A A+ A++
photo
Author: System Published at: 17.08.2020

SKN Silesian Aerospace Technologies znów zbada kosmos!

Opracowany przez Studenckie Koło Naukowe Silesian Aerospace Technologies eksperyment posłuży zbadaniu przestrzeni kosmicznej. Młodzi naukowcy wygrali konkurs na opracowanie specjalistycznej aparatury pomiarowej, będącej wyposażeniem satelity.

Efektem przedsięwzięcia, w którym najlepiej zaprezentowali się członkowie Silesian Aerospace Technologies, będzie wystrzelenie w kosmos satelity z opracowanym przez studentów ładunkiem. Konkurs został przeprowadzony podczas webinarów poświęconych technologiom kosmicznym, i spotkania z polską firmą zajmującą się budowaniem satelitów komercyjnych.

— Konkurs zorganizowała wrocławska firma SatRevolution. Główną nagrodą jest dostęp do prawdziwego satelity, w którym będzie można umieścić skonstruowaną aparaturę pomiarową — wyjaśnia prof. Tomasz Błachowicz, opiekun SKN Silesian Aerospace Technologies. — Jest to klasa bardzo małych satelitów, tzw. CubeSatów. Podstawową wielkością takiego satelity jest 1 litr, czyli 10 cm x 10 cm x 10 cm. Studenci dostaną przestrzeń o wymiarach 1,5 cm x 1,5 cm x 9 cm, w której muszą umieścić czujniki i aparaturę rejestrujące odpowiednie dane. Propozycja przedstawiona przez członków Silesian Aerospace Technologies zdobyła uznanie firmy, która działa na przestrzeni biznesowej nie tylko polskiej, ale również europejskiej, więc konsultowała tę propozycję z innymi partnerami — dodaje.

Ładunek musi zostać skonstruowany do maja przyszłego roku. Następnie zostanie umieszczony na platformie SOWA. Satelita będzie wystrzelony w grudniu 2021 roku na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9. Studenci, przygotowując projekt, muszą spełnić określone wymagania, stawiane przez firmę. — Eksperyment będzie badał warunki panujące w górnych warstwach atmosfery, na poziomie 600 km, czyli w jonosferze. Tam można poznać na przykład charakterystykę plazmy, liczbę elektronów w jonosferze, wpływ radiacji na komponenty satelity — mówi Przemysław Recha z SKN Silesian Aerospace Technologies.

— Nasz zespół zostanie podzielony na 3 grupy. Pierwszy zajmie się eksperymentem, który znajdzie się na platformie SOWA, drugi utworzy elektronikę oraz całą część mechaniczną doświadczenia, natomiast trzeci zespół będzie zajmował się oprogramowaniem — wyjaśnia Kamila Pająk z SKN Silesian Aerospace Technologies.

Udział w projekcie jest dla studentów okazją do rozwijania kompetencji naukowych, a także tych związanych z zarządzaniem projektem. — Rozwijamy takie umiejętności, jak programowanie, elektronika, wyszukiwanie informacji dotyczących eksperymentu i projektowania. Jest to proces, ponieważ trzeba znaleźć publikacje, opracować metodologię, sposób analizowania wyników. Dochodzą do tego umiejętności z prowadzenia projektu — podkreśla P. Recha.
Jak wskazuje prof. T. Błachowicz, konkurs organizowany przez SatRevolution to możliwość do poznania nowoczesnych technologii, a także nawiązania współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. — To okazja do kontaktu z najnowszymi osiągnięciami naukowymi. Technologie satelitarne i kosmiczne wkraczają w obszar naszego kraju. Nie chodzi tylko o zdobycze czysto naukowe. Ta tematyka ma również mocne przełożenie biznesowe i komercyjne — mówi prof. T. Błachowicz.

Sukces w konkursie SatRevolution to tylko jeden z efektów działań SKN Silesian Aerospace Technologies. Projekty Silesian Aerospace Technologies zostały wyróżnione w dwóch konkursach na dofinansowanie w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Ponadto studenci z powodzeniem skonstruowali balony stratosferyczne, przy pomocy których wykonali loty na wysokość 35 kilometrów. Projekt miał na celu przetestowanie elektroniki i urządzeń w warunkach zbliżonych do tych, które panują w kosmosie. — W tym roku priorytetem jest stworzenie doświadczenia na platformę SOWA, co oznacza, że członkowie naszego koła będą w dużym stopniu zaangażowani w ten projekt. Prowadzimy również prace nad stacją naziemną i konkursem REXUS/BEXUS. Planujemy też w tym roku wypuścić kolejny balon stratosferyczny, na którym wypróbujemy nowe, opracowane przez nas podzespoły.

Silesian Aeorspace Technologies skupia pasjonatów zagadnień związanych z przestrzenią kosmiczną i nowoczesną technologią. — Widać naprawdę duży entuzjazm wśród młodzieży. Do naszego Koła należą  osoby nie tylko z uczelni, ale także z zewnątrz — podkreśla prof. T. Błachowicz. — Jestem pewien, że niektórzy z nich znajdą w tym sektorze zatrudnienie i będą tworzyć własne firmy.
Share:fbtwitter
photo

Zaproszenie na otwarte spotkanie wspólnoty Politechniki Śląskiej - dane do logowania

System
2021-01-27 07:23:41
27.01.2021
photo

Przy Politechnice Śląskiej powstanie ośrodek badań na rzecz zielonej przyszłości

System
2021-01-26 09:12:28
26.01.2021
photo

Politechnika Śląska gra z WOŚP

System
2021-01-26 09:11:07
26.01.2021
photo

Politechnika Śląska gra z WOŚP

System
2021-01-26 09:10:21
26.01.2021
4 from 911

Show more

Events

Show all

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Rules for the use of "cookies" on the websites of the Silesian University of Technology

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie