A A+ A++
photo
Author: System Published at: 27.06.2018

Trzy nowe projekty z Horyzontu 2020 na Politechnice Śląskiej!

Politechnice Śląskiej udało się pozyskać aż trzy nowe projekty w programie Horyzont 2020 w ramach schematu finansowania Research and Innovation Staff Exchange (RISE). Jeden z nich będzie przez Politechnikę Śląską koordynowany.
 
Program Horyzont 2020 jest największym w Europie programem finansowania badań i innowacji na lata 2014-2020. Granty w ramach programu są realizowane w konsorcjach międzynarodowych, a projekty typu RISE mają na celu rozwój mobilności akademickiej. Naukowcy z Politechniki Śląskiej będą współpracowali z partnerami z sektora nieakademickiego oraz z partnerami z krajów trzecich (poza Europą) w wybranych przez siebie tematach. Dzięki realizacji projektów zbudują m.in. prototyp innowacyjnego symulatora lotu.
 
Przyznane zostały następujące projekty:
- WrightBroS (Working in a Collaborative Factory of the Flight Simulators Branch of RISE),
- BIOTRAFO (Raising knowledge and developing technology for the design and deployment of high-performance power transformers immersed in biodegradable fluids),
- i-Weld (Integration of advanced experiments, computation and data for Duplex Stainless Steel joining Innovation).
 
Celem projektu WrightBroS jest opracowanie i zbudowanie prototypu innowacyjnego symulatora lotu. Symulator ma wykorzystywać najnowsze osiągnięcia technologii rzeczywistości poszerzonej, bazując na tworzonym w projekcie systemie pozyskiwania i przetwarzania eksperckiej wiedzy proceduralnej dotyczącej obsługi i serwisowania. Projekt koordynowany będzie przez Laboratorium Wirtualnego Latania na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej i realizowany we współpracy z partnerami z Austrii (firmą LG Nexera Business Solutions AG z Wiednia) oraz ze Słowacji (producentem profesjonalnych symulatorów lotu – firmą Virtual Reality Media z Trenczyna). Kierownikiem projektu jest prof. Krzysztof Cyran z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, kierownik Laboratorium Wirtualnego Latania.
 
W projekcie BIOTRAFO analizowany będzie wpływ temperatury na konstrukcje transformatorów mocy, w których wykorzystywane są biodegradowalne estry jako płyny chłodnicze. Ponadto badane będą aspekty środowiskowe oraz zagrożenia pożarowe związane z wykorzystaniem tych czynników. W projekcie, którego koordynatorem jest Uniwersytet Kantabryjski z Santander w Hiszpanii, współpracować będzie 14 jednostek z całego świata. Kierownikiem projektu jest prof. Jacek Smołka z Instytutu Techniki Cieplnej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.
 
Projekt i-Weld obejmie badania nad spawaniem stali nierdzewnej typu duplex za pomocą nowoczesnego systemu wymiany danych, a jego celem jest opracowanie nowych materiałów i procesów przetwarzania. W ramach projektu zostaną ustalone optymalne warunki spawania zapewniające wysokie własności mechaniczne i odporność korozyjną. Uzyskane dane zostaną następnie wykorzystane do opracowania nowej technologii wytwarzania. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Johna Mooresa w Liverpoolu (Wielka Brytania), a jego koordynatorem na Politechnice Śląskiej z ramienia Wydziału Mechanicznego Technologicznego jest dr inż. Zbigniew Brytan.
Share:fbtwitter
photo

II seminarium naukowe POB6

System
2020-12-16 07:23:29
16.12.2020
photo

Prezentacja specjalności na studiach magisterskich na Wydziale Inżynierii Biomedycznej

System
2020-12-16 06:16:32
16.12.2020
photo

Studia II stopnia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym

System
2020-12-14 14:18:01
14.12.2020
photo

Jubileuszowy album Politechniki Śląskiej już dostępny!

System
2020-12-14 14:16:52
14.12.2020
8 from 911

Show more

Events

Show all

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie