Start - News

Author: System Published at: 19.06.2017
Złoto dla koła naukowego „High Flyers” w zawodach Droniada 2017
Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających „High Flyers” zwycięzcą tegorocznej Droniady! Zawody, podczas których sprawdzano m.in. jak wykorzystywać drony i bikony w akcjach ratunkowych, odbyły się na terenie Aeroklubu Krakowskiego w miniony weekend. Reprezentacja Politechniki Śląskiej okazała się najlepsza zarówno w pracy zespołowej, jak i integracji systemu z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Gliwiczanie, również jako nieliczni, znaleźli wszystkie cele. Gratulujemy.
Zadaniem drużyn biorących udział w tegorocznej Droniadzie było zlokalizowanie dziesięciu ofiar huraganu, rozlokowanych na terenie aeroklubu w Pobiedniku Wielkim, koło Krakowa, i oznaczonych specjalnymi nadajnikami. W zmaganiach uczestniczyło dziesięć drużyn reprezentujących uczelnie z całej Polski, w tym studenci zrzeszeni w Międzywydziałowym Kole Naukowym Bezzałogowych Obiektów Latających „High Flyers”, działającym przy Politechnice Śląskiej.
Zespół „High Flyers” wykonał lot zwiadowczy, wykorzystując do tego celu samolot i dwa wirnikowce, a także autorski system informatyczny zbierający i obrazujący pozyskane informacje. Politechniczne maszyny zbadały obszar ponad 60 hektarów, znajdując wszystkie rozstawione nadajniki. W rezultacie „High Flyers” deklasowali konkurencję i zdobyli pierwsze miejsce w tegorocznej Droniadzie! W klasyfikacji generalnej gliwiczanie byli lepsi od kolejnego zespołu – drużyny „Squadron” z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – o całe 10 punktów. Reprezentacja Politechniki Śląskiej okazała się najlepsza nie tylko pod względem efektywności poszukiwania celów. Komisja sędziowska doceniła również pracę zespołową naszej drużyny, integrację systemu z bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz aplikację wyświetlającą informacje. W rezultacie zespół w składzie: Tomasz Kudala, Daniel Dańczura, Michał Simon, Maciej Galeja, Karol Hanke, Zbigniew Gorol, Adam Sikora, Wojtek Grabowski oraz Łukasz Ryczko, zdobył pierwsze miejsce, otrzymując nagrodę główną w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez organizatora zawodów – Instytut Mikromakro oraz władze Krakowa. Oprócz tego Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających „High Flyers” otrzymało nagrodę honorową wraz ze statuetką ufundowaną przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha. Zwycięska drużyna otrzymała również nagrodę specjalną w postaci drona wyścigowego oraz zaproszenie na warsztaty z narzędzi do obróbki obrazów. Zwycięzcy Droniady 2017 wezmą udział w Narodowej Wystawie Militarnej w strefie dronów.
Spotkanie z zespołem „High Flyers” odbędzie się w najbliższy czwartek, 22 czerwca, o godz. 10.00 w auli F (2. piętro) na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej przy ul. Akademickiej 16 w Gliwicach.
Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających „High Flyers”, które zrzesza studentów i pracowników z trzech wydziałów Politechniki Śląskiej: Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Mechanicznego Technologicznego i Chemicznego, bierze udział w Droniadzie od 2014 r. Opiekunami zespołu są dr inż. Roman Czyba i dr inż. Marcin Lemanowicz.
News
Show all







Show more Less items
Events
Show allCooperation:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Cooperation:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.