News

photo
Author: System Published at: 14.12.2018

Politechnika Śląska na COP 24

Przedstawiciele Wydziału Górnictwa i Geologii oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej wzięli wczoraj udział w panelu dyskusyjnym w ramach konferencji klimatycznej COP24, która odbywa się od 4 grudnia w Katowicach. Eksperci rozmawiali m.in. na temat odnawialnych źródeł energii, czystych technologii węglowych oraz o problemach związanych z niską emisją.
 
Panel poprowadziła dr hab. inż. Katarzyna Tobór-Osadnik z Wydziału Górnictwa i Geologii. Podczas pierwszej części spotkania naukowcy z Politechniki Śląskiej zaprezentowali wybrane zagadnienia oraz projekty realizowane na naszej uczelni, natomiast w drugiej części odbył się panel dyskusyjny.
 
O odnawialnych źródłach energii w Polsce i na świecie opowiedziała dr inż. Anna Manowska z Katedry Elektrotechniki i Automatyki Przemysłowej. Przedstawicielka Wydziału Górnictwa i Geologii zwróciła uwagę uczestników m.in. na olbrzymi potencjał tkwiący w OZE oraz wyjaśniła, dlaczego odnawialne źródła energii rozwijają się tak dynamicznie w miksach energetycznych. Opowiedziała także o badaniach naukowych prowadzonych na wydziale z tego zakresu.
 
Dr hab. inż. Marek Marcisz z Katedry Geologii Stosowanej wyjaśnił natomiast, czym są czyste technologie węglowe, a także przedstawił trzy ścieżki - opcje technologiczne - wybrane z katalogu czystych technologii przez UE dla realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego, a także opowiedział o kategoriach zastosowania technologii czystego węgla, które zwiększają efektywność produkcji energii elektrycznej produkowanej z tego surowca.
 
Dr inż. Robert Kubica z Katedry Inżynierii Chemicznej i Projektowania Procesowego Wydziału Chemicznego mówił natomiast o metodach ograniczania niskiej emisji. Przybliżył m.in. metody pierwotne i wtórne ograniczenia emisji. Naukowiec opowiedział także o elektrofiltrach kominowych opracowanych na wydziale, które mogą obniżyć emisję szkodliwych substancji z węglowych pieców nawet o 90 proc.
 
Podczas pierwszej części panelu badania prowadzone na Politechnice Śląskiej przedstawiły również dr inż. Aleksandra Rybak z Wydziału Chemicznego, a także dr inż. Aurelia Rybak z Wydziału Górnictwa i Geologii, które wspólnie prowadzą projekt dotyczący wykorzystania technik membranowych, a także prof. Marcin Lutyński z Wydziału Górnictwa i Geologii, który opowiedział o projektach naukowych prowadzonych na wydziale dotyczących wychwytu i składowania dwutlenku węgla.
 
W drugiej części bloku odbyła się dyskusja, podczas której eksperci rozmawiali o tym,  co jest potrzebne, by osiągnąć 20-procentowy udział OZE w Polsce do 2020 roku, a także o czystych technologiach węglowych i na temat ograniczenia niskiej emisji. W panelu z ramienia Politechniki Śląskiej wzięli udział: dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki prof. Andrzej Szlęk, dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku dr Zygmunt Łukaszczyk oraz prof. Marcin Lutyński.
 
Prelegentami w ramach konferencji klimatycznej COP24 byli również naukowcy z Wydziału Budownictwa. Podczas panelu dyskusyjnego „Black to green” , który odbył się 8 grudnia, dr inż. Janusz Belok oraz dr inż. Beata Wilk-Słomka przybliżyli uczestnikom temat ekologicznego budownictwa, które jest odpowiedzią na zmieniający się klimat. Tego dnia zaproszeni goście dyskutowali również o konsekwencjach stale pogłębiającego się procesu urbanizacji państw i regionów na całym świecie oraz koniecznych do wprowadzenia rozwiązaniach, mających na celu ograniczenie emisji.
Share:fbtwitter
photo

World Engineering Day – online conference on 04 March

System
2021-02-24 13:21:05
2021-03-07 00:43:12
24.02.2021
photo

Trzecia edycja Forum Akademicko-Gospodarczego

System
2021-02-24 09:06:32
24.02.2021
photo

Konferencja naukowa w ramach POB6

System
2021-02-24 08:19:15
24.02.2021
photo

Students of the SUT awarded scholarships by the Minister of Education and Science

System
2021-02-23 14:03:16
2021-03-07 01:15:20
23.02.2021
1 from 912

Show more

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie