News

photo
Author: System Published at: 01.09.2020

Nowy rok szkolny w Akademickich Liceach Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej

1 września uczniowie rybnickiego oraz gliwickiego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęli nowy rok szkolny. Po przerwie związanej z epidemią koronawirusa i nauczaniem w trybie zdalnym, licealiści wrócili do klas.
 
W tym roku po raz trzeci Akademickie Licea Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz w Rybniku zainaugurowały nowy rok szkolny. Obie szkoły rozpoczęły działalność w 2018 roku. Ich organem prowadzącym jest Politechnika Śląska.
 
Podczas uroczystej inauguracji JM Rektor prof. Arkadiusz Mężyk zwrócił uwagę na kwestie związane z korzyściami wynikającymi z kształcenia w liceum akademickim oraz z historią Uczelni w roku Jubileuszu. — Politechnika Śląska, czerpiąc z tradycji Politechniki Lwowskiej, bardzo intensywnie się rozwija. W październiku 2019 roku uzyskała status uczelni badawczej jako jedna z 10 polskich uczelni akademickich. Jest to naprawdę elitarne grono: 5 uniwersytetów, 4 uczelnie techniczne, 1 uczelnia medyczna. Status uczelni badawczej zobowiązuje nas nie tylko do prowadzenia badań naukowych na najwyższym poziomie, ale również do prowadzenia kształcenia. Bardzo istotna z punktu widzenia funkcjonowania Politechniki Śląskiej jest tzw. trzecia misja Uczelni, czyli oddziaływanie na otoczenie, społeczności lokalne, na rozwój środowiska, w którym Uczelnia się znajduje, na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Stąd też wśród wielu inicjatyw, które są podejmowane, było również utworzenie 3 lata temu Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Jedno powstało w Gliwicach i jedno w Rybniku — dodaje JM Rektor.
 
Poprzez współpracę z Politechniką Śląską uczniowie zyskują dostęp do kadry nauczycieli akademickich oraz ich mentoring. Mają możliwość zdobywania wiedzy na poziomie szkoły wyższej, a także uczestniczenia w wykładach eksperckich, laboratoriach i wizytach studyjnych na Uczelni. Mogą także działać w studenckich kołach naukowych. Do politechnicznych liceów jest przyjmowana młodzież z najlepszymi wynikami w nauce oraz osiągnięciami w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Uczniowie są przygotowywani do kontynuacji kształcenia w szkołach wyższych, szczególnie na kierunkach technicznych i ścisłych. — Uczelnia rozwija się, liceum również bardzo szybko się rozwija, a dobre tradycje zostały zaszczepione — podkreśla prof. Arkadiusz Mężyk. — Grono nauczycielskie jest wybitne, to w dużej mierze nauczyciele akademiccy, ale przede wszystkim atmosferę w szkole tworzą uczniowie.
 
W tym roku naukę w gliwickiej szkole będzie pobierało łącznie 187 osób w 7 oddziałach, natomiast w rybnickim liceum – 163 uczniów w 6 oddziałach. Tegoroczna inauguracja odbyła się bez udziału gości, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i zastosowaniem wymogów sanitarnych.
 
Miniony rok szkolny postawił wielu przed ogromnym wyzwaniem – ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2 od marca do czerwca bezpośrednie zajęcia były zawieszone, a nauczyciele i uczniowie kontynuowali edukację z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W nowym roku szkolnym uczniowie rozpoczną jednak tradycyjne lekcje, a organizacja pracy będzie zależna od bieżących wytycznych i zaleceń wydawanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia.
 
— Ten rok szkolny, z uwagi na sytuację związaną z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2, będzie dla nas rokiem szczególnym. Musieliśmy przeorganizować zupełnie tryb pracy, zmienić zasady funkcjonowania szkoły w okresie pandemii — mówi mgr Krzysztof Lazaj, Dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku. — Od 1 września do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych, sugerujących infekcję dróg oddechowych i jeśli domownicy nie przebywają na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych lub innych — dodaje.
 
— Wszystkie środki bezpieczeństwa zostały podjęte. Szkoła jest przygotowana na pracę w specjalnych warunkach bezpieczeństwa — podkreśla dr Małgorzata Borysławska, Dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach.
 
Uczniowie, pracownicy oraz rodzice będą zobowiązani do przestrzegania zasad i obowiązków, m.in. dezynfekcji rąk, zakrywania nosa i ust w strefach wspólnych, korzystania z wyznaczonych stref oraz zachowywania w nich dystansu 1,5 metra. — Zapewniliśmy również sposoby szybkiej i skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowanym i stosowanym przez nas sposobem jest wykorzystanie technik komunikacji na odległość — wyjaśnia mgr Krzysztof Lazaj. — W szkole posiadamy termometr bezdotykowy. Jesteśmy w stanie w sytuacji podejrzenia gorączki sprawdzić temperaturę ucznia. W przypadku kiedy objawy będą wskazywały na infekcję dróg oddechowych, uczeń będzie odizolowany w osobnym, wyznaczonym pomieszczeniu, będziemy informowali rodzica i zapewniali bezpieczną procedurę odbioru dziecka ze szkoły.
 
Jak wskazuje mgr Krzysztof Lazaj, zasady bezpieczeństwa w związku z sytuacją epidemiczną dotyczą także korzystania z sal lekcyjnych, przyborów szkolnych oraz biblioteki. — Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach, których nie można skutecznie umyć lub zdezynfekować, zostały usunięte lub uniemożliwiono do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń, wykorzystywane podczas zajęć, będą czyszczone lub dezynfekowane. Każdy uczeń będzie posiadał własne przybory i podręczniki, które mogą znajdować się na stoliku szkolnym, w tornistrze lub szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi pomiędzy sobą. Sale będą wietrzone, części wspólne również, co najmniej raz na godzinę oraz w czasie przerw — mówi.
 
W liceach Politechniki Śląskiej przygotowano także inne rozwiązania, które mogą wystąpić podczas zaostrzenia obostrzeń związanych z epidemią. — Oczywiście mamy przygotowany „plan B”. Jeśli cokolwiek się wydarzy, od razu przejdziemy na nauczanie hybrydowe. Chcielibyśmy tego uniknąć, ale jeżeli będzie to konieczne, to część klas będzie uczyła się w szkole, a część będzie oglądała relacje z zajęć w domu. Przygotowujemy całą infrastrukturę: komputery, kamery, mikrofony. Mamy nadzieję, że będziemy z nich korzystać jak najmniej w tym roku — wyjaśnia dr Małgorzata Borysławska. 
 
— Politechnika Śląska wspomaga Akademickie Licea Ogólnokształcące we wszystkich działaniach, które są związane z bezpieczeństwem, ponieważ bezpieczeństwo uczniów, studentów, pracowników jest naszym celem nadrzędnym — podkreśla JM Rektor.
 
Na różne scenariusze związane z pandemią koronawirusa będą przygotowani także studenci Politechniki Śląskiej. W zależności od stanu pandemii na Uczelni możliwe są trzy tryby realizacji procesu kształcenia w nowym roku akademickim. W przypadku zniesienia obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych nauczyciele oraz studenci będą studiować w sposób bezpośredni, kontaktowy. Jeśli niektóre z obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych zostaną utrzymane, kształcenie będzie prowadzone w sposób mieszany: z wykorzystaniem metod nauki zdalnej, a także bezpośrednio. Zwiększenie obostrzeń będzie oznaczało powrót do stanu pomiędzy 12 marca a 25 maja 2020 roku z kształceniem prowadzonym wyłącznie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Studenci uczący się zdalnie ponownie będą korzystali z Platformy Zdalnej Edukacji, na której do czerwca 2020 roku przeprowadzono 7793 kursy oraz zrealizowano 4254 przedmioty.
 
Politechnika Śląska od początku pandemii angażuje się w zwalczanie wirusa SARS-CoV-2 poprzez prowadzenie badań naukowych, produkcję sprzętu ochronnego i jego elementów oraz wytwarzanie wynalazków. Zostało uruchomionych 14 bram odkażających, 4 systemy przesiewowego mierzenia temperatury ciała z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, 3 platformy usprawniające diagnostykę COVID-19. Przygotowano także 4000 przyłbic oraz 1200 przejściówek różnego typu do masek i filtrów HEPA. Opracowano m.in. ozonatory, autonomiczny robot asystujący, respirator z funkcją telemetrii, automatyczny resuscytator czy też sterylizator filtrów HEPA. W działanie włączyli się pracownicy wszystkich wydziałów Politechniki Śląskiej oraz instytutów, a także studenci.
 
 
Fotorelację z uroczystej inauguracji roku szkolnego 2020/2021 Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej można zobaczyć w galerii zdjęć.
 
Share:fbtwitter
photo

World Engineering Day – online conference on 04 March

System
2021-02-24 13:21:05
2021-03-07 00:43:12
24.02.2021
photo

Trzecia edycja Forum Akademicko-Gospodarczego

System
2021-02-24 09:06:32
24.02.2021
photo

Konferencja naukowa w ramach POB6

System
2021-02-24 08:19:15
24.02.2021
photo

Students of the SUT awarded scholarships by the Minister of Education and Science

System
2021-02-23 14:03:16
2021-03-07 01:15:20
23.02.2021
1 from 912

Show more

© Silesian University of Technology

General information clause on the processing of personal data by the Silesian University of Technology

The authors - the organizational units in which the information materials were produced, are fully responsible for the correctness, up-to-date and legal compliance with the provisions of the law. Hosted by: IT Center of the Silesian University of Technology ()

Data availability statement

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie