News

photo
Author: System Published at: 04.06.2020

Rozstrzygnięcie I konkursu finansowania projektów studenckich kół naukowych Politechniki Śląskiej

Zwycięzcy I konkursu finansowania projektów studenckich kół naukowych w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” zaprezentowali projekty i wzajemnie wymienili doświadczenia.

Jednym z zadań Politechniki Śląskiej jako uczelni badawczej jest włączanie studentów w badania naukowe. W ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” został zrealizowany I konkurs finansowania projektów studenckich kół naukowych. Jego uczestnikami mogli być studenci należący do zarejestrowanych na Uczelni kół naukowych, a także zaangażowani w realizację projektów uczniowie Akademickich Liceów Ogólnokształcących lub innych szkół, które współpracują z Politechniką Śląską.

W spotkaniu, które odbyło się 3 czerwca, wzięli udział JM Rektor prof. Arkadiusz Mężyk, prof. Wojciech Szkliniarz, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, prof. Leszek Remiorz, Pełnomocnik ds. Studenckiego Ruchu Naukowego, oraz mgr Grażyna Maszniew, Kierownik Centrum Obsługi Studiów. Wybrani przedstawiciele wyróżnionych kół naukowych prezentowali nagrodzone projekty.

– „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” to sztandarowy program naszej Uczelni. Dzięki temu programowi znaleźliśmy się wśród 10 polskich uczelni, które mają szansę na najszybszy przyrost dorobku publikacyjnego, rozpoznawalności międzynarodowej, budowania prestiżu w międzynarodowych rankingach oraz zawiązywania międzynarodowych zespołów badawczych. To również wielka szansa dla umiędzynarodowienia procesów kształcenia i udoskonalenia ich w taki sposób, aby były ciekawe dla studentów. Aby mogli oni realizować swoje marzenia oraz rozwijać pasje, a docelowo swoje pomysły komercjalizować – mówił podczas spotkania JM Rektor prof. Arkadiusz Mężyk.

Pod względem liczby kół naukowych Politechnika Śląska jest jednym z liderów na skalę kraju. Studenckie koła naukowe funkcjonują w obrębie różnych dziedzin, podejmują prace badawcze nie tylko we współpracy z naukowcami Uczelni, ale także z partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego. – Mamy wiele kół naukowych rozpoznawalnych międzynarodowo, które uczestniczą w międzynarodowych konkursach. Ale jest też wiele kół, które działają lokalnie – podkreślił JM Rektor.

W I konkursie finansowania projektów kół naukowych zostało nagrodzonych 69 projektów realizowanych przez 49 studenckich zespołów. Najwyższe lokaty otrzymały SKN Zastosowań Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH (za projekty: „IR-Guard. Prosty termowizyjny system pomiaru temperatury ciała osób wchodzących do budynków i pomieszczeń uczelni” oraz „Demonstrator mobilnego robota dezynfekującego”) i SKN im. prof. Stanisława Fryzego (za projekt: „Wielocewkowa wyrzutnia elektromagnetyczna”).

Wśród podjętych przez studentów tematów znalazły się m.in. koncepcje poświęcone obecnej sytuacji zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Członkowie SKN „Sensor” postanowili zrealizować projekt oparty na wykorzystaniu kamer termowizyjnych. Usprawni on badanie pacjentów lub innych osób poprzez niskokosztowy pomiar temperatury. – Będzie to stanowiło tani i energooszczędny układ pomiarowy. Wysoka dokładność pomiaru będzie zapewniona przez układ Pure Thermal-2, który zapewni również możliwość konfiguracji wyświetlania w czasie rzeczywistym – powiedział Rafał Czerwiński, przedstawiciel Koła.

O projekcie „Indukcja śmierci komórkowej in vitro pod wpływem czynników patogennych – badanie programowanych i nieprogramowanych ścieżek śmierci pod wpływem spike protein S1, białka powierzchniowego koronawirusów”, przygotowanym przez SKN „Biotechnologów”, oraz motywacji do podjęcia prac naukowych opowiedział Daniel Fochtman, przewodniczący koła: – Wiele osób skupia się – co oczywiście bardzo istotne – na badaniu interakcji potencjalnych leków przeciwwirusowych z tym białkiem powierzchniowym. Jest ono po prostu kluczowe dla procesu infekcji. Brakuje natomiast badań na temat jego samodzielnych interakcji z komórkami ludzkimi. Mogłoby się więc okazać, że to białko powoduje zmiany cytotoksyczne. My chcielibyśmy zobaczyć, czy rzeczywiście tak jest i czy możemy to zamodelować w systemie in vitro – podkreślał.

SKN „BIOKREATYWNI” z kolei podjęło się opracowania systemu gromadzenia danych dotyczących aktywności i sprawności fizycznej wśród studentów oraz sportowców w trakcie i po okresie izolacji w czasie epidemii COVID-19.  – Aktywność ruchowa jest niezwykle istotna dla zaspokajania potrzeb człowieka: nie tylko jego sfery fizycznej, motorycznej, ale też sfery psychicznej. Chcemy zbadać, w jaki sposób okres izolacji, w którym większość ograniczyła aktywność ruchową, wpłynął na życie – tłumaczy Anna Nocoń z koła „BIOKREATYWNI”.

Kontynuację produkcji środków ochronnych dla służby zdrowia podjęli członkowie SKN Zarządzania Jakością. – Nasz projekt jest odpowiedzią na aktualnie panującą sytuację pandemii na świecie. W tym konkretnym przypadku mamy zamiar poprzez pozyskanie drukarki 3D drukować elementy, których w dalszym ciągu brakuje pracownikom służby zdrowia – mówi Anna Horodecka, przewodnicząca SKN Zarządzania Jakością.

Studenci prezentowali także inne obszary nauki, wśród których znalazły się m.in. takie zagadnienia, jak: gospodarka obiegu zamkniętego, sztuczna inteligencja, elektromobilność, transport, Przemysł 4.0, materiałoznawstwo, medycyna, analiza danych, mechanika, gospodarka odpadami, budownictwo, technologie kosmiczne, lotnictwo, cyberbezpieczeństwo. Opracowane koncepcje służą nie tylko rozwijaniu własnych zainteresowań badawczych, ale także mogą przynieść wymierne korzyści społeczeństwu. W grupie odbiorców niektórych z nich znalazły się osoby o specjalnych potrzebach.

SKN Inżynierii Biomateriałów „Synergia” przygotowało innowacyjne ergonomiczne siedzisko do pracy biurowej, które będą mogły stosować osoby z dysfunkcjami. – Innowacja polega na tym, że aktualnie na rynku nie ma tanich rozwiązań, przede wszystkim wygodnych i ergonomicznych, dla ludzi niepełnosprawnych – mówił Marcin Jatczak, przedstawiciel koła „Synergia”.

Badania nad rozwijaniem możliwości poznawczych osób starszych za pośrednictwem technologii informatycznych prezentowało SKN „Innowator”. – Technologia, w szczególności Internet i związane z nim aktywności, oddziałują na ekonomię. Poprzez rozwój projektu zmniejszamy izolację starszych ludzi w społeczeństwie i w technologii – powiedział Ermias Dereje Keno z SKN „Innowator”.

Studenckie działania często są realizowane poza Uczelnią, a przykładem jednego z nich jest projekt „Ocena stopnia zagrożenia terenu pogórniczego zapadliskami w wyniku utraty stateczności dawnych szybów i szybików” SKN „Gwarek”. – Główne korzyści, jakie będą płynęły z projektu, to wytypowanie terenów pogórniczych, na których istnieją już stare szyby i szybiki. Chcemy pokazać, jak możemy zlokalizować zagrożenie, zabezpieczyć i ponownie wykorzystać takie tereny, np. pod zabudowę lub pod rekreację – wyjaśnił Konrad Kołodziej z SKN „Gwarek”.

W I edycji konkursu koła naukowe otrzymały finansowanie we wnioskowanej kwocie, nie przekraczającej 9000 zł, która może zostać przeznaczona na zakup niezbędnych materiałów bądź aparatury, zakup usług, udział studentów lub opiekuna naukowego w konferencji lub dofinansowania wydania publikacji przedstawiającej wyniki projektu czy też udział w zawodach, konkursach i wystawach.

Fotorelacja z wydarzenia jest dostępna w galerii. Film z wydarzenia można zobaczyć na kanale YouTube "Biuletynu Politechniki Śląskiej"

Lista projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach I konkursu o przyznanie finansowania projektów studenckich kół naukowych (Program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”)

 

 

Share:fbtwitter
photo

World Engineering Day – online conference on 04 March

System
2021-02-24 13:21:05
2021-03-07 00:43:12
24.02.2021
photo

Trzecia edycja Forum Akademicko-Gospodarczego

System
2021-02-24 09:06:32
24.02.2021
photo

Konferencja naukowa w ramach POB6

System
2021-02-24 08:19:15
24.02.2021
photo

Students of the SUT awarded scholarships by the Minister of Education and Science

System
2021-02-23 14:03:16
2021-03-07 01:15:20
23.02.2021
1 from 912

Show more

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie