News

photo
Author: System Published at: 30.04.2020

Prof. Arkadiusz Mężyk Rektorem Politechniki Śląskiej w kadencji 2020-2024

28 kwietnia 2020 r. na Politechnice Śląskiej odbyły się wybory rektora na kadencję 2020-2024. Na stanowisko rektora zgłoszono jednego kandydata – prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka, obecnego Rektora Politechniki Śląskiej, który pełni tę funkcję od 2016 r. 

W wyborach wzięło udział 298 elektorów spośród 300 uprawnionych do głosowania. Minimalna liczba ważnie oddanych głosów potrzebna do wyboru wynosiła 150. Na prof. Arkadiusza Mężyka zagłosowały 252 osoby; 21 osób wstrzymało się od głosu, 25 było przeciw. Profesor Arkadiusz Mężyk jest 17. Rektorem Politechniki Śląskiej, wybranym na tę funkcję już po raz drugi! Kadencja potrwa od 1 września 2020 do 31 sierpnia 2024 r.

Po raz pierwszy w historii Uczelni, z uwagi na stan epidemii w Polsce, wybory zostały przeprowadzone w trybie zdalnym, online.
 
Pierwsze słowa po ogłoszeniu wyników Rektor – elekt skierował do Wspólnoty Akademickiej Politechniki Śląskiej. – Mijająca kadencja 2016-2020 upłynęła nam w atmosferze zmian w systemie szkolnictwa wyższego, a na zakończenie tego okresu zaburzenie w funkcjonowaniu Uczelni wprowadziła epidemia. Jednak jestem optymistą. Wspólnota Akademicka Politechniki Śląskiej sprawdziła się w tych trudnych czasach. Dzięki wytężonej pracy i dobrej współpracy osiągnęliśmy bardzo wiele. To jest nasz wspólny sukces. Szanujmy owoce tego sukcesu i wykorzystajmy je do budowania dalszego prestiżu Politechniki Śląskiej. Pragnę podziękować Kolegium Elektorów za tak liczne uczestnictwo w wyborach na rektora Politechniki Śląskiej. Dziękuję bardzo Uczelnianej Komisji Wyborczej i wszystkim osobom zaangażowanym w wybory, ponieważ były one wyborami nietypowymi. Wszystkie procedury były nowe i musieliśmy się wszystkiego nauczyć od nowa. Ta praca została wykonana bardzo dobrze. Zapraszam do współpracy i budowania prestiżu Politechniki Śląskiej. Wszystkiego dobrego, dużo zdrowia!
 
Kadencja 2020-2024 będzie kontynuacją prac rozpoczętych na Politechnice Śląskiej w latach 2016-2020. – Decyzja o kandydowaniu na drugą kadencję była spowodowana tym, że pewien proces rozpocząłem i chciałbym ten proces dokończyć, by efekty naszych działań przyniosły korzyść dla Politechniki Śląskiej. Uzyskaliśmy status uczelni badawczej w pierwszym konkursie, chciałbym żeby w kolejnym Politechnika Śląska również znalazła się w gronie ośmiu uczelni, które status uczelni badawczej posiadają.
 
Rektor – elekt zasygnalizował także, czym będzie różnić się nadchodząca kadencja od mijającej. – Przede wszystkim zmiany, które były niezbędne do wprowadzenia i które wynikały m.in. z nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zostały wprowadzone na przełomie 2019 i 2020 roku, a zatem będziemy w tej chwili optymalizować funkcjonowanie Politechniki w zakresie realizowanym wewnątrz Uczelni. Będziemy doskonalić nasz proces dydaktyczny, ofertę dydaktyczną, będziemy również walczyli o rozpoznawalność międzynarodową. To są nasze główne zadania na najbliższą kadencję, no i pełna realizacja programu „Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza” – powiedział.
 
Na sukces złożyło się zarówno uznanie Wspólnoty Politechniki Śląskiej dla dotychczasowych działań prof. Mężyka, jak i program dalszego rozwoju Uczelni, a w nim strategia na następne 4 lata.
 
Do największych osiągnięć Rektora Mężyka w mijającej kadencji należy niewątpliwie wprowadzenie Politechniki Śląskiej do elitarnej grupy 10 uczelni badawczych w Polsce oraz reorganizacja Uczelni w myśl nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 2018 r. Ponadto: zapewnienie miejsca Politechnice w ścisłej czołówce polskich uczelni technicznych, uruchomienie 30 programów projakościowych; komunikacja wewnętrzna, np. szerokie konsultacje najważniejszych dokumentów z członkami wspólnoty akademickiej, a także program „Uczelnia bliska każdemu”; blisko 800 grantów o wartości 3 mln zł; szkolenia i kursy dla niemal 500 pracowników; przejrzysta polityka zatrudnienia i możliwość wyboru ścieżki kariery; podniesienie atrakcyjności kształcenia oraz wartości dyplomu Politechniki Śląskiej; ścisła współpraca Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym i komercjalizacja badań i kształcenia.
 
– Najważniejszym zadaniem dla kadr zarządzających Uczelni było zapewnienie Politechnice Śląskiej miejsca w czołówce polskich uczelni akademickich, a wyniki podjętych działań przerosły nasze oczekiwania. Dowodzi to ogromnego potencjału rozwojowego naszej Wspólnoty Akademickiej. Politechnika Śląska znalazła się w prestiżowym gronie 10 najlepszych uczelni akademickich – laureatów konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Ten ogromny sukces całej Wspólnoty to nie przypadek, ale wynik wytężonej pracy, wypracowania nowoczesnego planu rozwoju Uczelni i przemyślanej koncepcji rozwoju badań i kształcenia. Bardzo dobry wynik w 2019 r. daje nam mocne podstawy podejmowania działań inwestycyjnych w nadchodzącej kadencji oraz umożliwia rozwój Politechniki Śląskiej w nadchodzących latach – mówi Rektor, prof. Arkadiusz Mężyk.
 
W programie wyborczym i strategii rozwoju Politechniki Śląskiej na lata 2020-2024 prof. Mężyk zapowiada kontynuację sprawdzonych działań i dobrych praktyk oraz doskonalenie funkcjonowania Uczelni. – Uważam, że głównym naszym zadaniem jest zbudowanie poczucia Wspólnoty Akademickiej, co umożliwi realizację badań naukowych, doskonalenie dydaktyki i przełoży się na intensywny rozwój PŚ oraz dalszy wzrost jej prestiżu – dodaje. Wśród zadań wymienia realizację programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, rozwój badań w priorytetowych obszarach badawczych, dalsze umiędzynarodowienie badań i kształcenia, sprawy kadrowe i zatrudnienie, infrastrukturę i inwestycje, usprawnienia administracyjne, współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz komunikację wewnętrzną. Zapowiada modernizację i inwestycje w laboratoria badawcze, centra technologiczne i informatyczne. 
 
 
Oprócz planów na przyszłość konieczne jest zmierzenie się z problemami życia codziennego i zwalczanie skutków epidemii koronawirusa. – Jest to nieplanowany fragment mojego programu wyborczego, który przygotowywałem na początku tego roku, spowodowany sytuacją bieżącą. W tym zakresie priorytetem dla mnie i władz Uczelni jest zapewnienie bezpieczeństwa członkom Wspólnoty Akademickiej na terenie Politechniki Śląskiej. Kluczowe jest zapewnienie stabilności procesów zachodzących w Uczelni. Jest to niezwykle istotne zagadnienie, szczególnie w związku z sytuacją ekonomiczną nie tylko w kraju, ale także na całym świecie, spowodowaną wstrzymaniem działalności większości firm i jednostek gospodarczych – wyjaśnia prof. A. Mężyk. Jak zapewnia, rozwiązania będą wypracowywane na bieżąco, a obecne, wymagające warunki stwarzają nowe przestrzenie dla rozwoju. – To odpowiedni moment do nawiązywania nowych kontaktów we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, włączania się w procesy badawczo-rozwojowe, naukowe zmierzające do likwidacji skutków epidemii – zaznacza, odwołując się do efektywnego obszaru współdziałań na linii nauka – biznes, realizowanych na Politechnice Śląskiej ostatnio także w ramach akcji „Politechnika przeciw epidemii”.
 
---------------------------
 
Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk urodził się w 1962 roku w Wodzisławiu Śląskim. Rektor Politechniki Śląskiej w kadencjach 2016-2020 i 2020-2024; dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego w latach 2012-2016. Tytuł doktora uzyskał w 1994 roku, doktora habilitowanego w 2002 roku, profesora w 2007 roku.

Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 180 publikacji naukowych w czasopismach naukowych i materiałach konferencyjnych krajowych i zagranicznych, w tym 6 monografii naukowych oraz 2 skrypty. Współautor 18 patentów i 2 wzorów przemysłowych oraz promotor 13 zakończonych przewodów doktorskich. 27 recenzji rozpraw doktorskich, 15 recenzji w postępowaniach habilitacyjnych, 17 recenzji w postępowaniach o nadanie tytułu profesora i ok. 30 recenzji artykułów dla czasopism zagranicznych i o zasięgu międzynarodowym. Prowadzi wykłady na uczelniach technicznych w Portugalii, Belgii, Francji oraz w Niemczech. Doktor Honoris Causa Gheorghe Asachi Technical University of Iaşi.
 
Wiceprzewodniczący i członek prezydium Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. W 2018 r. został wybrany wiceprezesem Polskiego Forum Akademicko – Gospodarczego. Członek Komitetów Mechaniki PAN i Budowy Maszyn PAN.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. Honorowej Złotej Odznaki Krajowej Izby Gospodarczej (2019), Platynowego lauru „Nauka i Innowacyjność” RIG w Katowicach (2018); otrzymał także Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Ministra Obrony Narodowej (2015), Złotą Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” (2013); odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2002 r., a w ostatnim czasie tytułem Gliwiczanina Roku „Gliwicjusz 2019”.
 
Pierwsza publikacja: 2020-04-28 o 18:21 przez Jadwiga Witek
Share:fbtwitter
photo

World Engineering Day – online conference on 04 March

System
2021-02-24 13:21:05
2021-03-07 00:43:12
24.02.2021
photo

Trzecia edycja Forum Akademicko-Gospodarczego

System
2021-02-24 09:06:32
24.02.2021
photo

Konferencja naukowa w ramach POB6

System
2021-02-24 08:19:15
24.02.2021
photo

Students of the SUT awarded scholarships by the Minister of Education and Science

System
2021-02-23 14:03:16
2021-03-07 01:15:20
23.02.2021
1 from 912

Show more

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie