News

photo
Author: System Published at: 08.01.2020

Inauguracja trzeciej edycji Programu mentorskiego

W środę 8 stycznia br. w Sali Senatu Politechniki Śląskiej została zainaugurowana trzecia edycja Programu mentorskiego skierowanego do najzdolniejszych absolwentów szkół średnich oraz laureatów I stopnia konkursu „O złoty indeks Politechniki Śląskiej”. W gronie uczestników tegorocznej odsłony autorskiej inicjatywy Uczelni znaleźli się również uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku.

W roku akademickim 2019/2020 do Programu zostało zakwalifikowanych 17 uczestników, z których większość podjęła studia na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki (10 osób). Swoich reprezentantów posiadają również Wydział Budownictwa (2), Wydział Mechaniczny Technologiczny (2), Wydział Chemiczny (1), Wydział Elektryczny (1) i Wydział Matematyki Stosowanej (1). Tym razem – wyjątkowo – do grona beneficjentów inicjatywy przyjęto również trzech uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku.

Uroczysta inauguracja Programu z udziałem władz Politechniki Śląskiej – JM Rektora prof. Arkadiusza Mężyka oraz Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia prof. Wojciecha Szkliniarza – odbyła się 8 stycznia o godz. 10.00 w Sali Senatu (ul. Akademicka 2, Gliwice).

Koordynowany przez Centrum Obsługi Studiów Program mentorski powstał z myślą o osobach, które w bieżącym roku akademickim rozpoczęły naukę na studiach I stopnia i mogą pochwalić się niezwykle wysokimi wynikami matury (100% punktów z części pisemnej z przedmiotu na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym albo przynajmniej 85% w tym samym zakresie, jeśli ogólna liczba maturzystów, którzy uzyskali tak wysoki wynik, nie przekracza 3%) bądź dyplomem laureata I stopnia konkursu „O złoty indeks Politechniki Śląskiej”.

Program przewiduje możliwość długoterminowego – obejmującego cały okres studiów I stopnia – korzystania przez uczestnika z indywidualnego wsparcia mentora w zakresie rozwoju naukowego oraz osobistego. W pierwszym roku rolę opiekuna pełni nauczyciel akademicki; w kolejnych – na wniosek studenta i za zgodą nauczyciela oraz pełnomocnika rektora ds. studenckich – może dzielić tę funkcję z tzw. mentorem przemysłowym, tj. osobą na stanowisku kierowniczym, pracującą w przedsiębiorstwie współpracującym z Uczelnią na linii nauka-biznes.

Uczestnicy, którzy zgłosili uprzednio chęć uczestniczenia w inicjatywie, zostali wyłonieni na podstawie weryfikacji zgłoszeń przeprowadzonej przez Centrum Obsługi Studiów. Ważnymi etapami przygotowania były stworzenie profilu uczestnika oraz spotkanie mentora (wskazanego w drodze powołania przez pełnomocnika rektora ds. studenckich) z potencjalnym podopiecznym, dzięki czemu mają oni możliwość wzajemnie się poznać i wypracować konsensus dla wyobrażeń, oczekiwań i przewidywanych wyzwań.
 
Fotorelację z wydarzenia można obejrzeć w galerii.
Share:fbtwitter
photo

Aplikuj na stypendium ICon SGroup

System
2021-02-02 13:42:28
02.02.2021
photo

Seminarium naukowe POB6

System
2021-02-02 08:40:07
02.02.2021
photo

Cykl spotkań w ramach POB5

System
2021-02-01 13:35:59
01.02.2021
photo

Kampania #SzczepimySię

System
2021-02-01 13:35:14
01.02.2021
3 from 912

Show more

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie