Start - News
News
Rozpoczęcie badań nad skutecznością masek ochronnych
Naukowcy Politechniki Śląskiej rozpoczęli prace nad urządzeniami testującymi skuteczność przeciwwirusową nieatestowanych masek ochronnych. W ramach prac prowadzono również badania nad wytworzeniem filtrów nieprzepuszczających cząsteczki COVID-19.
Użycie masek ochronnych o wysokiej skuteczności minimalizuje ryzyko zakażenia się koronawirusem. W związku z wieloma akcjami społecznymi i pojawieniem się maseczek nieposiadających atestów, grupa naukowców z Wydziałów Elektrycznego, Mechanicznego Technologicznego i Inżynierii Biomedycznej, pod kierunkiem prof. Marka Łosa, Dyrektora Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej, pracuje nad rozwiązaniami testującymi przekazywane maseczki.
Badacze przygotowują trzy prototypy. Dwa z nich umożliwią dokładną ocenę skuteczności maseczek ochronnych. Trzeci z prototypów, na którym wykonano już pierwsze testy, pozwoli z kolei na przybliżoną ocenę skuteczności filtrującej testowanych masek z wykorzystaniem mikroskopu fluorescencyjnego.
Ponadto naukowcy prowadzą prace nad wytworzeniem eksperymentalnych materiałów na filtry, które będą mogły zostać użyte jako wkładki do bawełnianych masek wielokrotnego użytku. Kolejne testy będą wykorzystywały także tańsze filtry i sprawdzały ich skuteczność w ochronie przeciw wirusowi.
Działania zespołu pracującego we współpracy z Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej to niejedyny przykład wsparcia personelu medycznego oraz innych osób. Od kilku tygodni pracownicy, studenci oraz doktoranci z Uczelni z ogromnym zaangażowaniem włączają się w badania, dzięki którym wzmacnia się efektywność walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Show more Less items