A A+ A++
photo
Author: System Published at: 15.04.2020

Przejściówki do masek ochronnych dla WOŚP – wielka akcja Politechniki Śląskiej

Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej opracowano model i prototyp przejściówki łączącej maskę do nurkowania i filtr HEPA, dzięki czemu może być wykorzystana jako maska ochronna dla lekarzy i personelu medycznego. Pierwsze egzemplarze zostały już przekazane placówkom medycznym, a do produkcji włączają się pracownicy kolejnych wydziałów na Uczelni.
 
Przedsięwzięcie na Politechnice Śląskiej zostało zainicjowane i obecnie jest koordynowane przez prof. Annę Timofiejczuk, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Za pośrednictwem Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach cały nakład, blisko 800 sztuk przejściówek, zostanie przekazany Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
 
Sam projekt przejściówki został opracowany przez pracowników Wydziału MT. Po wydruku prototypu i pierwszej serii 120 sztuk, które przekazano szpitalowi nr 4, do akcji włączyły się kolejne wydziały i jednostki Politechniki Śląskiej. Trwają wspólne prace nad wytworzeniem większej liczby tych niezwykle użytecznych elementów.

– Staramy się reagować na aktualne i najpilniejsze potrzeby centrów medycznych, szpitali i ośrodków, przede wszystkim tych z naszego regionu. Oprócz druku elementów przyłbic, opracowaliśmy wersję przyłbicy, która nie wymaga druku i jej wytwrzanie jest szybsze. Różnym ośrodkom przekazaliśmy już blisko 2000 przyłbic.
 
Wspólnie ze Szpitalem Miejskim nr 4 w Gliwciach opracowaliśmy też przejściówkę. To jest element, który pozwala na połączenie do maski do nurkowania z filtrem HEPA. Uzyskuje się w ten sposób maskę ochronną, używaną przede wszystkim przez personel medyczny. Może być ona także używana przez osoby zakażone – mówi prof. Anna Timofiejczuk.

– W laboratorium mamy drukarki pozwalające na wydruk z cieczy i m.in. z tworzywa sztucznego w postaci filamentu, czyli żyłki, która jest nawinięta na szpulę – wyjaśnia prof. Damian Gąsiorek. – Obecnie drukujemy przejściówki do masek. Taki element bez optymalizacji drukuje się ponad 4 godziny. Kilkadziesiąt sztuk to wydruk trwający ponad 48 godzin. Technologia druku 3D nadaje się więc do wytwarzania małych serii i pojedynczych egzemplarzy. My wykorzystujemy ją do drukowania niewielkiej serii, docelowo chcemy wykonać ok. 3000 takich elementów.

W pracach bierze udział wiele jednostek Politechniki Śląskiej.  Z ramienia Wydziału Mechanicznego Technologicznego do produkcji przejściówek włączyli się również prof. Marek Wyleżoł, prof. Krzysztof Kalinowski, mgr inż. Sebastian Sławski, dr inż. Małgorzata John, dr inż. Wawrzyniec Panfil, mgr inż. Mateusz Wrazidło. Ponadto współpracują także prof. Piotr Czekalski i prof. Damian Grzechca z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, dr inż. Adam Mańka z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej, prof. Tomasz Błachowicz z Instytutu Fizyki oraz dr inż. Tomasz Jaśniok z Wydziału Budownictwa.

Obecnie na Wydziale MT trwają również m.in. prace nad rozwiązaniami stosowanymi we Włoszech, które pozwolą na budowę respiratora poprzez użycie masek do nurkowania oraz wydrukowanych przejściówek, oraz nad utworzeniem ozonatorów.

Serdeczne gratulacje i podziękowania dla Zespołu!
 
Przypominamy, że dzięki programowi "Politechnika przeciw epidemii" wszyscy zainteresowani niesieniem pomocy, mają możliwość finansowego wsparcia działań naukowców Politechniki Śląskiej przy tym i wielu innych rozwiązaniach zwalczania koronawirusa.
Share:fbtwitter
photo

Seminarium naukowe POB6

System
2021-02-02 08:40:07
02.02.2021
photo

Cykl spotkań w ramach POB5

System
2021-02-01 13:35:59
01.02.2021
photo

Kampania #SzczepimySię

System
2021-02-01 13:35:14
01.02.2021
photo

Cykl spotkań w ramach POB5

System
2021-02-01 12:19:37
01.02.2021
3 from 911

Show more

Events

Show all

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie