoinwazyjną. W dalszej kolejności, na podstawie wyników wywiadów, opracowana zostanie ankieta badawcza określająca w sposób szczegółowy założenia i zakres kursu. Ankieta będzie skierowana do możliwie szerokiego grona chirurgów ortopedów w Polsce. Wynik badania stanie się merytoryczną podstawą do opracowania treści szkoleniowych bazujących na najnowszej wiedzy w zakresie biomechaniki i fizjologii pracy uwzględniających m.in.:
  • ocenę ergonomiczną pozycji ciała oraz wysiłku podczas wykonywania czynności operacyjnych,
  • sposoby zmniejszania zmęczenia i obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego,
  • kryteria ergonomiczne w zakresie kształtowania środowiska pracy chirurgów ortopedów, w tym rozmieszczenie narzędzi i sprzętu medycznego w sali operacyjnej, organizację i sposób współpracy zespołu operacyjnego,
  • kryteria ergonomiczne w projektowaniu narzędzi chirurgicznych.
Share:fbtwitter
photo

Weź udział w konkursie Student-Wynalazca!

System
2021-01-08 13:30:39
08.01.2021
photo

Prof. Marek Pawełczyk prezydentem międzynarodowego towarzystwa naukowego

System
2021-01-08 06:38:55
08.01.2021
photo

Zaproszenie na otwarte spotkanie wspólnoty Politechniki Śląskiej

System
2021-01-07 12:10:08
07.01.2021
photo

Konkurs „O nauce po ludzku” rozstrzygnięty!

System
2021-01-07 12:09:27
07.01.2021
6 from 911

Show more

Events

Show all

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie