A A+ A++
photo
Author: System Published at: 01.11.2020

Pomóż w walce z COVID-19, wspierając produkcję ozonatorów z Politechniki Śląskiej

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali ozonatory pozwalające na szybką i skuteczną dezynfekcję pomieszczeń. Uczelnia przekazała już 30 urządzeń placówkom medycznym; trwają prace nad wytworzeniem kolejnych egzemplarzy. Zapotrzebowanie jest znacznie większe, dlatego Politechnika Śląska zaprasza do współpracy firmy, instytucje i wszelkie podmioty gospodarcze i samorządowe. Możliwe jest także indywidualne wsparcie finansowe w ramach akcji „Politechnika przeciw epidemii”.
 
Do tej pory w ramach walki z koronawirusem do placówek medycznych, ratowniczych, a także innych jednostek Uczelnia przekazała 30 takich urządzeń. — Od początku pandemii w Polsce Politechnika Śląska współpracuje ze środowiskiem medycznym. Zaczęliśmy od produkcji przyłbic, które drukowaliśmy i wytwarzaliśmy rożnymi metodami, później drukowaliśmy przejściówki do różnych typów masek i filtrów HEPA jako elementy ochrony dla lekarzy, a od kilku miesięcy wytwarzamy także ozonatory — mówi dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. — W tej chwili ze względu na nasilenie się pandemii zapotrzebowanie na te urządzenia jest ogromne. Proszę w imieniu swoim i zespołu, który buduje ozonatory, o wsparcie zarówno finansowe, jak i w wytwarzaniu oraz dostarczaniu elementów do tych ozonatorów — dodaje. 
 
Ozonator wykonany na Politechnice Śląskiej wyróżnia się szybkością działania – generowanie 40 g ozonu w ciągu godziny pozwala na skrócenie czasu pracy urządzenia do 15 minut. Może pracować nieustannie przez maksymalnie 2 godziny. Ze względu na opracowane szczegółowe instrukcje jest łatwy w użytkowaniu. Posiada także wbudowany programator, umożliwiający ustawienie czasu działania. — Przez to, że ozonatory są produkowane naszymi siłami przy współpracy partnerów z otoczenia społeczno-gospodarczego, są znacznie tańsze od urządzeń dostępnych na rynku i jednocześnie oferują bardzo dobre i wysokie parametry pracy — wskazuje dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ. — W zależności od tego, ile zamawiamy części, kosztują ok. 1000 zł. Praktycznie od samego początku pomaga nam w ich wytworzeniu firma APA, która robi to całkowicie bezkosztowo.
 
Jak podkreśla dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ, Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Mechanicznego Technologicznego, ozonator usuwa mikroby, pleśnie, bakterie oraz wirusy. — Odkażamy za pomocą ozonu, czyli cząsteczki tlenu – O3. Ten dodatkowy atom powoduje, że ta cząsteczka nie jest cząstką standardowego tlenu. Stara się ona wejść w reakcje chemiczne, rozbijając związki i czyniąc je niegroźnymi. Utlenianie wszystkich elementów, które są dla nas groźne, to metoda pozbycia się wirusa ze wszystkich powierzchni — dodaje. Ze względu na bezpieczeństwo w ozonowanym miejscu nie mogą przebywać ludzie, a także zwierzęta. Przed rozpoczęciem działania należy usunąć z pomieszczenia rośliny oraz zabezpieczyć sprzęt elektroniczny, a po zakończonej pracy ozonatora wywietrzyć pomieszczenie.

Urządzenie można uruchomić zarówno w budynkach, jak i we wnętrzach pojazdów. — Ozonować można każde pomieszczenie, szczególnie to, w którym przybywały osoby zarażone wirusem. W związku z czym urządzenie można wykorzystać we wszelkich środkach komunikacja miejskiej, takich jak autobusy, tramwaje, pociągi, w przestrzeniach i budynkach użyteczności publicznej: karetkach, szpitalach, domach opieki społecznej, a nawet w domu. Po ozonowaniu wirus zostanie utleniony i usunięty — wyjaśnia dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ.
 
— Używamy ozonatorów od kilku miesięcy, są doskonałe i niezawodne. Kolejny raz użyjemy ich w domu opieki społecznej. Dziękuję w imieniu ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR — mówi Jacek Dutkiewicz, lekarz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
 
Pozyskanie wsparcia pozwoli na przygotowanie dowolnej liczby ozonatorów i dalsze działania związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. W prace nad procesem złożenia kolejnych urządzeń włączyli się także studenci Politechniki Śląskiej we współpracy z naukowcami. 

Akcja „Politechnika przeciw epidemii”, którą Politechnika Śląska prowadzi od początku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, ma na celu wsparcie finansowe realizacji działań, badań oraz przedsięwzięć na rzecz walki z COVID-19 i przeciwdziałaniu skutkom pandemii. Wpłaty są w pełni dobrowolne. Mogą zostać dokonane przez osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
 
Więcej informacji o akcji „Politechnika przecie epidemii” https://www.polsl.pl/Informacje/komunikaty/Strony/politechnika_przeciw_epidemii.aspx.
Ozonatory to jeden z przykładów działalności podejmowanej na Politechnice Śląskiej w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Od początku epidemii pracownicy, doktoranci oraz studenci włączają się w pomoc personelowi medycznemu i społeczeństwu. W związku z potrzebą wyposażenia ośrodków medycznych w środki ochrony osobistej w pierwszych tygodniach epidemii na Uczelni przygotowano z wykorzystaniem technik druku 3D przyłbice oraz maski z filtrami HEPA. Naukowcy Politechniki Śląskiej przygotowywali także inne rozwiązania wspierające walkę z wirusem, takie jak m.in. bramy odkażające, autonomiczny system asystujący w szpitalach zakaźnych, systemy przesiewowego mierzenia temperatury z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, automatyczny resuscytator, system wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19, respirator z funkcją telemetrii  RespiSave, komora do sterylizacji filtrów HEPA, internetowy system zbierania ankiet dotyczących zaburzeń poznawczych u osób z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS-CoV-2.
 
 
 
Share:fbtwitter
photo

World Engineering Day – online conference on 04 March

System
2021-02-24 13:21:05
2021-03-07 00:43:12
24.02.2021
photo

Trzecia edycja Forum Akademicko-Gospodarczego

System
2021-02-24 09:06:32
24.02.2021
photo

Konferencja naukowa w ramach POB6

System
2021-02-24 08:19:15
24.02.2021
photo

Students of the SUT awarded scholarships by the Minister of Education and Science

System
2021-02-23 14:03:16
2021-03-07 01:15:20
23.02.2021
1 from 911

Show more

Events

Show all

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Rules for the use of "cookies" on the websites of the Silesian University of Technology

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie