A A+ A++
photo
Author: System Published at: 03.04.2020

Gliwice, Zabrze, Katowice – szeroka akcja drukowania przyłbic dla lekarzy na Politechnice Śląskiej

Zapotrzebowanie na przyłbice ochronne dla personelu medycznego jest ogromne, tempo drukowania uzależnione od technicznych możliwości sprzętu, a chęci pomocy – nieograniczone! Już na każdym kampusie Politechniki Śląskiej – w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach – pracują zespoły, które czuwają nad produkcją przyłbic przy wykorzystaniu drukarek 3D. W ten sposób społeczność akademicka odpowiada na apel władz Uczelni o zaangażowanie w walkę z koronawirusem, a także na prośbę dziekana Wydziału Inżynierii Biomedycznej o udostępnienie własnego sprzętu na cele produkcyjne.

Członkowie Wspólnoty Akademickiej Politechniki Śląskiej łączą siły w produkcji przyłbic ochronnych dla personelu medycznego. W drukowanie osłon zaangażowali się nie tylko pracownicy, ale również studenci Uczelni, w tym członkowie studenckich kół naukowych.

Zabrze – Wydział Inżynierii Biomedycznej

Jedną z pierwszych jednostek uczelnianych, która nie pozostała obojętna na prośby kierowane przez szpitale o pomoc w pozyskaniu niezbędnego wyposażenia ochronnego, jest Wydział Inżynierii Biomedycznej. Jak podkreśla Dziekan prof. Marek Gzik, druk elementów nośnych wchodzących w skład przyłbic to proces długotrwały. Przyłbice powstają w laboratorium Katedry Biomechatroniki, a nad ich produkcją czuwa zespół w składzie: dr Sławomir Suchoń, dr Michał Burkacki, dr Wojciech Kajzer, mgr Grzegorz Gruszka, mgr Marek Ples oraz mgr Miłosz Chrzan. Aby przyśpieszyć proces tworzenia, od niedzieli, 29 marca, naukowcy nadzorują prace drukarskie nawet w godzinach nocnych.

W drukowanie i dystrybucję specjalnych osłon zaangażowali się także studenci z Koła Inżynierii Biomedycznej Biosoft. W poniedziałek, 30 marca, dostarczyli partię materiałów do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Kilka dni wcześniej – w czwartek, 26 marca – 12 ochronnych przyłbic trafiło za pośrednictwem prof. Marka Gzika do Izby Przyjęć oraz Pracowni Tomografii Komputerowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Materiały wyprodukowane na Wydziale Inżynierii Biomedycznej przed zapakowaniem są sterylizowane. Zespół opracował nowy zmodyfikowany pomysł na przyłbice, pozwalający na produkcję nawet 200 sztuk dziennie. W swoich działaniach uzyskali wsparcie zewnętrznych podmiotów – firmy Hanex z Dąbrowy Górniczej oraz firmy Laser z Gliwic, a także osób prywatnych, dokonujących druku odpowiednich elementów w swoich domach i przysyłających je na adres Wydziału.

Przede wszystkim jednak uruchomione zostały procesy wewnętrznej współpracy na linii międzywydziałowej. Przedsięwzięcie jest realizowane drogą  wspólnych działań między Wydziałem Inżynierii Biomedycznej a Wydziałem Mechanicznym Technologicznym. Przeprowadzono również prace nad metodą produkcji przyłbic bez konieczności korzystania z druku 3D, który choć efektywny, pozostaje rozwiązaniem czasochłonnym. Zespołem poszukującym alternatywnej metody kieruje prof. Damian Gąsiorek, Prodziekan ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału MT. W działania, które pozwoliły na podwojenie liczby przyłbic, zaangażowana jest także prof. Anna Timofiejczuk, Dziekan Wydziału MT, oraz dr Tomasz Machoczek.
 
Wydziałowa reprezentacja gliwickiego kampusu liczy w rzeczywistości więcej osób. Oprócz wspomnianych wyżej władz dziekańskich i dr. T. Machoczka w akcję produkcyjną zaangażowali się także m.in. prof. Krzysztof Kalinowski i prof. Marek Wyleżoł.

Od początku zespół pracował nad usprawnieniem procesu i jego skróceniem z 6 godzin do kilkunastu minut. Obecnie po dokonanej optymalizacji druk zajmuje 1 godzinę i 30 minut. Z myślą o ekonomicznej i merytorycznej wartości materiałów testom podlegały zapięcia, szerokość taśmy i  grubość elementów. Prof. D. Gąsiorek opublikował na swoim profilu na Facebooku przykład przyłbicy np. w wersji z daszkiem i zaapelował o włączanie się w pomoc. W przyszłości na stronie wydziałowej udostępnione zostaną również opracowane przez pracowników wersje przyłbic, którymi będą mogli zainspirować się wszyscy chętni.

Katowice – Wydział Inżynierii Materiałowej

Prace nad produkcją środków ochrony osobistej ruszyły również na Wydziale Inżynierii Materiałowej. W Katedrze Zaawansowanych Materiałów i Technologii oraz Katedrze Inżynierii Produkcji laboratoria zostały przystosowane do nowych wyzwań, tym samym przekształcając się w wydziałową manufakturę do produkcji przyłbic. O pracach poinformowały prof. Kinga Rodak, Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej, oraz prof. Magdalena Jabłońska, Prodziekan ds. Kształcenia.
 
Pierwsza partia wydrukowanych materiałów trafiła do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Wśród beneficjentów drukarskich działań na Wydziale znalazło się również Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Centrum Obsługi Studiów BOS w Katowicach oraz Oddział Kardiologii, Kardiologii Inwazyjnej i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. Planowane są dalsze realizacje dla kolejnych placówek medycznych.

Międzywydziałowo i solidarnie

Działania Politechniki Śląskiej wpisują się w szlachetną inicjatywę branży 3D – #DrukarzeDlaSzpitali. Równolegle wyrastają kolejne pomysły, a w skład zespołu tworzącego jeden z odpowiedników wyżej wymienionej akcji  – „Przyłbice dla szpitali” – weszli również studenci z koła Silesian Greenpower. Świętujący w tym roku dekadę istnienia międzywydziałowy projekt Politechniki Śląskiej na co dzień koncentruje się na kreowaniu innowacyjnych bolidów wyścigowych, będących później przepustką do sukcesu podczas wyścigów Greenpower na najsłynniejszych torach Wielkiej Brytanii.

Tym razem jednak wszyscy włączają się w powszechny wyścig o zdrowie i życie. Technologia, medycyna, nauka i zdolność do empatycznego odczuwania zostają połączone w jednym, szlachetnym celu – a działania przeprowadzane na Politechnice Śląskiej pozwalają uznać, że choć sesja w tym roku może przybrać zupełnie nową formułę, to egzamin z solidarności i współpracy zakończy się sukcesem.
 
#PŚpomagamy
 
 
fot. materiały Politechniki Śląskiej (Wydział Inżynierii Biomedycznej)
 
 
Share:fbtwitter
photo

Jubileuszowy album Politechniki Śląskiej już dostępny!

System
2020-11-30 11:39:15
30.11.2020
photo

Perspektywy Women in Tech Summit – konferencja dla studentek i doktorantek z zakresu IT

System
2020-11-30 11:13:43
30.11.2020
photo

XVIIth International Conference on Electron Microscopy – konferencja online

System
2020-11-27 14:01:48
27.11.2020
photo

Wykład online dla uczniów szkół średnich

System
2020-11-26 15:55:56
26.11.2020
10 from 911

Show more

Events

Show all

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie