A A+ A++
photo
Author: System Published at: 19.11.2020

Bramy odkażające z Politechniki Śląskiej staną w domach pomocy społecznej w Bytomiu

W DPS Kombatant w Bytomiu-Miechowicach zakończył się montaż bramy dekontaminacyjnej, która pomoże personelowi w dezynfekcji, a tym samym zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podobne bramy staną także w dwóch innych bytomskich domach pomocy społecznej, noclegowni i Bytomskim Centrum Wsparcia. Wszystko dzięki współpracy miasta Bytom z Politechniką Śląską i Fundacją NOVIS PLUS.
 
Dzięki porozumieniu zawartemu przez miasto z krakowską Fundacją NOVIS PLUS, antywirusowe bramy staną w DPS Kombatant i DPS Wędrowiec. Koszty zakupu bram, a także ich montaż w dwóch bytomskich ośrodkach pokryje fundacja, która na ten cel przeznaczyła 50 tys. zł.
 
—Specjalne bramy zainstalujemy także w DPS dla Dorosłych przy ul. Dworcowej, w Bytomskim Centrum Wsparcia przy pl. Szpitalnym oraz w prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie noclegowni dla osób bezdomnych przy ul. Kosynierów w Szombierkach. Koszt jednej takiej bramy to ok. 25 tys. zł. Na ten cel zabezpieczyliśmy już niezbędne środki — mówi prezydent Mariusz Wołosz.
 
Łącznie we wszystkich placówkach, w których instalowane są nowoczesne bramy pracuje prawie 300 osób, a jednostki dysponują pół tysiącem miejsc dla podopiecznych i osób potrzebujących wsparcia, w tym osób z największej grupy ryzyka zakażeniem.
 
Nie pierwszy raz Fundacja NOVIS PLUS zakupiła bramy odkażające – w ramach akcji o nazwie #zostańwdomuipomagaj, Fundacja NOVIS PLUS razem z Towarzystwem Warta zakupiła 5 bram odkażających i przekazała je na potrzeby ratowników medycznych
 
Na czym polega działanie bramy dekontaminacyjnej?
 
Dekontaminacja, to mówiąc krótko proces polegający na unieszkodliwieniu i usunięciu substancji niekorzystnych dla człowieka. Instalacja znajdująca się w bramach stworzonych przez naukowców z Politechniki Śląskiej oraz inżynierów startupu absolwentów uczelni WAAM wyposażona jest w specjalne dysze, z których wydobywa się środek dezynfekujący w postaci pary. Dezynfekcja dokonuje się przy użyciu dysz o zasięgu 360 stopni. Poddając się procesowi dekontaminacji, personel minimalizuje ryzyko zakażenia czy przeniesienia wirusa. Brama jest zautomatyzowana i wyposażona w systemy regulacji.
 
Bramy zostały stworzone przez naukowców z Politechniki Śląskiej oraz inżynierów startupu technologicznego WAAM, z myślą o personelu medycznym, który działa na pierwszej linii frontu w walce z pandemią.
 
—Jako uczelnia badawcza, zarówno temu projektowi, jaki i pozostałym wynalazkom i rozwiązaniom powstającym na Politechnice Śląskiej, których celem jest zwalczanie skutków epidemii, bardzo kibicujemy i pomagamy. Uruchomiliśmy na cel walki z epidemią koronawirusa kilka możliwości wsparcia prowadzonych badań, jak np. konkursy projakościowe Politechniki Śląskiej, czy specjalny program „Politechnika przeciw epidemii”. Sytuacja wymaga od nas pełnego społecznego zaangażowania. Politechnika daje swój naukowy potencjał – wiedzę, aparaturę badawczą i ludzi. Zapraszam do współpracy przedstawicieli biznesu, przemysłu i tych, którzy chcieliby wspólnie z nami podjąć walkę z epidemią — dodaje prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej.
 
Teraz naukowcy i inżynierowie zaprojektowali specjalną wersję urządzenia z pionierskim systemem podświetlanych komend. Piktogramy prowadzą przez proces dezynfekcji, dodatkowo zwiększając stopień efektywności odkażania całego ciała. Montowane w DPS bramy mają dwa ustawienia automatycznych programów: „Cywil” oraz „Medyk”, z których może skorzystać zarówno personel medyczny, jak i osoby cywilne, w tym seniorzy. Skonstruowane urządzenie pozwala zabezpieczyć obiekt i pensjonariuszy, a także pracowników. To gwarantuje zminimalizowanie zarażenia wirusem SARS-CoV-2 wśród tak potrzebnego w obecnej sytuacji personelu obiektu.
 
Brama w Szpitalu Specjalistycznym nr 1

Przypomnijmy, że podobna brama już wiosną stanęła w Szpitalu Specjalistycznym nr 1, dzięki czemu personel medyczny może odkażać swoje kombinezony ochronne. Jak zaznaczają specjaliści to właśnie podczas ściągania odzieży ochronnej najczęściej dochodzi do zakażenia lub przenoszenia koronawirusa, dlatego należy to robić zachowując określone procedury.
 
Warto dodać, że pierwszy prototyp takiej bramy skonstruowali pracownicy i absolwenci Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej oraz technologiczny start- up WAAM. Wynalazek śląskich naukowców znalazł się w finale konkursu Healing Solutions For Tourism Challenge, wyprzedzając ponad tysiąc zespołów ze 100 krajów świata.
 
Mądra pomoc dla seniorów
 
Fundacja NOVIS PLUS to hub informacji o potrzebujących i darczyńcach. Podpowiada firmom, przedsiębiorcom i osobom prywatnym, w jaki sposób optymalnie wykorzystać dobrą energię i gesty hojności. Sprawna współpraca z przedsiębiorcami umożliwia realizację pomocy potrzebującym m.in. dzieciom z domów dziecka, utalentowanym sportowcom czy też seniorom.
 
W ramach poprzedniej akcji o nazwie #zostańwdomuipomagaj Fundacja NOVIS PLUS razem z Towarzystwem Warta zakupiła 5 bram odkażających i przekazała je na potrzeby ratowników medycznych. Powstał również film o całej akcji.
 
Naturalną kontynuacją tych działań jest również wsparcie domów pomocy społecznej, których podopieczni są szczególnie narażeni na groźne skutki zarażenia COVID-19.
 
Zdjęcie: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek
Share:fbtwitter
photo

World Engineering Day – online conference on 04 March

System
2021-02-24 13:21:05
2021-03-07 00:43:12
24.02.2021
photo

Trzecia edycja Forum Akademicko-Gospodarczego

System
2021-02-24 09:06:32
24.02.2021
photo

Konferencja naukowa w ramach POB6

System
2021-02-24 08:19:15
24.02.2021
photo

Students of the SUT awarded scholarships by the Minister of Education and Science

System
2021-02-23 14:03:16
2021-03-07 01:15:20
23.02.2021
1 from 911

Show more

Events

Show all

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Rules for the use of "cookies" on the websites of the Silesian University of Technology

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie